Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Lazër Mjeda"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][pending revision]
v (Smallem: Përmirësime teknike dhe rregullime të gabimeve me referimet: (-(\{\{\s*cit[aeio][^\}]*)\|[^=]+=\s*([\|\}]) +\1\2))
No edit summary
U lind në Mjedë më 6 mars 1869, i biri i Jakut të Zef Kryeziut dhe Luçije së Shtjefën Thaçit.<ref>{{Cite book|title=Juvenilia dhe vepra të tjera|last=Gurakuqi|first=Mark|publisher=Ndërmarrja shtetërore e botimeve "Naim Frashëri"|year=1964|location=Tiranë|pages=3}}</ref> I mbetur jetim nga i ati herët, me ndërhyrjen e jezuitit [[Jak Jungu|Atë Jungg]] u regjistrua me të vëllanë, [[Ndre Mjeda|Ndreun]] studimet në një [[Ish-kolegji saverian, Gjimnazi "At Pjetër Meshkalla"|kolegjin saverian]].<ref name=":0">{{Cito web|url=http://www.regione.basilicata.it/giunta/files/docs/GIORNALE_FILE_2073680.pdf|title=Rebeli Ndre Mjeda: Përballjet me De Martinon, At Junggun e Gustav Mayerin|date=26 maj 2013|accessdate=11 mars 2018|publisher=Shqiptarja.com [Suplementi i së dielës]|last=Quku|first=Mentor|pages=14-15|archive-date=19 gusht 2020|archive-url=https://web.archive.org/web/20200819024844/https://www.regione.basilicata.it/giunta/files/docs/GIORNALE_FILE_2073680.pdf|url-status=dead}}</ref> Anëtar i familjes [[Mjedajt|Mjeda]].
 
Me 611 gushtkorrik të vitit 1891 u shugurua meshtar në kapelën e Seminarit Papnor të Shkodrës; shërbeu si famullitar në Plan, Pog e Mëgullë në Pult. Bortoi vjersha që këndohen ende sot nga fshtararët vendas. Me 20 janar të vitit 1901 u shugurua ipeshkëv i Sapës dhe qe ndër ma të rinjtë nga mosha.
Si ipeshkëv ndërtoi shumë struktura kishtare si dhe krijoi e ndërtoi shkolla, si: në Dajç, ku mësoi për do kohë vëllai i tij Dom Ndre Mjeda, i cili administronte atë famulli kishtar; pastaj shkollën e Hajmelit të Iballës. Së bashku me të vëllain dom Ndreun krijoi Shoqninë Letrare "Agimi" e cila botoi tekstet shkollore të asaj kohe. Më 1905 qe emëruar si ndihmës i ipeshkvit Imzot [[Pashk Guerini|Guerinit]] dhe si i tillë rrethoi me mure e parmakë hekurit oborrin e Katedrales dhe ndërtoi rreshtin e dyqaneve në pjesën jugperëndimore të oborrit, si dhe plotësoi kullën e kishës.
 
Anonymous user