Unfriended

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Britania e Madhe Unfriended
Shqipëria Pashoqëruar
Poster alternativ
Regjia ngaLeo Gabriadze
Shkruar ngaNelson Greaves
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaAdam Sidman
Montazhi
 • Parker Laramie
 • Andrew Wesman

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Pictures
Data e publikimit
 • 20 korrik 2014 (Fantasia)
 • 17 prill 2015 (Shtetet e Bashkuara të Amerikës)
Kohëzgjatja
83 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara të Amerikës
GjuhaAnglisht
Buxheti$1 milion[2]
Fitimi$62.9 milion[3]

Unfriended (në shqip: Pashoqëruar) është një film horror mbinatyror i ekranit i vitit 2014 me regji të Levan Gabriadze dhe prodhuar nga Timur Bekmambetov. I vendosur në një ekran kompjuteri, ai prodhohet në të ashtuquajturin format Screenlife. Në film luajnë Shelley Hennig, Moses Storm, Renee Olstead, Will Peltz, Jacob Wysocki dhe Courtney Halverson si gjashtë nxënës të shkollës së mesme në një bisedë në Skype, e cila është e përhumbur nga një studente, e luajtur nga Heather Sossaman, e cila u bullizua prej tyre dhe kreu vetëvrasje. Filmi tregohet pothuajse tërësisht përmes një ekrani të një MacBook.

Filmi u shfaq premierë në Festivalin Fantasia më 20 korrik 2014 dhe u publikua në teatër nga Universal Pictures në Shtetet e Bashkuara më 17 Prill 2015. Filmi mori komente të ndryshme nga kritikët dhe ishte një sukses masiv në arkë, duke fituar 62 milionë dollarë kundrejt një buxheti prej 1 milionë dollarësh. Një vazhdim i pavarur, Unfriended: Ueb i errët, u publikua në vitin 2018.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fresno, CA, nxënësja e shkollës së mesme Laura Barns kryen vetëvrasje me armë zjarri pasi një përdorues anonim ngarkon një video të saj duke u fikur dhe jashtëqitur në një festë të pambikëqyrur, duke e bërë atë virale. Një vit më vonë, ish-shoqja e saj më e mirë e fëmijërisë, Bler Lili, po bisedon me të dashurin e saj Miç Rasëll në Skype, gjatë së cilës ata bien dakord të humbasin virgjërinë me njëri-tjetrin në mbrëmjen e maturës. Menjëherë pasi atyre u bashkohen miqtë dhe shokët e tyre të klasës Xhes Feltën, Ken Smith dhe Adam Seuell, dhe një përdorues i panjohur i njohur si "billie227".

Grupi i miqve provon mënyra të ndryshme për të hequr qafe ndërhyrësin, por çdo herë nuk ka sukses. Bler e kërkon llogarinë dhe e kupton se ajo i përkiste Laura Barns, duke zbuluar "billie227" si Laura, edhe pse miqtë janë ende dyshues për këtë mundësi. Grupi dyshon se një shok klase, Val Romel, po bën shaka me ta. Pasi e ftojnë Valin në bisedën e tyre, faqja e Xhesit në Facebook përditësohet me foto të turpshme të Valit në një festë. Xhesi mohon të ketë ngarkuar fotot dhe i fshin ato nga llogaria e saj, por fotot rishfaqen menjëherë në llogarinë e Adamit. Val merr një mesazh me një foto të padukshme për të tjerët, të cilën ajo e konsideron një kërcënim. E zemëruar, ajo telefonon 911 (policinë) për të raportuar se po ngacmohet dhe largohet befas nga biseda. Grupi merr një foto të mesazheve të Valit dhe Laurës në Facebook nga para vdekjes së Laurës, me Valin që i thotë Laurës të vrasë veten. Val rishfaqet në bisedë, i ulur i palëvizshëm dhe i heshtur pranë një shishe zbardhues përpara se të shembet. Oficerët e policisë mbërrijnë menjëherë pas; miqtë përgjojnë dhe mësojnë se Vali vdiq nga një vetëvrasje e supozuar. Më pas Laura i dërgon secilit prej miqve një mesazh të personalizuar që vërteton njohuri intime të sekreteve të tyre; në rastin e Bler, i cili është i dukshëm për audiencën, kjo rezulton të jetë disa foto që zbulojnë se ajo kishte një lidhje me Adamin. Ken shpërndan një program për të hequr Laurën nga biseda, dhe më pas Adami përpiqet të thërrasë policinë. Megjithatë, operatori i 911 rezulton të jetë ndërhyrës dhe rihyn në bisedë, duke zbuluar një pamje të kamerës nga ana tjetër e dhomës së Kenit. Ai i afrohet burimit të kamerës dhe Skype-i i tij pritet për pak kohë përpara se ta tregojë atë duke vrarë veten me një blender.

