Jump to content

Shën Luçia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Saint Lucia
Emblema - Shën Luçia
Flamuri i Shën Luçias Emblema e Shën Luçias
Moto Kombëtare: Toka, Populli, Drita
ang.: The Land, The People, The Light
Vendndodhja - Shën Luçia
Vendndodhja - Shën Luçia

Përshkrim i përgjithshëm i shtetit.

Shën Luçia është një shtet ishull në pjesën lindore të Detit të Karaibeve në kufi me Oqeanin Atlantik.

Pjesë e Antileve të Vogla, ajo ndodhet në veri / verilindje të ishullit të Saint Vincent, në veriperëndim të Barbadosit dhe në jug të Martinikës. Ajo ka një sipërfaqe prej 617 km2 (238,23 sq mi) dhe një popullsi prej 174,000 banorësh (2010). Kryeqyteti i Shën Luçias është Castries. Ishulli është vendlindja e dy fituesve të Çmimit Nobel, Arthur Lewis dhe Derek Walcott.

Shën Luçia është emërtuar pas Shën Luçias së Sirakuzës nga francezët, kolonizatorët e parë evropiane. Ata nënshkruan një marrëveshje me popullin vendas Carib në vitin 1660. Anglia mori kontrollin e ishullit nga 1663 deri në 1667, në vitet që pasuan, ajo ishte në luftë me Francën 14 herë dhe sundimi i ishullit ndryshoi shpesh (shtatë herë francezët dhe shtatë herë britanikët). Në 1814, Britanikët morën kontrollin përfundimtar të ishullit. Për shkak se kaloi aq shpesh midis kontrollit britanik dhe francez, Shën Luçia njihet edhe si "Helena e Indeve Perëndimore".

Shën Luçia ka një sistem ligjor në bazë të ligjit të zakonshëm britanik. Sistemi gjyqësor është i pavarur dhe kryen në përgjithësi gjykime të drejta publike.

Qeverisja përfaqësuese filloi në 1924. Nga 1958 deri në 1962 ishulli ishte anëtar i Federatës së Indeve Perëndimore. Së fundi, më 22 shkurt 1979, Shën Luçia u bë shtet i pavarur i Komonuelthit. Shteti e përkujton këtë çdo vit me një festë publike. Shën Luçia është gjithashtu një anëtar i Vendeve Frankofone.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e Shtetit

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika e Shtetit

Njësitë administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ishulli është i ndarë në 11-të njësi administrarive të quajtura kuorter (anglisht:Quarter). Këto njësi janë:

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytete më të rëndësishme të Republikës Santa Lucia janë:

Gjeografia e shtetit

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia e shtetit

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia e shtetit

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura e Shtetit

Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Pushime

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Shën Luçia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale