Ndryshimi mes inspektimeve të "19 Dhjetor"

Jump to navigation Jump to search
75 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: gu:ડિસેમ્બર ૧૯; cosmetic changes
v (roboti shtoj: gu:ડિસેમ્બર ૧૯; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Nëntor|Dhjetor|Janar}}
 
== Ngjarje ==
* [[1187]] - ''Paolo Scolari'' u shpall pap me emrin [[Clementi III]]
* [[1907]] - 239 minatorë humben jeten në një eksplodim n xehrorën ''Jacobs Creek'',në [[Pennsylvania]]
* [[1941]] - [[Adolf Hitler]] e shkarkon gjeneraln [[Walther von Brauchitsch]] dhe merr komandën ushtarake.
* [[1972]] - [[Apollo 17]] kthehet në Tokë.
* [[1984]] - [[ Britania e Madhe ]] dhe [[Kina]] nënshkruajn marrveshjen për kthimin e [[Hong Kong|Hon Kongut]] [[Kina|Kinës]] [[1997]].
 
* [[1996]] - [[Suedia]] antarsohet në [[Schengen]]
 
== Lindje ==
{{DHJETOR}}
* [[1814]] - [[Jean Högqvist]], aktor suedez.
* [[1852]] - [[Albert Abraham Michelson]], fizikan amerikan me prejardhje polake.
* [[1893]] - [[Harry Blomberg]], shkrimtar suedez.
* [[1901]] - [[Rudolf Hell]], hulumtues gjerman ( faksin dhe skanerin me ngjyra).
* [[1902]] - [[Ralph Richardson]], aktor britanez.
* [[1904]] - [[B.T. Ranadive]], politikan indian.
* [[1915]] - [[Edith Piaf]], këngëtare franceze.
* [[1925]] - [[Tankred Dorst]], dramaturg gjerman .
* [[1933]] - [[Cicely Tyson]], aktor amerikan.
* [[1935]] - [[Gösta Bredefeldt]], aktor dhe dramaturg suedez.
* [[1940]] - [[Phil Ochs]], kompozitor dhe këngëtar amerikan.
* [[1944]] - [[Richard E. Leakey]], antropolog britanez.
* [[1944]] - [[Anastasia Vertinskaja]], aktore ruse.
* [[1944]] - [[Zaln Yanovsky]], muzikant amerikan.
* [[1946]] - [[Robert Urich]], aktor amerikan.
* [[1956]] - [[Jens Fink-Jensen]], shkrimtar dhe kompozitor danez.
* [[1972]] - [[Alyssa Milano]], aktore amerikane.
* [[1974]] - [[Jasmila Zhbaniq]], regjisore e B dhe H (boshnjake).
* [[1980]] - [[Jake Gyllenhaal]], aktore amerikane.
* [[1987]] - [[Aaron Renfree]], muzikant britanez.
 
== Vdekje ==
* [[401]] - [[Anastasius I]], papa [[399]]-[[401]]
* [[1075]] - [[Edith od Wessex]], mbretëreshë britaneze
* [[1370]] - [[Urban V]], papa [[1362]]-[[1370]]
* [[1848]] - [[Emily Brontë]], letrare angleze
* [[1851]] - [[William Turner]], artist britanez
* [[1898]] - Sir [[Francis Napier]], politikan britanez
* [[1940]] - [[Kyösti Kallio]], Kryetar finlandez [[1937]]-[[1940]].
* [[1953]] - [[Robert Millikan]], fizikan amerikan
* [[1954]] - [[Frans G. Bengtsson]], shkrimtar suedez
* [[1964]] - [[Arne Lindblad]], aktor suedez
* [[1996]] - [[Marcello Mastroianni]], aktor amerikan
* [[1997]] - [[Saga Sjöberg]], aktore suedeze
* [[2003]] - [[Hope Lange]], aktor amerikan
* [[2004]] - [[Herbert C Brown]], kimist amerikan fitues i [[Çmimit Nobel]] [[1979]].
* [[2004]] - [[Renata Tebaldi]], këngëtare operiste italiane
* [[2004]] - [[Abdul Tebazalwa]], boksier i Ugandës
 
== Festa dhe përvjetore ==
[[2009]] - [[Liberalizimi i vizave për,Maqedoninë,Serbinë dhe Malin e Zi.]]
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
 
[[CategoryKategoria:Dhjetor]]
 
<!--interwiki-->
[[gd:19 an Dùbhlachd]]
[[gl:19 de decembro]]
[[gu:ડિસેમ્બર ૧૯]]
[[gv:19 Mee ny Nollick]]
[[he:19 בדצמבר]]

Menyja e navigimit