Laura detyron katër miqtë e mbetur të luajnë një lojë të Never Have I Ever, duke deklaruar se humbësi do të vdesë. Gjatë rrjedhës së lojës, zbulohet se Xhesi filloi një thashetheme se Bler kishte një çrregullim të të ngrënit; Bler vodhi dhe përplasi makinën e nënës së Xhesit; Miç u takua me Laurën (edhe pse ai thotë se ishte e njëanshme nga ana e saj dhe ai e shtyu atë), dhe gjithashtu e raportoi Adamin në polici për tregtimin e kanabisit; Xhesi vodhi 800 dollarë nga Adamit; dhe Adami u ofrua të shkëmbente jetën e Xhesit me të tjerët në grup. Tensionet shpërthejnë dhe një Adam i dehur më në fund humbet durimin dhe përdor lojën për të detyruar Blaire të zbulojë se ajo nuk është më e virgjër, pasi kishte fjetur me të pas shpinës së Miç. Mitch është i shqetësuar dhe hakmerret duke e detyruar Adamin të pranojë se ai mbuloi një shoqe klase, e përdhunoi ndërsa ajo ishte pa ndjenja dhe më pas e detyroi të ndërpresë shtatzëninë që rezultoi.

Bler dhe Adami marrin mesazhe të dërguara nga distanca në printerët e tyre, të cilat ata refuzojnë t'ia tregojnë Miç dhe Xhes. Miç kërcënon të largohet nëse Bler nuk e tregon shënimin dhe Laura paralajmëron se Miç do të vdesë nëse ai firmos. Në një moment paniku, Bler tregon letrën e saj ku thuhet: "Nëse e zbuloni këtë shënim, Adami do të vdesë". Adami qëllon veten, duke zbuluar se ai kishte të njëjtin shënim, përveçse ishte për Bler.

Laura vazhdon lojën, duke pyetur Xhesin nëse ajo ia prishi varrin. Kur Bler e bind Xhesin që të mos vazhdojë të luajë, Laura ndërpret dritat në shtëpinë e Xhesit dhe shkëput videon e saj. Bler kërkon ndihmë në Chatroulette dhe ka një të huaj në Nevada që dërgon policinë në shtëpinë e Xhesit. Menjëherë pas kësaj, Skype-i i Xhesit rilidhet duke i treguar asaj me një hekur kaçurrela të aktivizuar në gojë, duke e vrarë atë.

Laura pret dritat në shtëpitë e Bler dhe Miç, duke dashur që ata të rrëfejnë se kush e ka ngarkuar videon. Bler i thotë asaj se Miç ishte ai që e postoi atë; Miç pastaj godet veten në sy me një thikë gjuetie. Bler i vjen keq me lot se si përfundoi miqësia e tyre, por Laura tall me komentin dhe fillon një numërim tjetër. Laura më pas ngarkon një version të zgjeruar të videos së festës në Facebook-un e Bler, i cili zbulon se Bler përdor kamerën për videon origjinale dhe qesh, e cila shpejt tërheq vëmendjen, me shumë njerëz që dërgojnë komente urrejtjeje ndaj Bler. Laura thotë se do të dëshironte që të mund ta falte Bler përpara se të largohej nga biseda. Ndërsa Bler dëgjon kërcitjen e derës së dhomës së saj të dhomës, Laura, tani në formën e shpirtit të saj, përplas laptopin e Blerit para se ta sulmojë.

