Tërmeti i Detit Egje (2020)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tërmeti i Detit Egje (2020)
Lua error te Moduli:Location_map/multi te rreshti 13: Unable to find the specified location map definition: "Moduli:Location map/data/Deti Egje" does not exist.
A collapsed building in İzmir, Turkey
Data {{{date}}}
Madhësia 7.0 ww
Thellësia 21.0 km (13 mi)
Llloji Normal
Shteti apo rajoni i prekur {{{countries affected}}}
Intensiteti Max. VIII (i rëndë)
Cunami Po
Goditja 4s dhe 3s të ndryshëm, më i larti me magnitudë 5.2
Të mbytur Greqi: 2 të vdekur, 19 të lënduar[1]
Turqi: 114 të vdekur, 885 të lënduar[2]

Një tërmet me madhësi 7.0 goditi të Premten, 30 Tetor 2020, rreth 14 kilometres (8.7 mi) në verilindje të ishullit të Samosit, Greqi. Shumë ndërtesa u dëmtuan ose u shembën si rezultat i tërmetit, me Kishën e Virgjëreshës Mari në Karlovasi, Greqi, pjesërisht duke u shembur, ndërsa në qytetin turk İzmir, i cili u prek shumë nga tërmeti, dhjetëra ndërtesa ose u dëmtuan ose u shembën plotësisht. Shërbimet e urgjencës në të dy vendet menjëherë ndoqën vendin e ngjarjes, ndërsa përpjekjet e shpëtimit vazhduan gjatë natës. Në Greqi, 2 persona vdiqën, me 19 të tjerë që morën dëmtime të lehta. Në Turqi, 49 vetë vdiqën[3] dhe 885 të tjerë u plagosën.

Në Greqi, 2 persona vdiqën, me 19 të tjerë që morën dëmtime të lehta. Në Turqi, 62 njerëz vdiqën dhe 940 të tjerë u plagosën.[4] Numri që rezulton e ka bërë këtë ngjarje tërmetin më vdekjeprurës të vitit 2020 deri më tani.

Tërmet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tërmeti ndodhi si rezultat i prishjes normale në një thellësi të cekët brenda Pllakës Euroaziatike në Detin Egje lindor, rreth 250 km në veri të kufirit më të afërt të pllakës kryesore, ku Pllaka Afrikane lëviz në veri me një shpejtësi prej rreth 10 mm në vit në lidhje me Euroazinë.[5] Prandaj, ky tërmet konsiderohet si një tërmet intraplate për shkak të vendndodhjes së tij. Pas tërmetit, Turqia u prek nga 114 lëkundje të tjera.[6]

Cunami[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Postime të shumta në medie sociale treguan ujë që vërshonte nëpër rrugë dhe porte në rajon pas tërmetit, së bashku me paralajmërimet për tsunami që lëshoheshin për ishujt Ikaria, Kos, Hios dhe Samos.[7] Seferihisar është ndër vendet e goditura nga cunami, i cili shkaktoi vdekjen e një personi.[8][9]

Dëmtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimisht, Ministri i Brendshëm turk Süleyman Soylu deklaroi se të paktën gjashtë ndërtesa u shkatërruan në İzmir, por kryetari i bashkisë së qytetit Tunç Soyer vuri numrin e ndërtesave të shkatërruara afër 20.[7]

Autoritetet greke nga Samos deklaruan se megjithëse ndërtesat u dëmtuan në të gjithë ishullin, më e keqja u mbajt në Karlovasi,[10] ku një kishë e madhe ishte shembur pjesërisht. Është hera e parë që nga tërmeti i Detit Egje 2017 që ka vdekje të lidhura nga tërmeti në Greqi.[11] Një shumë e ndërtesave u rrëzua në Izmir, në rrethet Bajrakli dhe Bornova.[12]

Viktimat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri më 1 nëntor, 62 njerëz vdiqën, duke përfshirë një grua që vdiq gjatë një cunami të shkaktuar nga tërmeti dhe 940 të tjerë u plagosën në Turqi,[13] ndërsa dy adoleshentë vdiqën në Greqi pasi u shtypën nga një mur në ishullin e Samos; 19 të tjerë u plagosën në Greqi.

Operacionet e ndihmës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fill pas tërmetit, Ministri turk i Shëndetësisë Fahrettin Koca deklaroi se rreth 40 ambulanca, 35 ekipe shpëtimi emergjente dhe dy helikopterë të ndihmës së shpejtë kishin arritur në vendin e ngjarjes,[14] ndërsa Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Turqisë deklaroi se një nga avionët e saj ishte nisur nga Etimesgut Air Baza për të transportuar ekipet e AFAD dhe xhandarmërisë në rajon.[15] Gjysmëhëna e Kuqe Turke vendosi menjëherë ekipe nga gjashtë qytete për të siguruar ushqim për të prekurit nga tërmeti.[16] Më shumë se 1,200 punëtorë ishin të përfshirë në përpjekjet e shpëtimit që përfshinin të paktën 13 ndërtesa në Izmir, cilat vazhduan gjatë natës.[17] Autoritetet turke deklaruan se 70 njerëz u shpëtuan, ndërsa qeveria lokale kishte vendosur çadra për të strehuar rreth 2,000 njerëz brenda natës.

Reagimet ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Azerbajxhani,[18] Franca,[19] dhe Izraeli[20] ofruan mbështetjen e tyre për vendet e prekura. Kjo u pasua nga NATO dhe Bashkimi Evropian.[21]

Kryeministri grek Qirjako Micotaqi dhe Presidenti turk Rexhep Taip Erdoan kanë shkëmbyer deklarata bashkuese pas tërmetit dhe kanë deklaruar gatishmëri për të ndihmuar njëri-tjetrin.[22]

BE e hartoi atë,[23] dhe analizoi pamjet satelitore.[24]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Earthquake hits Greece and Turkey, bringing deaths and floods". BBC News. 30 tetor 2020. Marrë më 30 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura illwill
 3. ^ "Son Dakika! İzmir'deki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 49'a yükseldi". Haberler.com (në turqisht). Marrë më 2020-11-01.
 4. ^ "Son Dakika! İzmir'deki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 49'a yükseldi". Haberler.com (në turqisht). Marrë më 2020-11-01.
 5. ^ "M 7.0 - 14 km NE of Néon Karlovásion, Greece". Earthquake. Marrë më 2020-10-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Sariyuce, Isil (30 tetor 2020). "Powerful earthquake jolts Turkey and Greece, killing at least 14". CNN (në anglisht). Marrë më 30 tetor 2020.
 7. ^ a b Specia, Megan; Stevis-Gridneff, Matina (30 tetor 2020). "Earthquake Rattles Western Turkey and Greece, Leveling Buildings". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 2020-10-30.
 8. ^ "Seferihisar'da tsunami: Sokakları deniz suyu bastı". NTV. 30 tetor 2020. Marrë më 30 tetor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Son dakika! İzmir'de tsunami paniği". Milliyet. 30 tetor 2020. Marrë më 30 tetor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Liakos, Chris (30 tetor 2020). "Minor injuries and building damage reported on Greek island". CNN (në anglisht). Marrë më 30 tetor 2020.
 11. ^ Labropoulou, Elinda (30 tetor 2020). "Buildings damaged on Greek island of Samos". CNN (në anglisht). Marrë më 30 tetor 2020.
 12. ^ "Son dakika: Türkiye'nin gözü kulağı deprem bölgesinde... İşte İzmir depremiyle ilgili dakika dakika son gelişmeler". www.hurriyet.com.tr (në turqisht). Hürriyet. Marrë më 30 tetor 2020.
 13. ^ "Man rescued from rubble as Turkey quake death toll hits 62". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Akyavas, Aziz (30 tetor 2020). "Strong quake hits coastal Turkey and Greece, killing at least 6 and injuring over 200". Reuters. Marrë më 30 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "TSK'ye ait uçak AFAD ve jandarma ekiplerini bölgeye ulaştırmak için hareket etti". CNN Türk (në turqisht). 30 tetor 2020. Marrë më 30 tetor 2020.
 16. ^ "Turkish Red Crescent mobilizes food assistance teams". CNN (në turqisht). 30 tetor 2020. Marrë më 30 tetor 2020.
 17. ^ "Powerful Quake in Aegean Sea Leaves 6 Dead; Buildings Toppled in Turkey, Greece". Voice of America (në anglisht). 30 tetor 2020. Marrë më 30 tetor 2020.
 18. ^ "Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'den Başkan Erdoğan'a "yardıma hazırız" telefonu". Takvim (në turqisht). 30 tetor 2020. Marrë më 30 tetor 2020.
 19. ^ Duncan, Conrad (30 tetor 2020). "Greece-Turkey earthquake: At least four dead after huge 7.0-magnitude tremor felt across both countries". The Independent (në anglisht). Marrë më 30 tetor 2020.
 20. ^ J. Frantzman, Seth (30 tetor 2020). "Following earthquake in Turkey, IDF offers to send aid". The Jerusalem Post (në anglisht). Marrë më 30 tetor 2020.
 21. ^ "Turkey-Greece earthquake: Children among 12 dead after powerful tremor hits in the Aegean Sea". Euronews (në anglisht). 30 tetor 2020. Marrë më 30 tetor 2020.
 22. ^ "Erdoğan'dan Miçotakis'e teşekkür mesajı: Türkiye de Yunanistan'a her türlü yardıma hazır". Euronews (në turqisht). 30 tetor 2020. Marrë më 30 tetor 2020.
 23. ^ EMSR476 Izmir: Map #01
 24. ^ High-resolution satellite image dated 31 October 2020 taken after the earthquake off Seferihisar, İzmir