Jump to content

Simon Vizental

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Simon Vizental (1940–1945)

Simon Vizental ( 31 Dhjetor 1908 në Buczacz, Galicia, Austro-Hungari, sot Butshatsh, Ukrainë - 20 Shtator 2005Vjenë, Austri ) ka qënë një i mbijetuar austriak - hebre i Holokaustit . Nga profesioni, ai ishte arkitekt, publicist dhe shkrimtar .

Pas çlirimit të tij nga kampi i përqendrimit Mauthausen në maj 1945, Simon Wiesenthal bëri "kërkimin e drejtësisë për miliona të vrarë pafajësisht" veprën e jetës së tij. Si rezultat, ai u bë një dëshmitar i Holokaustit, i cili kërkoi në të gjithë botën autorët e epokës naziste për t'i çuar ata në një proces ligjor. Ai themeloi Qendrën e Dokumentacionit për Dokumentacionin Historik Hebre në Linz dhe më vonë Qendrën e Dokumentacionit për Konfederatën e Judenjve të Përndjekur nga Regjimi NazistVjenë. Wiesenthal nuk e shihte veten si një "gjahtar nazist", pasi ai u thirr si nga mbështetësit ashtu edhe nga kritikët. Wiesenthal e pa veten më shumë si një studiues që donte të mbante përgjegjësi ata që kishin kontribuar në " zgjidhjen përfundimtare të çështjes hebraike " të planifikuar. Prandaj, ai e hodhi poshtë tezën e fajit kolektiv pas një rishikimi të hershëm. Wiesenthal pa në punën e tij, ndër të tjera, përmbushjen e detyrës së tij si dëshmitar dhe mbijetues i Holokaustit për të paralajmëruar harrimin e Shoah, i cili nuk filloi me vrasje masive dhe dhomat e gazit, por me çmontimin e demokracisë dhe të drejtave të njeriut . Aktiviteti i tij ligjërues ndërkombëtar ishte, pra, nën moton "Edukimi është mbrojtje". Si autor i librave të shumtë që janë përkthyer në disa gjuhë, Wiesenthal dëshironte të linte një trashëgimi për brezat e ardhshëm

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paralufta dhe Shoah[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wiesenthal ishte djali i shitësit me shumicë të sheqerit dhe oficerit të shtetit multi-etnik Austro-Hungari Hans Wiesenthal, i cili vdiq në 1915 në Luftën e Parë Botërore . Në Buczacz, i cili ishte pjesë e Polonisë së themeluar rishtazi nga korriku 1919, Simon Wiesenthal mbijetoi vetëm një pogrom të mashtrimeve të Kozakëve Ruse kur ai ishte dymbëdhjetë. Pas Maturës së tij (23. Maj 1928, Butschatscher Gymnasium ) ai nuk u pranua në Institutin Politeknik në Lviv për shkak të një kufizimi të kuotave për studentët hebrenj. Në vend të kësaj, ai studioi arkitekturën në Pragë në Universitetin Teknik çek në Pragë dhe u diplomua në 1932 me një diplomë inxhinierike.

Më 1936 u martua me shoqen e tij të shkollës Cyla Müller, një i afërm i largët i Sigmund Freud dhe hapi një zyrë arkitekturore në Lemberg. Pas okupimit Sovjetik të Polonisë lindore në 1939, njerku i tij u arrestua dhe u shpronësua. Përfundimisht ai vdiq nga pasojat e paraburgimit. Wiesenthal duhej të mbyllte zyrën e tij arkitektonike. Atij i lejohej të punonte vetëm si teknik.

