Tolga Sarıtaş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tolga Sarıtaş
U lind në
Tolga Sarıtaş

30 maj 1991 (31 vjet)
KombësiaTurk
ArsimiUniversiteti i Stambollit
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti2009–prezent
AgjentArt Istanbul
Gjatësia1.81 m (5 ft 11 in)

Tolga Sarıtaş (lindi më 30 maj 1991) është një aktor turk. Ai njihet për rolet e tij si Şehzade CihangirSulejmanin e Madhërishëm, Ali Mertollu në Güneşin Kızları dhe Javuz Karasu në dramën e suksesshme Söz.[1] Ai ka fituar çmime të shumta dhe është nominuar për një Çmim Ndërkombëtar Emmy.[2] Gjithashtu ai ishte juria përfundimtare për zgjedhjen e aktorëve kryesorë më të mirë në Çmimin Ndërkombëtar Emmy të 47-të. Përveç karrierës së tij në aktrim, Sarıtaş është shfaqur në shumë fushata reklamuese dhe ka fituar shumë çmime në atë kategori.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet Kanali
2010 Arka Sokaklar Doan Rol epizodi Kanal D
2011 Öyle Bir Geçer Zaman ki Mahir Roli mysafir Kanal D
2013 Kayıp Şehir Selim Rol epizodi Kanal D
2013 20 Dakika Ferdi Roli mbështetës Star TV
2013-2014 Muhteşem Yüzyıl Shehzade Xhihangir Roli mbështetës
2014 Benim Adım Gültepe Murat Roli mbështetës Kanal D
2015 Büyük Sürgün Kafkasya Xhemil Roli kryesor TRT 1
2015-2016 Güneşin Kızları Ali Mertollu Roli kryesor Kanal D
2017-2019 Söz Javuz Karasu Roli kryesor Star TV
2019 Ferhat ile Şirin Ferhat Roli kryesor FOX
2020-2021 Arıza Ali Riza Altaj Roli kryesor Show TV
2022 Baba Kadir Saruhanllë Roli kryesor Show TV

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
2009 Bahtı Kara Berk Roli mbështetës
2011 Kaledeki Yalnızlık Fejaz
2011 Bilinmeyen Yaşın Yorgunu Berkxhan
2017 Kötü Çocuk Meriç Tuna Roli kryesor

Internet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet Platforma
2020 Yarım Kalan Aşklar Ozan Roli mysafir BluTV
2022 Yolun Açık Olsun Nëntogeri Kerim Kerimollu Roli kryesor Netflix

Reklam[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Produkti Roli
2016 Doğuş Çay Vetë ai
2017 İpana
2018 Pepsi
2021-2022 VakıfBank

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Organizatori i çmimeve Kategoria Rezultati
2015 Ayaklı Gazete Ödülleri En iyi Erkek Oyuncu Nominuar
2015 Türkiye Gençlik Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Nominuar
2016 11.Makinist Medya Sanat Spor Ödülleri Sosyal Medyada En Sevilen İsim Nominuar
2016 23.İTÜ EMÖS Başarı Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Fitues
2016 Ankara Hukuk Ceride-i Kantar En İyi Erkek Oyuncu Fitues
2016 Sabancı Üniversitesi Lacivert Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Fitues
2017 Türkiye Gençlik Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Fitues
2017 44.Pantene Altın Kelebek Ödülleri En iyi Erkek Oyuncu Fitues
2018 Altın Palmiye Ödülleri En iyi Erkek Oyuncu Fitues

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Büyük Sürgün Kafkasya başlıyor!" (në turqisht).
  2. ^ "Oyuncu Tolga Sarıtaş Emmy'e gidiyor" (në turqisht). CNN Türk. Marrë më 27 nëntor 2018.