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gabriadze u tërhoq nga projekti (atëherë i titulluar Offline) pasi fokusohej në temën e bullizmit. Ai vuri në dukje se natyra e ngacmimit kishte ndryshuar që kur ishte në shkollë, pasi interneti i lejoi ngacmuesit të vazhdonin veprimet e tyre edhe pas orarit të shkollës. [4]

Prodhimi ishte gjithsej 16 ditë, duke përfshirë gjashtë ditë 12-orëshe të fotografimit kryesor, tre ditë marrje dhe më pas disa rixhirime të tjera. [5] Kur filloi xhirimet, ai kryesisht përbëhej nga zgjatja e gjatë rreth dhjetë minuta. Shelley Hennig, e cila portretizoi Blaire, zbuloi se kjo ishte e vështirë për energjinë dhe motivimin e nevojshëm nga ajo dhe aktorët e tjerë. [6] Me kërkesën e saj, të paktën një film i plotë 80 minuta u filmua, me secilin aktor në dhoma të veçanta me kompjuterë të veçantë. [5] Fundi i filmit u kap gjatë një prej këtyre filmave të gjatë. [5]

Titulli i filmit ndryshoi gjatë xhirimeve (dhe gjithashtu do të ndryshonte para daljes në kinema), pasi ekipi i filmit mendoi se titulli i Offline ishte "shumë i përgjithshëm dhe jo i dukshëm" dhe se titulli i atëhershëm i Cybernatural ishte "më shumë deri në pikën e cfare eshte". [4] Për publikim të gjerë, filmi u rititullua Unfriended.

Një skenë e fshirë paraqiste Xhesin duke u tërhequr, me sa duket nga shpirti i Laurës. Laura më pas vazhdon të abuzojë fizikisht me Xhesin me klikimet e një kursori në profilin e Xhesit në Facebook. Skena përfundon kur Laura merr një sharrë dhe i pret njërën nga duart Xhesit. Skena më vonë u hoq pasi "nuk përputhej me temën e tmerrit". [7]

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Unfriended fillimisht pati premierën botërore më 20 korrik 2014, në Festivalin Fantasia dhe u shfaq në qarkun e festivalit të filmit me titullin Cybernatural. [8] Një pritje përgjithësisht pozitive e festivalit të filmit dhe shfaqjet testuese për filmin e shtynë Universal Pictures të merrte të drejtat e filmit me synimin për t'i dhënë atij një shfaqje të gjerë teatrale vitin e ardhshëm. [9] [10] Titulli i filmit u ndryshua nga CybernaturalUnfriended dhe filmi u shfaq në teatër më 17 prill 2015. [11] Filmi u shfaq në Playlist Live më 6 shkurt 2015, dhe u shfaq premierë në SXSW më 13 mars 2015. [12]

Marketingu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Unfriended u tregtua shumë në internet, me 60% të buxhetit të marketingut duke u shpenzuar në platformat dixhitale. Më 12 janar 2015, u publikua traileri i parë zyrtar i filmit me titullin Unfriended . Menjëherë pas kësaj, më 6 shkurt 2015, filmi u shfaq në Playlist Live, një konventë popullore për të famshëm të internetit nga Vine dhe YouTube. U publikuan edhe pamje. [13]

Më 13 shkurt 2015, filloi një fushatë me Kik Messenger, në të cilën përdoruesit e Kik mund të kishin një bisedë me Laura. [14] Kjo përdori përgjigjet e automatizuara dhe përgjigjet e para-skriptuara, duke i çuar gjithashtu përdoruesit në një mikrosajt të dedikuar. [15]