Pas pushtimit gjerman të Bashkimit Sovjetik në 1941, Wiesenthal u arrestua në korrik të atij viti nga anëtarët e batalionit të Wehrmacht Nachtigall në Lemberg. Edhe atëherë ai punoi me organizatën polake të rezistencës . Ai i përdori këto kontakte për të shpëtuar gruan e tij, në mënyrë që ajo t'i shpëtoi dëbimit dhe ishte në gjendje të ikte në Varshavë me emrin Irena Kowalska. Me një pasaportë të gabuar, ajo u dërgua në Rhineland për punë të detyruar dhe ishte në gjendje të mbijetonte e pavendosur. Pas arrestimit të tij në Lemberg, anëtarët e qytetit gjerman SS dhe Wehrmacht i detyruan burrat të qëndrojnë në sheshin e tregut pranë kutive prej druri me madhësi të njeriut. Filluan të shtënat. Këmbanat e kishës ranë në orën 12 të mesditës. Njëri bërtiti "Fundi tani, Vesper" (intervistë origjinale me S. Wiesenthal) dhe rreth 10-20 burra para Simon Wiesenthal ndaluan vrasjen. Ai më pas u dërgua në një kamp përqendrimi.

Simon Wiesenthal ishte gjithsej dymbëdhjetë punë - dhe kampe përqendrimi u burgos, përfshirë kampet e përqendrimit në kampet tendosëse Gross-Rosen dhe Buchenwald, Plaszów dhe Gemberto Lemberg . Në fillim të majit 1945, ai u lirua nga Ushtria Amerikane nga kampi i përqendrimit Mauthausen në Austrinë e Epërme.

Pas Luftës Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas Luftës së Dytë Botërore, ai menjëherë ra në kontakt me autoritetet përgjegjëse amerikane dhe e dorëzoi të 20-in Maj 1945 një listë me 91 kriminelë nazistë. Tashmë në korrik amerikanët i kërkuan atij të kërkonte Adolf Eichmann . Ishte deri në fund të vitit 1945 që ai pa përsëri gruan e tij Cyla.

Vajza e tij e vetme, Pauline, lindi në 1946. Në vitin 1947 ai themeloi Dokumentacionin Historik Hebre në Linz të Austrisë së Epërme, i cili synonte ndër të tjera vlerësimin e informacionit të marrë nga dëshmitarët dhe krijimin e dosjeve mbi autorët dhe skenat e krimit. Ai mbylli zyrën në Linz në vitin 1954, pasi në kulmin e Luftës së Ftohtë vështirë se ndonjë organizatë qeveritare ndërhyri në hetimet e tij dhe për këtë arsye ai nuk mori asnjë mbështetje. Gjatë kësaj kohe ai punoi në trajnime të mëtejshme për refugjatët hebrenj të cilët kishin pak shanse të emigronin pa profesion. Në vitin 1961 ai themeloi një qendër të dokumentacionit hebre në Vjenë . Kjo qendër gjithashtu mund të funksionojë vetëm për shkak të dhurimeve. Simon Wiesenthal raportoi se si vajza e tij nëntë vjeçare Pauline u kthye në shtëpi nga shkolla dhe e pyeti: Cilët njerëz jemi ne? Të gjithë në klasë kanë gjyshen, gjyshin, xhaxhain, hallat, pse ne nuk kemi njeri? Ai nuk mund të përgjigjej për këtë dhe shpërtheu në lot. Ai raportoi se si tmerri dhe vrasja në ëndrra dhe mendime e përhumbnin përsëri dhe përsëri: Pastaj u shtriva djersitje natën. Coupleifti Wiesenthal humbi 89 të afërm në Holokaust. Wiesenthal luftoi çrregullimet e tij të gjumit duke mbledhur pulla të përpikta, kryesisht nga atdheu i tij galisht.

Wiesenthal tashmë kishte gjurmuar Eichmann në Argjentinë në 1953 me ndihmën e miqve të pullave. Në vitin 1954 ai gjeti një ndërmjetës i cili ishte i gatshëm të identifikonte Eichmann. Sidoqoftë, 500 dollarë munguan për kostot e udhëtimit. Wiesenthal e pyeti Presidentin e atëhershëm të Kongresit Botëror Hebre, Nahum Goldmann, për këtë shumë, por nuk pranoi. Pas kësaj Wiesenthal ia kaloi njohurinë e tij qeverisë izraelite. Në maj të vitit 1960, Eichmann u rrëmbye në Izrael nga agjentët izraelitë dhe u soll para drejtësisë në gjyqin Eichmann në Jeruzalem. Deri në këtë pikë, Eichmann kishte qenë në gjendje të jetonte në Argjentinë i padenjë me ndihmën e diplomatëve argjentinas, zyrtarëve nga [[Kisha Katolike dhe gjithashtu CIA . Krahas John Demjanjuk, Eichmann ishte i vetmi Nacional Socialist i sjellë para drejtësisë në Izrael.

