Txiki Beguiristáin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Aitor Beguiristáin
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAitor Beguiristáin Mújica
GjatësiaPage Stampa:Fraction/styles.css has no content.1.72 m (5 ft 7+12 in)
PozicioniMesfushor Ofansiv
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet (Golat)
1982-1988
1988-1995
1995-1997
1997-1999
Real Sociedad
FC Barcelona
Deportivo de La Coruña
Urawa Red Diamonds
Karriera
187 0(23)
223 0(63)
043 00(4)
061 0(16)
514 (106)
Kombëtarja
1988-1994Spanja022 00(6)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Aitor Behuiristain Mujica lindi më 12 gusht të vitit 1964, në Olaberria, Spanjë. Ai luajti si mesfushor ofensiv për Real Sociedad, FC Barcelona, Deportivo de a Coruna, Urawa Red Diamonds dhe për Kombëtaren e Spanjës. Pasi përfundoi karrierën si futbollist ai punoi për Televisio de Catalunya por më pas u bë Direktor i futbollit të FC Barcelona.

Real Sociedad[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Beguiristain nisi karrierën në Real Sociedad në vitin 1982 dhe ai luajti 187 ndeshje dhe shënoi 23 gola në La Liga. Ai në vitin 1987 shënoi golin e ky në finalë të Kupës së Mbretit kundër Atletico Madrid. Loja përfundoi 2-2 dhe kështu fituan me penalltia. Ne vitin 1988 po ashtu kishin arritur deri në finalë të Kupës së Mbretit por u mposhten nga FC Barcelona me rezultat 1-0.

FC Barcelona[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Befuiristain me debutimin e tij të parë për FC Barcelona shënoi gol në fitoren 2-0 kundër RCD Espanyol. Ai kishte luajtur 223 ndeshje dhe kishte shënuar 63 gola në La Liga për FC Barcelona. Ai kishte bërë dy herë hat-tricks me FC Barcelona, atë kundër Real Valladolid në 1991 dhe kundër Real Zaragoza në vitin 1993. Në dy sezonet e fundit të FC Barcelona ai nuk ishte në formacionin e parë dhe kështu ai kaloi në vitin 1995 të Deportivo de La Coruna. Beguiristain luajti 43 ndeshje në La Liga dhe shënoi katër gola. Në fund të sezonit ai vendosi të shkoj në Urawa Red Diamonds në Japoni.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Beguiristain po ashtu ka luajtur edhe për Kombëtaren e Spanjës. Ai luajti 22 ndeshje dhe shënoi gjashtë gola për Spanjën. Ai debutoi për herë të parë kundër Çekosllovakisë kur humben 2-1. Ai luajti për Spanjën në Euro 1988 dhe ne Kupën e Botës në vitin 1994.

Trofet:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Real Sociedad :

	Super Kupa e Spanjës : 1 
	1982 
	Kupa e Mbretit : 1 
	1987 

FC Barcelona :

	UEFA Champions League : 1 
	1991/92 
	La Liga : 4 
	1990/91, 1991/92, 1992/93, 1993/94 
	UEFA Cup : 1 
	1989 
	Super Kupa e Evropës :1 
	1992 
	Kupa e Mbretit : 1 
	1990 

Deportivo de La Coruña :

	Super Kupa e Spanjës : 1 
	1995