True Symphonic Rockestra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
True Symphonic Rockestra
TSR.jpg
Nga e majta në të djathtë: Vladimir Grishko, Dirk Ulrich, James LaBrie, dhe Thomas Dewald
Informacione
ZhanriRock opera
LabelBrainrox Records Germany & Marinsound Russia
Vite aktiv2006 - prezent
Anëtarët
James LaBrie
Thomas Dewald
Vladimir Grishko
Dirk Ulrich
Webfaqja
www.tsr-project.com

True Symphonic Rockestra është një rock opera projekt i themeluar nga Dirk Ulrich ku merr pjesë James LaBrie (vokalisti i progressive metal bendit Dream Theater) i shoqëruar nga tenorët e operës Vladimir Grishko dhe Thomas Dewald.

Idea, e cila ishte aty që nga viti 2000, ishte që të zgjidheshin tre këngëtarë cilësorë dhe botërorë që të performonin rock verzionet e repertoareve më të mira të The Three Tenors (Luciano Pavarotti, Placido Domingo, dhe Jose Carreras) duke kombinuar elementet e operës me elementet e metal-it. Më në fund, në vitin 2006, kjo ide u bë realitet, meqenëse inçizimi i albumit të parë u bë në korrik.

Albumi i parë i tyre, Concerto in True Minor, u lansua më 28 Mars 2008.

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vokalistët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Instrumentalistët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]