Më vonë shefi i Mossad Isser Harel mohoi që Wiesenthal e kishte ndihmuar Eichmann të kapej. Tom Segev, biograf i Wiesenthal dhe gazetar izraelit, konfirmoi në qershor 2006 ekzistencën e një letre nga Wiesenthal për Kongresin Hebraik Botëror 1954, në të cilën ai iu referua qëndrimit të Eichmann në Argjentinë.

Tom Segev gjithashtu shkroi në biografinë e tij që Wiesenthal kishte punuar me Mossad izraelit për vite me rradhë. Ai mori një pagë mujore të shërbimit sekret dhe vizita të rregullta nga agjentët izraelitë. Paratë u përdorën për të financuar punën e qendrës së tij të dokumentacionit. Një nga autorët më të njohur, që Wiesenthal e gjeti përkrah Eichmann, ishte Karl Silberbauer në Vjenë në vitin 1963, i cili në 1944 kishte arrestuar 15-vjeçaren Anne FrankAmsterdam. Deri atëherë, Silberbauer kishte punuar si një inspektor rajonal i krimeve Vjenë. Zbulimi i tij ishte rasti më i vështirë i Wiesenthal, pasi lidhjet e vjetra e vjetra të nazistëve gjithashtu u aktivizuan në Austri

Në vitin 1967 ai gjeti në Brazil komandantët e kampit të përqendrimit të kampit shfarosës Treblinka, Franz Stangl, Franz Murer dhe më 1987 ish- komandantin e getave të Przemyśl, Josef Schwammberger, në Brazil . Shefi i Gestapo i Lyonit, Klaus Barbie, i njohur si "Kasapi i Lyonit", fillimisht punoi si specialist i torturave me CIC dhe më pas u fsheh në Bolivi në 1951. Aty çifti Serge dhe Beate Klarsfeld e gjurmuan, ku u dorëzua në Francë në 1983 me ndihmën e Wiesenthal.

Franz Murer, "kasapi i Vilnius ", u gjykua disa herë me nxitjen e Wiesenthal. Murer u ekstradua në Bashkimin Sovjetik në 1948 dhe u dënua me 25 vjet burg në Vilnius. Dënimi me vdekje nuk u shqiptua për shkak të një ndryshimi në ligj. Në vitin 1955, në përputhje me marrëveshjet në Traktatin e Shtetit, ai u ekstradua në Austri, por në atë kohë nuk ndiqej më nga gjyqësia austriake. Jo vetëm deri në vitin 1962 pas ndërhyrjes së Simon Wiesenthal që u arrestua përsëri dhe një gjyq në Graz që përfundoi në një lirim skandaloz. Franz Murer jetoi në Gaishorn am See, rrethi Liezen deri në fund të jetës së tij, madje edhe pas përpjekjeve të përsëritura për ta sjellë atë para drejtësisë. Kohët e fundit, ai ishte përfaqësuesi i fermerëve të rrethit të ÖVP . Në këtë proces, ai u mbështet nga avokatë të shquar, veçanërisht nga kampi i PVP.

Meqenëse nuk ka prokurori qendrore në Austri, gjyqe të shumta naziste nuk janë kryer. Vetëm 20 persona janë dënuar në Austri që nga viti 1955, 23 persona (përfshirë disa me aktgjykime skandaloze) u liruan. Në memorandumin e tij për qeverinë e ÖVP në 1966, Wiesenthal kritikoi mungesën e interesit të autoriteteve austriake për hetimin dhe ndjekjen penale të autorëve nazistë në Austri. Gjetja e tij mbeti pa pasoja, sepse prokurorët dhe oficerët e policisë ishin gjithnjë të mbingarkuar, hetimet u vonuan, ish anëtarët nazistë ishin midis oficerëve të hetimit dhe asnjë vëzhgues i procesit nuk u dërgua në gjykime paralele gjermane. Pa angazhimin e palodhshëm të Simon Wiesenthal, një numër i madh hetimesh kundër autorëve të shquar nuk do të ishin të mundshme. Një total prej rreth 5,500 njerëzve janë anketuar që nga viti 1955, por shumica e tyre nuk janë aq të fortë.

