Dallime mes rishikimeve të "Elizabeta II"

Jump to navigation Jump to search
2 bytes added ,  5 vjet më parë
përmirësime teknike duke përdorur AWB
No edit summary
(përmirësime teknike duke përdorur AWB)
|Nëna = Elizabeth Bowes-Lyon
|Ditëlindja = [[21 prill]] [[1926]]
|Vendlindja = 17 Bruton Street, Mayfair, <br>Londër</br />
|Ditëvdekja =
|Vendvdekja =
 
'''Elizabeth II''' (lindi më [[21 prill]] [[1926]] në Mayfair, [[Londër]]) si HRH (Her Royal Highness - sq: lartësia e saj mbretërore) Princesha Elizabeth Alexandra Mary of York; një kohë te shkurtër edhe HRH The Princess Elizabeth, Duchessof Edinburgh) dhe është mbretëresha e [[Britania e Madhe|Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore]].
Elizabeth II është vajza e parë, nga dy vajza që kishite, e mbreti George VI dhe Elizabeth Bowes-Lyon.
 
Ajo është në union personal si krehu i shtetit i shteteve të Commonwealth-it si [[Antigua dhe Barbuda]], [[Australia]], [[Bahamas]], [[Barbados]], [[Belize]], [[Grenada]], [[Xhamaika]], [[Kanada]], [[Zelanda e Re]], [[Papua Guinea e Re]], [[Ishujt Solomon]], [[Shën Kits dhe Nevis]], [[Shën Luçia]], [[Shën Vincenti dhe Grenadinet]] dhe [[Tuvalu]].
== Mirënjohjet ==
* [[Medalja e Artë e Lirisë]] - [[Kosovë]]
{{his-cung}} {{biografi-cung}}
 
[[Kategoria:Biografi]]
[[Kategoria:Mbretër]]
[[Kategoria:Politikanë anglezë]]
 
 
{{his-cung}}
{{his-cung}} {{biografi-cung}}
37.617

edits

Menyja e lëvizjeve