Dallime mes rishikimeve të "Elizabeta II"

Jump to navigation Jump to search
712 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
No edit summary
{{Infobox monark
[[Skeda:Elizabeth II greets NASA GSFC employees, May 8, 2007 edit.jpg|thumb|Elizabeth II 2007]]
|Titulli = Elizabeta II
|figura = [[Skeda:Elizabeth II greets NASA GSFC employees, May 8, 2007 edit.jpg|thumb200px|Elizabeth II 2007center]]
|dixhitura =
|Emri i plotë =
|Mbretërimi = [[2 qershor]] [[1953]] - aktualisht
|Kurorëzim =
|Paraardhës = [[Xhorxh VI]]
|Pasues =
|Bashkëshorte = Mbreti Philip
|Fëmijë të ligjshëm =
|Dinastia = [[Dinastia e Tudorëve]]
|Babai = [[Xhorxh VI]]
|Nëna = Elizabeth Bowes-Lyon
|Ditëlindja = [[21 prill]] [[1926]]
|Vendlindja = 17 Bruton Street, Mayfair, <br>Londër</br>
|Ditëvdekja =
|Vendvdekja =
|Varrimi =
|Firma =
|Besimi = Kristian (Anglikan)
}}
 
'''Elizabeth II''' (lindi më [[21 prill]] [[1926]] në Mayfair, [[Londër]]) si HRH (Her Royal Highness - sq: lartësia e saj mbretërore) Princesha Elizabeth Alexandra Mary of York; një kohë te shkurtër edhe HRH The Princess Elizabeth, Duchessof Edinburgh) dhe është mbretëresha e [[Britania e Madhe|Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore]].
Elizabeth II është vajza e parë, nga dy vajza që kishite, e mbreti George VI dhe Elizabeth Bowes-Lyon.
 
Ajo është në union personal si krehu i shtetit i shteteve të Commonwealth-it si [[Antigua dhe Barbuda]], [[Australia]], [[Bahamas]], [[Barbados]], [[Belize]], [[Grenada]], [[Xhamaika]], [[Kanada]], [[Zelanda e Re]], [[Papua Guinea e Re]], [[Ishujt Solomon]], [[Shën Kits dhe Nevis]], [[Shën Luçia]], [[Shën Vincenti dhe Grenadinet]] dhe [[Tuvalu]].
Ajo me tutje kreu i Kishes Anglikane dhe ''Fidei Defensor'' që është një titul kishtar dhe që në gjuhë latine do të thotë Mbrojtës i Fesë.

Menyja e lëvizjeve