Disa gjykime në Austri morën parasysh vetëm nevojën e politikës së jashtme për të kryer gjykime naziste fare. Pasi që dy ndërtuesit e krematorisë së Aushvicit, Fritz Ertl dhe Walter Dejaco, dhe në 1975 Johann Gogl, dikur një kasap në Mauthausen, u liruan nga juria austriake, Wiesenthal duket se përkohësisht do të jepte dorëheqje: Në Austri mbesin rreth 800 nazistë kundër të cilëve hetimi ishte duke vazhduar, e pandëshkuar. Ky ekuilibër është veçanërisht i hidhur për ata që preken nga Holokausti, sepse pati përpjekje serioze menjëherë pas vitit 1945 për të përndjekur autorët nazistë; “ Gjykatat Popullore ” ishin përgjegjëse për këtë. Sapo viktima u bë interesante si votues nga viti 1949, interesi i ÖVP- SPO koalicionit në hetimin e krimeve naziste dobësuar.

Konflikte[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1975 pati një mosmarrëveshje midis Wiesenthal dhe Kancelarit Austriak Bruno Kreisky në lidhje me të kaluarën SS të kryetarit të FPÖ Friedrich Peter, i cili hyri në librat e historisë si një çështje Kreisky-Peter-Wiesenthal . Gjatë kësaj afere, Kreisky akuzoi Wiesenthal se kishte bashkëpunuar me Gestapo pa asnjë provë. Wiesenthal tha në një intervistë televizive në 1978 se koha e këtyre sulmeve nga Kreiskys ishte më e keqja për të që nga qëndrimi i tij në kampin e përqendrimit. Një urdhër gjykate e dënoi Kreisky me gjobë për pretendimet e tij. Në vitin 1986, Kongresi Jewishifut Botëror (WJC) ishte i dobishëm për të hetuar të kaluarën e kandidatit të atëhershëm presidencial austriak Kurt Waldheim (shih gjithashtu " çështjen Waldheim "). Waldheim u akuzua për sigurimin e informacionit të rremë në lidhje me aktivitetet e tij në Greqinë e okupuar gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe për anëtarësimet e tij. Waldheim vetëm gradualisht hoqi dorë nga zbukurimet e tij, por ai kurrë nuk ishte anëtar i SS, siç supozohej fillimisht nga përfaqësuesit e WJC. Si President i Federuar tashmë i zgjedhur, Waldheim u vu në " Listën e Mbikqyrjes " në 1987, kryesisht në nxitjen e Kongresit Botëror Hebre në Shtetet e Bashkuara, që do të thoshte se ai ishte ndaluar të hynte në vend si një individ privat. Wiesenthal mori një qëndrim më të diferencuar ndaj Waldheim dhe në vend të kësaj kërkoi një komision të historianëve. Kjo u përdor edhe nga qeveria austriake dhe arriti në përfundimin se Waldheim nuk ishte personalisht përgjegjës për krimet e luftës, por se ai ishte përgjegjës për të qenë i vetëdijshëm për dëbimet e hebrenjve grekë dhe për fshehjen dhe heshtjen e e veprimtarisë së tij gjatë luftës. Në vitin 1996, Eli Rosenbaum, ish "këshilltari i përgjithshëm" ose shefi i sindikatës ose avokati në Kongresin Botëror Hebre, e fajësoi Wiesenthal, se nuk arriti të gjente kriminelët më të rëndësishëm të luftës dhe supozoi se ai kishte pak motivim. Sidoqoftë, kjo akuzë dëmtoi vetëm përkohësisht reputacionin e Wiesenthal. Një transmetim nga revista NDR Panorama më 8. Shkurt 1996. Përveç disa dëshmitarëve hebrenj, kryeredaktori Joachim Wagner kishte Eli Rosenbaum, në veçanti, të përsëriste pretendimet e tij, të tilla si një përshkrim i ekzagjeruar i sukseseve të Wiesenthal dhe madje edhe një pengesë në hetimet në vazhdim. FAZ (14. Shkurt 1996) e shihte këtë si një "përpjekje për ekzekutim" . Reagimi i Wiesenthal ishte i qetë: "Puna e jetës sime nuk mund të fshihet nga disa njerëz që nuk kanë bërë asgjë vetë me ndihmën e gazetarëve të televizionit të varur nga kuota. ” ( SZ, 12) Shkurt 1996). Kërcënimet e rrezikshme mbetën, në vitin 1982 ai shpëtoi ngushtësisht nga një sulm me bomba nga Neil-Nazi Ekkehard Weil .

