Uiski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Uiski
Një gotë uiski
LlojiPije e distiluar
RajoniBarbados
U paraqitshekulli i 13-të–15-të
Përqindja e alkoholittë paktën 40%[1] (37% në Australi,[2][3] 43% në Afrikën e Jugut[1])
Proof (SHBA)80 e lart
NgjyraAri i zbehtë në qelibar të errët
PërbërësitMalto, ujë
VariantetUiski irlandez, uiski skocez, uiski bourbon, uiski japonez, uiski kanadez


Uiski është një lloj liquor e bërë nga pureja e drithërave të fermentuara. Kokrra të ndryshme (të cilat mund të jenë të maltuara) përdoren për varietete të ndryshme, duke përfshirë elbin, misrin, thekrën dhe grurin. Uiski zakonisht plaket në fuçi druri, të cilat zakonisht janë bërë nga dushku i bardhë i djegur. Nganjëherë përdoren gjithashtu fuçi të bardhë dushku të pa karbonuar të përdorura më parë për plakjen e portit, rumit ose sherry.

Uiski është një spirit e rregulluar rreptësisht në mbarë botën me shumë klasa dhe lloje. Karakteristikat tipike unifikuese të klasave dhe llojeve të ndryshme janë fermentimi i kokrrave, distilimi dhe plakja në fuçi druri.

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Distilimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kazan për të bërë uiski është zakonisht prej bakri, pasi largon përbërësit me bazë sulfuri nga alkooli që do ta bënin të pakëndshëm për t'u pirë. Fototazhet moderne janë bërë prej çeliku inox me pjesë të brendshme bakri (tuba, për shembull, do të jetë e veshur me bakër së bashku me pllaka bakri përgjatë mureve të palëvizshme). Aparati më i thjeshtë i distilimit standard njihet zakonisht si një tenxhere, e përbërë nga një dhomë e vetme e nxehtë dhe një enë për të mbledhur alkoolin e pastruar.

Fototazhet me kolonë përdoren shpesh në prodhimin e uiskit me kokrra dhe janë lloji më i përdorur i stinës në prodhimin e bourbonit dhe uiskive të tjerë amerikanë. Fotografët e kolonës sillen si një seri pozash të vetme tenxhere, të formuara në një tub të gjatë vertikal. Ndërsa një tenxhere e vetme e mbushur ende me verë mund të prodhojë një avull të pasuruar me 40–60% alkool, një kolonë ende mund të arrijë një përmbajtje alkooli në avull prej 95,6%; një përzierje azeotropike e alkoolit dhe ujit.

Plakja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uiskit nuk piqen në shishe, vetëm në fuçi, kështu që "mosha" e një uiski është vetëm koha midis distilimit dhe mbushjes në shishe. Kjo pasqyron se sa ka ndërvepruar kaska me uiski, duke ndryshuar përbërjen dhe shijen e saj kimike. Uiskitë që janë ambalazhuar në shishe për shumë vite mund të kenë një vlerë të rrallë, por nuk janë "më të vjetër" dhe jo domosdoshmërisht "më të mirë" se një uiski më i ri që është pjekur në dru për një kohë të ngjashme. Pas një ose dy dekadash, plakja shtesë në një fuçi nuk përmirëson domosdoshmërisht një uiski.[4]

Gjatë plakjes në fuçi druri, veçanërisht dushku amerikan dhe dushku francez, uiski i nënshtrohet gjashtë proceseve që kontribuojnë në shijen e tij përfundimtare: nxjerrja, avullimi, oksidimi, përqendrimi, filtrimi dhe ngjyrosja.[5] Nxjerrja në veçanti rezulton në marrjen e uiskit të një sërë përbërjesh, duke përfshirë aldehidet dhe acidet si vanilina, acidi vanilik dhe shiringaldehidi.[6] Kafshët e përdorura për plakjen e uiskit burbon duhet të jenë të reja (dhe të karbonizuara); pasi të përdoren për këtë qëllim, këto fuçi zakonisht eksportohen për t'u përdorur në vjetërimin e uiskive të tjerë diku tjetër. Distillerët ndonjëherë e kalojnë uiskinë e tyre në fuçi të përdorura më parë për të vjetëruar pije të tjera alkoolike, të tilla si porti, rumi ose sheri, për të dhënë shije të veçanta.

Paketimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e uiskive shiten me ose afër një fortësie alkoolike prej 40% abv, që është minimumi ligjor në disa vende[7] – edhe pse forca mund të ndryshojë dhe uiski me forcë të vozës mund të ketë deri në dyfishin e përqindjes së alkoolit. Të apasionuarit shpesh preferojnë uiski të fortë për fuçi për shijet e tij të përqendruara dhe përvojën e hollimit të personalizueshëm.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Wisniewski, Ian. "Does the ABV Really Matter?". Whisky Magazine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2021. Marrë më 20 korrik 2022.
  2. ^ Bauer, Bruce T. (15 shtator 2016). "Why One Spirit Can Have Many Different ABVs". Punch (në anglisht). Marrë më 20 korrik 2022.
  3. ^ "Standard 2.7.5 – Spirits – 2.7.5—3(3)(b)(ii)". Federal Register of Legislation – Food Australia New Zealand Food Standards Code (në anglisht). Australian Government. Marrë më 20 korrik 2022.
  4. ^ Stone, Jason (18 korrik 2012). "Whiskey 101" (në anglisht). The Whiskey Still Company. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2022. Marrë më 14 korrik 2017.
  5. ^ Nickles, Jane, 2015 Certified Specialist of Spirits Study Guide, Society of Wine Educators, p. 23 (2015).
  6. ^ Jeffery, John D.E., Aging of Whiskey Spirits in Barrels of Non-Traditional Volume, Master's Thesis, Michigan State University, p. 30 (2012).
  7. ^ "Standards of Identity for Distilled Spirits, Title 27 Code of Federal Regulations, Pt. 5.22" (PDF) (në anglisht). Marrë më 17 tetor 2008.