Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Togosë"

Jump to navigation Jump to search
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (Robot: ndryshime kozmetike)
[[Relievi]] i Togos në veri është terren i xhunglës, në pjesën qendrore shkëmborë dhe me rrafshnalta në pjesën jugore. Pika më e ultë e relievit 0m është përgjatë oqeanit Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 986 metrave në malin "Agou" ([[Gjuha angleze|ang.:]]Mont Agou).
 
Si [[Pasurit natyrore|pasurit natyrore]] të Togos sipas [[CIA-Factboock]] llogariten të jenë : [[Fosfati|Fosfate]], [[Guri gëlqerorë]], [[Mermeri]] dhe [[Toka e punueshme]]. Si [[Toka e punueshme|tokë e punueshme]] llogaritet të jetë diku 46.15% e sipërfaqes së vendit.
 
{{gjeo-cung}}
{{Afrika-gjeo}}
 
[[CategoryKategoria:Gjeografia e shteteve|Togo]]
 
[[be:Геаграфія Тога]]

Menyja e lëvizjeve