Mirënjohja e vonë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1977 Qendra Simon Wiesenthal, e quajtur pas tij, u themelua me selinë e saj në Los Angeles . Qëllimi i qendrës ishte dhe akoma është përndjekja e kriminelëve të luftës dhe nazistët të larguar. Ndërkohë, institucione të tjera janë themeluar në New York, Miami, Toronto, Jeruzalem, Paris dhe Buenos Aires . Në fillim, Simon Wiesenthal mendoi se ishte një nder i madh që Qendra Simon Wiesenthal u emërua pas tij. Drejtori i saj, Marvin Hier, i ka dhënë atij shumë leksione, çmime dhe nderime në Shtetet e Bashkuara. Ai nuk arriti të nderojë Simon Wiesenthal me çmimin Nobel. Në vitet e mëvonshme, Simon Wiesenthal shpesh ndihej i injoruar ose i informuar dobët, kështu që konfliktet u rritën. Marvin Përsëri dhe përsëri arriti ta qetësonte atë. Simon Wiesenthal e la tryezën e tij drejt Qendrës Simon Wiesenthal me hartën e varur pas saj. Në vitin 1989, jeta e tij në filmin artistik fitues me shumë çmime Murderers among Us: The Simon Wiesenthal Story (titulli gjerman: Drejtësi, jo hakmarrje ) me Ben Kingsley si Simon Wiesenthal.

Me iniciativën e tij, memoriali për viktimat hebreje austriake të Shoah u ndërtua në Judenplatz të Vjenës, dhe që nga ajo kohë memoriali qendror për hebrenjtë e vrarë austriakë. Në vitin 2003 Wiesenthal u tërhoq në pension. Duke parë përsëri punën e tij të jetës, ai besoi se ai i kishte arritur kryesisht qëllimet e tij ( NZZ, 25. Prill 2003). Puna e tij tani do të vazhdojë nga Efraim Zuroff nga Qendra Wiesenthal në Jeruzalem, veçanërisht në vendet e Evropës Lindore. Më 10 Gruaja e tij Cyla vdiq në nëntor 2003. Ajo u varros në Seksionin e Ri të Izraelit në Varrezat Qendrore të Vjenës . Në 2004, Wiesenthal u emërua Komandant Knight i Rendit të Perandorisë Britanike (KBE) nga Mbretëresha Elizabeth II. Rëndësia e këtij dallimi mund të shihet nga fakti se është i lidhur me ngritjen automatike me fisnikërinë për qytetarët britanikë. Wiesenthal u prezantua me shenjat e urdhrit nga ambasadori britanik në Vjenë kur vizitoi shtëpinë e tij.

Më 9 Në qershor 2005, Presidenti Federal Heinz Fischer i dha atij Medaljen e Madhe të Artë për Shërbimet ndaj Republikës së Austrisë . Gjatë aferës Kreisky -Wiesenthal, Fischer Klubobmann kishte qenë SPÖ dhe kishte propozuar një komitet hetimi kundër Wiesenthal, i cili megjithatë nuk u materializua. Në fushatën e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2004, Fischer u distancua publikisht nga iniciativa e tij në atë kohë: Unë do të veproja ndryshe dhe më e pjekur sot dhe më vjen keq që nuk gjeta një mënyrë më të mirë për të zgjidhur konfliktin në atë kohë.

