Uagadugu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ouagadougou
Qytet
Njohur si Ouga
noform
Pamje nga Uagadugu
Vendndodhja
Ouagadougou is located in Burkina Faso
Ouagadougou
Ouagadougou

Koordinatat: 12°21′26″V 1°32′7″P / 12.35722°V 1.53528°P / 12.35722; -1.53528

Administrimi
Shteti Flamuri Burkina Faso
Rajoni Rajoni Qendror
Provinca Kadiogo
Kryetari i Bashkisë Armand Beouinde
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,805 km2
Lartësia 305 m (m.n.d.)
Popullsia 2 532 311 banorë
Dendësia 903 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+226) 50
Koordinatat 12° 21′ 26″ Veri

1° 32′ 7″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.mairie-ouaga.bf


Ouagadougou është kryeqyteti i Burkina Faso. Sipas vitit 2006, Ouagadougou është qyteti më i madh me popullsi të 1,475,223.[1] Emri i qytetit shpesh shkurtohet në Ouaga.

Industritë kryesore të Ouagadougou janë përpunimi i ushqimit dhe tekstilet. Është një autostradë e shtruar në Niamey, Niger, në jug të Ganës dhe në jugperëndim të Bregut Fildishtë. Marketi më i madh në Ouagadougou dhe një nga marketet më të mëdhaja në Afrikën Perëndimore, i cila u dogj në vitin 2003 dhe që prej asaj kohe është rihapur.

Klima[redakto | përpunoni burim]

Reshjet e shiu janë rreth 800 mm në vit. Sezoni i shiut është prej majit deri në tetor, ku temperatura mesatare është 28 °C. Sezoni i ftohtë është prej dhjetorit deri në janar, ku temperatura mesatare është 16 °C. Temperaturat maksimale gjatë sezonit të nxehtë, e cila është prej marsit deri në maj, mund të arrijnë deri në 43 °C.

Edhe pse Ouagadougou është larg ekuatorit, temperaturat në muajt e nxehta janë pak më të nxehta se sa në Bobo-Dioulasso.

Qeveria[redakto | përpunoni burim]

Zgjedhjet e para komunale janë mbajtur më 1956.

Ouagadougou qeveriset nga kryetari i cili detyra e tij është pesë vjeçare, dy këshilltarë të lartë dhe 90 këshilltarë.

Sipas regjistrimit të popullsisë më 2006, popullsia ishte vlerësuar të jetë 1,457,000 banorë, 48% meshkuj dhe 52% femra. Popullsia urbane ishte rreth 95% gjithsej dhe dendësia e popullsia ishte 6,727 banorë për kilometër katrorë.

Arsimim[redakto | përpunoni burim]

Ouagadougou ka tre univesitete. Kolegji më i madh është Universiteti i Ouagadougous, i cili u themelua në vitin 1974. Më 2010 ka pasur 40,000 studenta.[2]

Gjuha zyrtare në qytet është frëngjishtja. Programi dygjuhësh në shkolla (frëngjishtja plus edhe një nga gjuhët lokale) u themelua në vitin 1994.

Shëndetësia[redakto | përpunoni burim]

Ouagadougou ka spitale shtetërore dhe private. Dy spitalet shtetërore në qytet janë Hospitalier National Center Yalgado Ouedraogo (CHNYO) dhe Qendra Kombëtare e Spitalit Pediatrike Charles de Gaulle (CHNP-CDG), por ka edhe spitale private. Përkundër kësaj, popullsia lokale ende në masë të madhe mund të përballojë vetëm mjekësinë tradicionale vendore dhe "farmakopenë".[3]

Binjakëzimet[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ National 2006 census final results Archived 21 July 2015 at the Wayback Machine.
  2. ^ Government of France, MINISTERE DES AFFAIRES ETRANGERES ET EUROPEENNES, AMBASSADE DE FRANCE AU BURKINA FASO, FICHE BURKINA FASO (Frëngjisht) http://www.diplomatie.gouv.fr/fr/IMG/pdf/BURKINA_18-5-11__2_.pdf
  3. ^ Commune Ouagadougou.(2005). Mairie de Ouagadougou. Retrieved 19 March 2006 from http://www.mairie-Ouaga.bf Archived 29 June 2011[Date mismatch] at the Wayback Machine.
  4. ^ "Partner Cities of Lyon and Greater Lyon". 2008 Mairie de Lyon. Marrë më 17 July 2009.