Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Izmiri"

1.980 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
No edit summary
{{Coord|38.422|27.129|display=title}}
{{Qytet
|Qyteti = {{PAGENAME}} = Izmiri
|Stema_figura Lloji i vëndbanimit = Qytet
|Pamje = Izmir-new-montage.jpg
|Stema_gjerësia
|Përshkrimi i pamjes = Kolazh me pamje nga Izmiri
|harta_foto = İzmir Turkey Provinces locator.jpg
<!--Administrimi territorial-->
|Pamje =
|PopullsiaShteti = 4.061.074 = Turqia
|Popullsia_vitiRajoni = [[2013Rajoni i Egjeut]]
|Kryetari i Bashkisë = [[Tunç Soyer]] ([[Partia Republikane Popullore|CHP]])
|Dendësia = 338
|<!--Sipërfaqja dhe Demografia = 12.007 -->
|Shteti Sipërfaqja = Turqia11.891
|Qarku Popullsia = 4.394.694
|AdresaPopullsia_viti e kuvendit = = 2020
|KodiDendësia Postal = = 369,5
<!-- Të dhëna-->
|Prefiksi =
|WebFaqjaZona Kohore = [[UTC+03:00|UTC+3]] ([www.izmir.bel.tr[Zona WebKohore faqjanë Turqi|TRT]])
|PrefiksiOra Verore = =
|Kryetari i Bashkisë =
|DendësiaKodi Postal = 338 35XXX
|Partia udhëheqëse =
|ShënimPrefiksi = 232
|Targa e automjeteve = 35
<!--Harta-->
|harta = Turqia
<!--Koordinatat Mënyra #1-->
| gjer_g= 38 | gjer_m= 25 | gjer_s= 12 | gjer_dr = N
| gjat_g= 27 | gjat_m= 8 | gjat_s= 24 | gjat_dr = E
}}
'''Izmiri''', gjithashtu e njohur me emrin antik '''Smirnë''', është një qytet metropolitane në skajin perëndimor të ([[turqishtAnadolli|Anadollit]]:. ''İzmir''), ështëËshtë qyteti i tretë më i populluar në [[Turqia|Turqi]], pas [[Stambolli|Stambollit]] dhe [[Ankaraja|Ankarasë]]; dhe zona e dytë më e madhe urbane në [[Deti Egje|Detin Egje]] pas [[Athina|Athinës]].
 
Në vitin 2019, qyteti i Izmirit kishte një popullsi prej 2,972,900. Zona metropolitane e Izmirit shtrihet përgjatë ujërave periferikë të [[Gjiri i Izmirit|Gjirit të İzmirit]] dhe në brendësi të veriut përtej [[Delta Lumore Gediz|Deltës Lumore Gediz]]; në lindje përgjatë një fushe aluviale të krijuar nga disa përrenj të vegjël; dhe në terren pak më të thyer në jug.
'''Izmiri''', gjithashtu e njohur me emrin antik '''Smirnë''' ([[turqisht]]: ''İzmir''), është qyteti i tretë më i populluar në [[Turqia|Turqi]] pas [[Stambolli|Stambollit]] dhe [[Ankaraja|Ankarasë]]
 
Izmiri ka [[Smirna|mbi 3000 vjet histori]] të regjistruar urbane dhe [[Yeşilova Höyük|deri në 8500 vjet histori si një vendbanim njerëzor]] që nga [[Neoliti|periudha e Neolitit]]. I vendosur në një vend të favorshëm në krye të një gji në një vrimë të thellë në mes të rrugës përgjatë bregdetit perëndimor të Anadollit, qyteti ka qenë një nga portet kryesore tregtare të [[Deti Mesdhe|Detit Mesdhe]] për pjesën më të madhe të historisë së tij. Kur [[Perandoria Osmane|osmanët]] morën Izmirin në shekullin e 15-të, ata nuk trashëguan kujtime historike tërheqëse, ndryshe nga pikat e tjera kryesore të rrjetit tregtar osman, përkatësisht [[Kostandinopoja]] (Stamboll), [[Damasku]], [[Bagdadi]] dhe [[Kajro]].
== Gjeografia ==
 
Shfaqja e Izmirit si një port i madh ndërkombëtar deri në shekullin e 17 ishte kryesisht rezultat i tërheqjes që ajo ushtroi ndaj të huajve dhe orientimit evropian të qytetit. Politikisht, Izmiri konsiderohet një bastion i [[Kemalizmi|Kemalizmit]] dhe [[Partia Republikane Popullore|Partisë Republikane Popullore]] (CHP).
Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, [[Menemeni]], Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire.
 
Izmiri priti [[Lojërat Mesdhetare]] në vitin 1971 dhe [[Universiade|Lojërat Universitare Botërore]] ([[Universiade]]) në vitin 2005. Në mars 2008, Izmiri paraqiti ofertën e tij në [[Bureau International des Expositions|BIE]] për mbajtjen e [[Panairi i botës|Universal Expo]] [[Expo 2015|2015]], por ajo u fitua nga [[Milano]], [[Itali]].
 
[[Kategoria:Qytete në Turqi]]