Stampa diskutim:Bio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi stampën Bio. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Menyra per output[Redakto nëpërmjet kodit]

Preferohet te jete:

1. Filan Fistëku [[[sqt.]] Edgar Alan Po] (lindur në Tiranë, 1 Janar 1989 - vdekur në Vlorë 1 Janar 1989) është një aktor , shkrimtar dhe autor shqiptar.

Apo te jete

2. Filan Fistëku [[[sqt.]] Edgar Alan Po] lindi në Tiranë1 Janar 1989 dhe vdiq në Vlorë1 Janar 1989, dhe është një aktor , shkrimtar dhe autor shqiptar.

ose

3. Filan Fistëku [[[sqt.]] Edgar Alan Po] lindi në Tiranë1 Janar 1989 dhe vdiq në Vlorë1 Janar 1989. Është një aktor , shkrimtar dhe autor shqiptar.


Faleminderit per kohen e perkushtuar, EaglealDiskuto► 27 Maj 2007 21:21 (UTC).

Votoni ketu[Redakto nëpërmjet kodit]

Votat tuaja ketu poshte pamjen e textit fillimore te artikujve.

  • Symbol oppose vote.svg KUNDËR - sepse nuk funksionon mire. (Puntori 29 Maj 2007 12:30 (UTC))
Ky votim është për output-in e textit fillimore. jo për stampën. Që tani ajo funksionon mirë.

Menyra te tjera[Redakto nëpërmjet kodit]

SHKRUANI KETU POSHTE IDET E TUAJA.

Jo boco pse po i bon tri propozime që në faktë jon njo Ma së parti vije data edhe për mes me zgjatë vendi, (xx. muaji xxxx, Vendi - xx. muaji xxx, Vendi) Nëse personi është në jetë atëheë është logjike të shkruhet lindi më xx. muaji ... përndryshe nuk ka nevojë.

Logjike dhe po përshtatet shumë mirë kur bëhet (- -) - aktorë, bla ... përkatësia kombëtare nga shteti. Sidomos për kombet e shpërndara nëpër shtete si shqiptartë.--Hipi Zhdripi 29 Maj 2007 13:27 (UTC)

Shiko përgjigjen dy te seksioni Problemi. EaglealDiskuto► 2 Qershor 2007 07:46 (UTC)

Gabime ne kategori[Redakto nëpërmjet kodit]

kjo stamp nuk eshte e bere ire , ka gabime ne kategorizim. nuk mund te thash : Filan fisteku eshte patriotë dhe historianë shqiptarë, vetem per shkak se kategorite do te krijohen mire sepse ë ne kete rast eshte shumes dhe jo ne rregull ne artikull. (Puntori 24 Maj 2007 09:10 (UTC))

Kategoria do behet sipas kategorive qe eskzistojne. Të keptuoj per ate qe the, por po mundohem ta rregulloj. Në qofte se ke ndonje ide per ta rregulluar, te lutem beje.
Tani per tani me duket se e sgjidha. EaglealDiskuto► 24 Maj 2007 11:24 (UTC)
Ashtu mendova dhe une, qe ti vendohet ë prapa, por meqe ti ke filluar stampen nuk desha te te nderhy. mendoj se tani do te punoje pa problem. tung. (Puntori 24 Maj 2007 11:52 (UTC))
Prap se prap une jam i mendimit se teksti qe paraqitet dhe kategortimi automatik duhet larguar sepse tash per momentin isha duke bere nje biografi dhe nuk perputhet kategorizimi me profesionin. Nese e hjek do te filloj te e perdori stampen sepse per ndryshe me shkakton probleme. (Puntori 24 Maj 2007 14:21 (UTC))
Më fal por nuk kuptova ate qe doje te thoshe te paragrafi [4]. Mund te ma shpjegosh perseri. Faleminderit. EaglealDiskuto► 27 Maj 2007 20:18 (UTC)

Duhet larguar nga stampa krijimi automatik i kategorive dhe tekstit fillestar te nje personi sepse ne disa raste kjo shkakto tollovi duke shkaktuar gabime gramatikore dhe gabime ne emertim te kategorive. Kjo me ndodhi ne praktike pas reagimit tim te pare pozitiv nisa te e perdor stampen dhe per fat te mire pas biografise se pare e verejta problemin. Shkurt: Stampa qe krijon automatikîsht kategori nuk po funksionon ne shume raste si dhe teksti qe po del ne fillim bazuar ne te dhenat e stampes eshte i pa pershtatshem dhe i pa pranushem per artikullin.(Puntori 29 Maj 2007 12:28 (UTC))

Unë e provova këtu dhe nuk po mar veshë çfare nuk punon mire. Në qofte se shikon categorit ne fund mund te ahikosh qe kjo funksionon, dhe duket edhe nje kategori qe nuk ekziston (Autorë Shqipëtarë). Dhe gabimet gramatikore tani per tani nuk po shikoj. Per textin e fillimit shiko paragrafin poshte, pasi mund te zgjidhet (mund te çohet edhe ai qe perdoret per biografit(jo ky i kesaj stampe)). EaglealDiskuto► 29 Maj 2007 12:37 (UTC)
Do ta kerkoj artikullin te cilin une e perdora dhe kisha problem dhe pastaj edhe ti provoje (por tash nuk e di a do te mund menjehere te e gjej se nuk me kujtohet cili ishte ). P.S. Edgar Alan Po ka vdekur dhe nuk eshte me por ishte .(Puntori 29 Maj 2007 13:10 (UTC))
Et voila: Salma Hayek. --Proud To Be Albanian diskuto°) 29 Maj 2007 13:12 (UTC)
Tani per tani mos e perdorni stampen pasi po mundohem te rregulloj disa gabime gramatike (gjinia (seksi), etj). EaglealDiskuto► 29 Maj 2007 13:19 (UTC)

Problemi[Redakto nëpërmjet kodit]

Jam 100% kunder autputit automatik sepse duhet grisur pastaj te dhenat fillestare pasi te vendoset artikulli e me von stampa. Me duket pune pa pune kjo puna e autputit. Komplikim i wikipedias posacerisht per fillestar. (Puntori 30 Maj 2007 10:59 (UTC))

Gjëja e pare tre shembujt nuk jane njesoj (shikoji mire). (për Dan)
Output automatik ja thjeshteson punen fillestarve, jo ja veshtireson. Sipas teje eshte me mire te mbushesh nje formular te vetem? apo gjithe ata. E kam fjalen per infobox aktor, infobox kengetar,...
Keto stampa infobox i perdorin vetem ata qe i njohin. Shiko ketu (te perdorimi nga e djathta) ose ketu, ku prezantohet i gjithe skeleti. Me thjesht se kaq ?!
Gjeja e tretë eshte se njerezit nuk futin infoboxe, etj... neper artikull, pasi jane kalimtar, interesohen me shume per te korigjuar disa gjera te vogla ose te fillojne artikull te vegjel, pa link etj. Jemi ne, ata aktivet, qe i permiresojme artikujt duke i mbushur sa me shume. Keshtu qe kjo stampe na thjeshteson shume punen, pa çuar infobox, category, etj... sepse i çone ajo.
Ne mjaftojme te mbushim vetem formularin. EaglealDiskuto► 30 Maj 2007 11:19 (UTC)

Le e bo këtë punë se nuk osht ka bonë. Une me vetë vete nuk po mund të bie dakort e sedel mo me të tjerët. Është mirë të krijohen disa tipare por një unifikim/njësim i till nuk funksionon. Nuk kamë aftësi ta shpjegoj por e di vetëm se gjërat nuk po varen vetëm nga teksti por edhe nga veprimtaritë e gjëra tjera. Dhe së fundi është mirë që të mbahet mundësia e redaktimit sa më të thjeshtë. E kamë fjalën që të mos trullohen nga tabelat e gjërat e tilla redaktuesit kalimtar. Për këtë qëllim të lutem nëse illon ndonjë aktivitet në këtë drejtim plasojë tabelat e stampat diku ku nuk e trullojnë redaktuesin me pakë njohuri mbi funksionimn e programit operues.--Hipi Zhdripi 30 Maj 2007 13:00 (UTC)

Sido qe te jete kjo stampe eshte tamam si te çosh nje infobox. Redaktuesit kalimtar nuk i modifikojne keto lloje stampash (infobox). Keshtu qe kjo stampe sherben me shume redaktuesve aktive te wikipedise, pasi thjeshteson/shpejteson punen ne krijimin e gjerave fillestare te artikujve. EaglealDiskuto► 30 Maj 2007 21:21 (UTC)


Idea eshte e mire, por ne fillim dhe ne fund behen kjo stampe problem, ne fillim teksti ne fillim nuk eshte mire te shkruhet te shkruhet ne stampe, d.m.th. mos te jene automatik dhe ne fund, nuk eshte mire nese kategorite krijohen automatik. Ndryshe stampe eshte mire. Te kategoria mundesh te kodojsh qe cka te shkrujsh del e njejta, p.sh. Aktor, Aktore, Aktorë ► Aktorë; Amerikan, Amerikane, Amerikanë, Amerikan apo Amerikano ► amerikanë ►► kategoria:Aktorë amerikanë. --Proud To Be Albanian diskuto°) 29 Maj 2007 13:06 (UTC)

Po ti bejme keshtu kategorit:
{{Bio
 |.. emri, mbiemri,........
 |Kategoria1 = 
 |Kategoria2 = 
 |Kategoria3 = 
 |Kategoria4 = 
}}
Per textin kryesore: Texti kryesore eshte i pari. Po shpjegohem. Ne qofte se ti kerkon ne GoogleTM duket: Filan fisteku lindi me 1 janar 1901 dhe vdiq ne .... Prandaj po e çoj automatik. Ne pak fjale e çoj si nje skeme, per te ndihmuar ne formatimin automatik, per ata qe nuk e dine si eshte formatimi i nje Biografie(texti fillimore). Ne menyre qe Lexuesi mund ta gjej, ta lexoj dhe te informohet me mire. EaglealDiskuto► 29 Maj 2007 13:38 (UTC)

Shiko diku duhet të jetë një stamp që e kamë bërë është shumë dinamike dhe e bënë të mundëshëm paraqitjen e seleksionuar, d.m.th ajo mund të zgjerohet më tutje. Po shka me bo se duhet të mushet , e ajo do kohë. Stamba është e ndërtuar nga disa stampa, shiko te kanglishtja si e bëjnë seleksionimin e bimësve (stampat për bimë)--Hipi Zhdripi 30 Maj 2007 21:26 (UTC)

Ju kuptova por në qoftë se keni ide në përmirësmin e kësaj stampe bëheni. Pa problem, vetem duhet mbajtur mend per çfare eshte bere. Edhe pse besojë qe resultatin qe duhej e ka arritur. Pas disa testimesh nuk po ben gabime gramatikore, as gabime ne layout, gabime ne kategori, etj, duke u mbaktur rregullave.EaglealDiskuto► 30 Maj 2007 23:07 (UTC)

Ej shikoni textin fillimore te ketij artikulli: Bob Marley. Ka fjale qe nuk kane kuptim. dhe kur te kerkohet ne Google(TM)do dal "raggae Xhamaica". Stampa:Bio mund ta rregulloje ate, e formaton ashtu siç duhet. Po ju nuk doni ta fusni ne perdorim. Pse? Deri tani nuk i kam gjetur me probleme. EaglealDiskuto► 1 Qershor 2007 23:55 (UTC)