Simon Wiesenthal vdiq në 20 Shtator 2005 në shtëpinë e tij në Vjenë - Dlingling në moshën 96 vjeç. Ai la në jetë Izraelin vajzën e tij Pauline Kreisberg, tre nipër e mbesa. Një shërbim funerali në të cilin Presidenti Federal Fischer dhe Kancelari Schüssel mbajtën fjalime u zhvilluan në Seksionin e Ri të Izraelit të Varrezave Qendrore të Vjenës. Vullneti i fundit i Wiesenthal ishte për t'u varrosur në Izrael. Ai ishte në 23 Shtator 2005 u varros në varrezat e zonës së banimit Pituach në Herzlia në prani të zyrtarëve të qeverisë austriake dhe izraelite.

Vlerësime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Biografët, gazetarët, miqtë dhe kundërshtarët i kanë dhënë etiketime të shumta Simon Wiesenthalit. Në varësi të motivimit, Wiesenthal quhet "bashkëkohës i pakëndshëm", "kërkues i fiksuar i së vërtetës ", " legjendë e gjallë ", "faktor shqetësues" dhe "provokator" i politikës së brendshme austriake, "bashkëpunëtor i Gestapos", "ndërgjegje e personifikuar hebre", "Don Quichotte ose James Bond ", " Filozof praktik " ose - epiteti më i zakonshme që është bërë sinonim - " gjahtar nazistësh " . Në kujtimet e tij ai e përshkroi veten si një kriminel; Ai nënshkroi letra si një inxhinier i diplomuar ose me shtimin "Shefi i Arkivit të Dokumentacionit të Konfederatës së Judenjve të Përndjekur nga Regjimi Nazist" . Wiesenthal nuk e shihte veten si hakmarrës sepse nuk ndjeu urrejtje. Sidoqoftë, ai kishte menduar për shumë njerëz që nuk ekzistonin më, dhe u ngrit në këmbë për këta të vrarë dhe torturuar shumë. Wiesenthal u përpoq të mbronte njerëzit sipas Shoas dhe të mësonte vrasësit dhe çnjerëzorët se ata nuk mund t'i shpëtonin ndëshkimit dhe dënimit të tyre. Kjo vlen edhe përkundër ikjes së saj fillimisht të suksesshme për shkak të ndihmës nga kanalet diplomatike dhe rrjetet katolike-kishore, të ashtuquajturat Linja e minjve

Qendra Simon Wiesenthal në Los Angeles

Pas luftës, Simon Wiesenthal fillimisht besoi në fajin kolektiv të gjermanëve për krimet naziste. Me pas, ai ndërroi mendje sepse hebrenjtë kishin qenë "viktima të tezës së fajit kolektiv për 2000 vjet". Përkundrazi, puna e tij kishte për qëllim të tregonte fajin individual.

Kritika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Institucionet shkencore dhe qendrat e dokumentacionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga njëra anë, zbritja e veprimtarisë së Simon Wiesenthal konsiston në një koleksion të gjerë të dokumenteve mbi autorët nazist dhe komplekset e krimeve naziste (rreth 8,000 dosje në rreth 35 në qarkullim) Metra) së bashku. Nga ana tjetër, ai gjithashtu përmban dokumente të shumta mbi ekzaminimin e Wiesenthal të politikës së brendshme dhe të jashtme austriake, si dhe dëshmi të ndryshme të angazhimit të tij kundër harresës. Kjo pasuri është vendosur në Qendrën e tij të Dokumentacionit për Konfederatën e Judenjve të Përndjekur nga Regjimi Nazist (Arkivi Simon Wiesenthal) në qendër të Vjenës, ku indeksohet në mënyrë sistematike dhe regjistrohet në mënyrë të detajuar.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]