Székelys

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Székelys
Flamuri i Vendit Székely (siq përdoret nga Këshillit Kombëtar Székely)
Popullsia e përgjithshme
500,000 – 700,000[1][2][3]
(532 prej tyre e deklaruan veten si Székely sesa hungarez në regjistrimin e Rumanisë në vitin 2011)[4]
Rajone me popullsi të konsiderueshme
Rumania (kryesisht në vendet e Harghita, Kovasnës dhe pjesë të Mureshit), Hungaria jugore dhe pjesa tjetër e botës
Gjuhët
Hungarisht
Fetë
Kryesisht katolik romak, me minoritete hungareze të reformuar dhe unitar
Grupe etnike të lidhura
Hungarezët, Csángós

The Székelys (shqiptimi në hungarisht [ˈseːkɛj]), ndonjëherë quhen Szeklers (Hungarisht: székelyek, Rumanisht: Secui) janë një nëngrup[5][6] i popullit hungarez që jeton kryesisht në Tokën SzékelyRumani. Një popullsi e konsiderueshme që rrjedh nga Székelys e Bukovinës jeton në qarqet Tolna dhe Baranya në Hungari dhe në rrethe të caktuara të Vojvodinës, Serbi.

mesjetë, Székelys luajtën një rol në mbrojtjen e Mbretërisë së Hungarisë kundër osmanëve[7][8] në sjelljen e tyre si roje të kufirit lindor. Me Traktatin e Trianonit të vitit 1920, Transilvania (përfshirë Tokën Székely) u bë pjesë e Rumanisë, dhe popullsia Székely ishte një objektiv i përpjekjeve rumune.[9] Në vitin 1952, gjatë sundimit komunist të Rumanisë, ish-qarqet e Mureshit, Odorheit, Ciuc dhe Trei Scaune (me përqendrimin më të lartë të popullsisë Székely), u përcaktua me ligj si Rajoni Autonom i Magyar. Ajo u zëvendësua në vitin 1960 nga Rajoni Autonom i Muresh-Magyar, i ndarë në vitin 1968 në dy qarqe jo autonome, Harghita dhe Muresh.[10] Në Rumaninë pas Luftës së Ftohtë, ku Székelys përbëjnë afërsisht gjysmën e popullsisë etnike hungareze, anëtarët e grupit kanë qenë ndër më të zëshmit e hungarezëve që kërkojnë një rajon autonome Székely në Transilvani.[11] Ata u vlerësuan se ishin rreth 860,000 në vitet 1970 dhe njihen zyrtarisht si një grup i veçantë i pakicave nga qeveria rumune.[10]

Toka e sotme Székely afërsisht korrespondon me qarqet rumune të Harghita, Kovasnës dhe Mureshit qendrore dhe lindore, ku ata aktualisht përbëjnë afërsisht 80% të popullsisë. Bazuar në regjistrimin zyrtar të Rumanisë për vitin 2011, 1,227,623[12] hungarezë etnikë jetojnë në Rumani, kryesisht në rajonin e Transilvanisë, duke bërë 19.6% të popullsisë së këtij rajoni. Nga këto, 609.033 jetojnë në qarqet e Harghita, Kovasnës dhe Mureshit, të cilat së bashku morën një shumicë hungareze (58%).[13] Hungarezët në Tokën Székely, pra, përbëjnë gjysmën (49.41%) të hungarezëve në Rumani. Kur u dha zgjedhja për regjistrimin e Rumanisë në vitin 2011 midis identifikimit si Székely ose si hungarez, shumica dërrmuese e Székelys zgjodhi këtë të fundit - vetëm 532 persona e deklaruan veten si Székely etnikë.[4]

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Origjina e Székelys nuk është e qartë. Shumica e historianëve e konsiderojnë atë me origjinë Avar. Në vitin 2009, një nga universitetet më të mëdha të Hungarisë, Universiteti i Shzegedit, kreu studime në 99 Korondi Székelys, dhe rezultatet treguan se ata janë shumë të lidhur me popullin iranian, por hungarezët nuk treguan ndonjë lidhje me popujt iranianë.[14]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Székelys rrjedhin emrin e tyre nga një shprehje hungareze që do të thotë "roje kufitare".[10] Territoret e Székely hynë nën udhëheqjen e Kontit të Székelys, fillimisht një i emëruar mbretëror nga fisnikëria hungareze jo-Székely që ishte de fakto një margrave; që nga shekulli i 15-të e tutje, vojvodët e Transilvanisë mbanin vetë zyrën. Székelys u konsideruan një grup i veçantë etnik (natio Siculica) dhe formuan një pjesë të Unio Trium Nationum ("unioni i tre kombeve"), një koalicion i tre pasurive transilvaniane, dy "kombet" e tjera ishin fisnik (gjithashtu kryesisht hungareze) dhe hajdutët e saksonëve (d.m.th., etnikë gjermanë). Këto tre grupe drejtuan Transilvaninë nga viti 1438 e tutje, zakonisht në harmoni megjithëse ndonjëherë në kundërshtim me njëri-tjetrin. Gjatë Luftës së Gjatë Turke, Székelys formuan një aleancë me Princin Michael TrimiVllahisë kundër ushtrisë së Andrew Báthory, i emëruar kohët e fundit Princ i Transilvanisë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Székely jetojnë kryesisht në qarqet Harghita, Kovasna dhe Muresh. Ata e identifikojnë veten si hungarezë, por ata mbajnë një identitet etnik disi të dallueshëm nga hungarezët e tjerë.[15] Hungarezët formojnë një shumicë të popullsisë në qarqet Kovasna dhe Harghita.

Qarku Hungarezët % e popullsisë së qarkut
Harghita 257,707 84.62%
Kovasna 150,468 73.74%
Qarku Muresh 200,858 38.09%

Autonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një rajon autonome Székely ekzistonte midis viteve 1952 dhe 1968. Së pari u krijua si Rajoni Autonom Magyar në vitin 1952, ai u riemërua Rajoni Autonom Muresh-Magyar më 1960. Që nga heqja e Rajonit Autonome Muresh-Magyar nga regjimi i Çausheskut në vitin 1968, disa nga Székely kanë bërë presion që të rivendoset autonomia e tyre. Disa propozime janë diskutuar brenda komunitetit Székely hungarez dhe nga shumica rumune. Një nga nismat e autonomisë Székely bazohet në modelin e komunitetit autonom spanjollKatalonjës. Një demonstrim i madh paqësor u mbajt në vitin 2006 në favor të autonomisë.[16]

Në vitet 2013 dhe 2014, mijëra hungarezë etnikë marshuan për autonomi më 10 mars në Târgu Mureș, Rumani. 10 marsi është përvjetori i ekzekutimit në Târgu Mureș në vitin 1854, nga autoritetet austriake, i tre Székelys që u përpoqën të arrinin vetë-përcaktimin kombëtar.[17]

Simbolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Këshillit Kombëtar Székely, një nga organizatat kryesore politike të Székelys.[18]

Dielli dhe Hëna janë simbolet e Székely dhe përdoren në stemën e Transilvanisë dhe në stemën e Rumanisë. Dielli dhe Hëna, simbolet e botës kozmike, janë të njohura nga gjetjet e rënda hungareze nga periudha e pushtimit hungarez.[19] Pasi hungarezët u bënë të krishterë në shekullin e 11-të, rëndësia e këtyre ikonave u bë thjesht vizuale dhe simbolike. Székelys kanë arritur të ruajnë traditat në një masë të pazakontë edhe në Evropën Qendrore dhe Lindore. Një përshkrim i Tokës Székely dhe traditave të tij u shkrua midis viteve 1859 dhe 1868 nga Balázs Orbán në përshkrimin e tij për Tokën Székely.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Archivum Ottomanicum, Volume 20, Mouton, 2002, original from: the University of Michigan, p. 66, Cited: "A few tens of years ago the Szekler population was estimated at more than 800.000, but now they are probably ca. 500.000 in number."
 2. ^ Piotr Eberhardt. Ethnic Groups and Population Changes in Twentieth-century Central-Eastern ... (në anglisht). Marrë më 2013-11-26.
 3. ^ Judit Tóth and Endre Sík, "Joining and EU: integration of Hungary or the Hungarians?" In: Willfried Spohn, Anna Triandafyllidou, Europeanisation, National Identities and Migration: Changes in Boundary Constructions between Western and Eastern Europe, Psychology Press, 2012, p. 228
 4. ^ a b "Nota metodologica" (PDF) (në anglisht). Insse.ro. Marrë më 2013-11-26.
 5. ^ Ramet, Sabrina P. (1992). Protestantism and politics in eastern Europe and Russia: the communist and postcommunist eras (në anglisht). Vëll. 3. Duke University Press. fq. 160. ISBN 9780822312413. ...the Szekler community, now regarded as a subgroup of the Hungarian people.
 6. ^ Sherrill Stroschein, Ethnic Struggle, Coexistence, and Democratization in Eastern Europe, Cambridge University Press, 2012, p. 210 Cited: "Székely, a Hungarian sub-group that is concentrated in the mountainous Hungarian enclave"
 7. ^ http://lexikon.katolikus.hu/S/sz%C3%A9kely%20hat%C3%A1r%C5%91rvid%C3%A9k.html
 8. ^ Piotr Eberhardt (janar 2003). Ethnic Groups and Population Changes in Twentieth-century Central-Eastern Europe (në anglisht). M. E. Sharpe, Armonk, NY and London, England, 2003. ISBN 978-0-7656-0665-5.
 9. ^ Ramet, Sabrina P. (1997). "The Hungarians of Transylvania". Whose Democracy?: Nationalism, Religion, and the Doctrine of Collective Rights in Post-1989 Eastern Europe (në anglisht). Rowman & Littlefield. fq. 67–69. ISBN 978-0-8476-8324-6.
 10. ^ a b c "Szekler people". Encyclopædia Britannica (në anglisht).
 11. ^ "Székely". Columbia Encyclopedia (në anglisht). 2008. Marrë më 25 janar 2009.
 12. ^ Romanian Population census of 2011 Arkivuar 17 korrik 2013 tek Wayback Machine (në rumanisht)  – recensamant 2002 --> rezultate --> 4. POPULATIA DUPA ETNIE
 13. ^ "CESCH- Recensamant Populatie 2011 CV Hr" (në rumanisht). Scribd.com. 2012-03-27. Marrë më 2013-11-26.
 14. ^ "A Honfoglalás kori, valamint magyar és székely populációk apai ági genetikai vizsgálatai" (PDF) (në hungarisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 15. ^ Stroschein, Sherrill (2012). The Realm of St Stephen (në anglisht). London: Cambridge University Press. fq. 77. ISBN 978-1-107-00524-2.
 16. ^ "HUNSOR ~ Hungarian Swedish Online Resources" (në anglisht). Hunsor.se. Marrë më 2013-11-26.
 17. ^ "All Hungary Media Group" (në anglisht). Hunsor.se. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2014. Marrë më 13 mars 2014.
 18. ^ "The symbols of Szekler National Council | SZNC - Szekler National Council" (në anglisht). Sznt.ro. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2008. Marrë më 26 nëntor 2013.
 19. ^ András Róna-Tas, Hungarians and Europe in the Early Middle Ages: An Introduction to Early Hungarian History, Central European University Press, 1999, p. 366