Dallime mes rishikimeve të "Reaksioni kimik"

Jump to navigation Jump to search
214 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (clean up, përmirësime tipografike: eshte → është duke përdorur AWB)
No edit summary
:'''A + B = AB'''
Në anën e majtë të barazimit shënohen reaktantët ('''A''' dhe '''B'''), ndërsa në anën e djathtë produktet ('''AB''').
Reaksion kimik kemi kur substanca ndryshon krejtesisht dhe fitohet substance e re.
Shenjat e reaksionit kimik jane :
1. Formimi i gazit
2. Formimi i Funderrines
3. Ndryshimi i ngjyres
4. Ndryshimi i temperatures
 
 
== Ndarja e reksionevereaksioneve ==
Barazimet kimike në përgjithësi ndahen në barazime të kthyeshme (''Reverzibile''<math>\rightleftarrows</math> ) dhe të pakëthyeshme (''Ireverzibile'' →).
Numri i reaksioneve kimike është mjaft i madh prandaj dhe ndarja ose klasifikimi i tyre është i domosdoshëm në bazë të vetive, energjisë kimike që lirohet etj.
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve