Teqeja e Bulqizës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Teqeja e Bulqizës është një teqe bektashiane në qytetin e Bulqizës.

Ajo u themelua në shekullin e XIX-të nga Baba Fejzë Bulqiza, një figurë e rëndësishme bektashiane shqiptare në rajonin e Dibrës, i cili hapi shkolla në zonën përreth pasi u kthye në Shqipëri në vitin 1827 pas përfundimit të trajnimit fetar në Anadoll. Teqeja u shkatërrua për herë të parë në vitin 1860 dhe Baba Fejzë Bulqiza thuhet se është vrarë në këtë episod, por atij nuk i njihet varri. Një teqe e re u ngrit për nder të tij rreth vitit 1900 dhe më pas u mbyll në vitin 1967 gjatë periudhës komuniste për shkak të shtypjes së fesë nga Partia e Punës e Shqipërisë. Pas rënies së regjimit komunist, Teqeja e Bulqizës u rihap si tyrbe në vitin 1994.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Elsie, Robert (2019). The Albanian Bektashi: history and culture of a Dervish order in the Balkans. London: I.B. Tauris. fq. 181–182. ISBN 978-1-78831-569-2. OCLC 1108619669. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)