Më 13 mars 2015, pas premierës së filmit në SXSW, Blumhouse organizoi një festë pas. Kartat ekskluzive Never Have I Ever u publikuan në SXSW më vonë dhe një seksion "NVER HAVE I EVER" u krijua në faqen zyrtare të filmit. U ngritën gjithashtu kabina fotografike me temë të pashoqe. Gjatë prodhimit, llogaritë zyrtare në Facebook dhe Skype u krijuan për personazhet në film dhe, pas premierës në SXSW, njerëzit që morën pjesë u "shoqëruan" nga llogaria zyrtare e Laura Barns në Facebook. Kishte gjithashtu një llogari në Twitter, e cila postonte të pranishmit e pas festës.

Media në shtëpi dhe transmetim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Unfriended u publikua në DVD dhe Blu-ray më 11 gusht 2015. [16] [17] Ai mori një publikim në Netflix në maj 2017. Koleksioni Criterion gjithashtu shtoi filmin në shërbimin e tyre të transmetimit në tetor 2023. [18]

Vazhdimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në prill 2015, u njoftua se Universal Pictures kishte ndezur një vazhdim, të titulluar paraprakisht Unfriended 2. [19] [20] Në tetor 2017, u njoftua se filmi ishte xhiruar fshehurazi dhe titulli i punës i filmit do të ishte Unfriended: Game Night. [21] Më 9 mars 2018, titulli zyrtar i filmit u zbulua se ishte Unfriended: Ueb i errët. Filmi u publikua më 20 korrik 2018.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "UNFRIENDED (15)". British Board of Film Classification. 10 prill 2015. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2015. Marrë më 11 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Pamela McClintock (15 prill 2015). "Box Office Preview: 'Paul Blart 2,' 'Unfriended' No Match for 'Furious 7'". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2015. Marrë më 13 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Stampa:Mojo title
 4. ^ a b Loeffler, Shawn (19 gusht 2014). "FANTASIA 2014: GENRE REDEFINED – AN INTERVIEW WITH CYBERNATURAL'S DIRECTOR, LEO GABRIADZE". Yell Magazine. Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2017. Marrë më 17 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c "The Unfriended Movie Was Filmed In A Single Take". slashfilm. 7 prill 2015. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2021. Marrë më 11 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Cook, Tommy (5 prill 2015). "UNFRIENDED: Cast & Writer Reveal How the Movie Was Shot in a Single Long Take". Collider. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2019. Marrë më 23 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Unfriended | DELETED SCENE". YouTube.com. 22 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2020. Marrë më 24 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Chipman, Bob. "Trailer: Unfriended is The First Social-Media Horror Movie". Escapist Magazine. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 17 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Miller, Ryan (16 tetor 2014). "Levan Gabriadze's Cybernatural picked up by Universal". JoBlo. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2014. Marrë më 17 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Seddon, Gem (14 janar 2015). "First Trailer For Unfriended Plays Like A Skype Generation Slasher". We Got This Covered. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2015. Marrë më 17 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Orange, B. Allen (13 janar 2015). "'Unfriended Trailer': A Killer Stalks Teen Prey Online". MovieWeb. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2015. Marrë më 17 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Unfriended". unfriendedmovie.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 13. ^ "Unfriended". unfriendedmovie.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 14. ^ "Chat with me on Kik!". Kik. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2015. Marrë më 15 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Unfriended". unfriendedonkik.com. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2015. Marrë më 15 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Unfriended (Blu-ray + DVD + DIGITAL HD with UltraViolet)". Amazon. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2015. Marrë më 12 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Unfriended (2014)". DVDs Release Dates. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2015. Marrë më 12 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Unfriended". The Criterion Channel (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2023. Marrë më 2023-10-22.
 19. ^ Garofalo, Alex (28 prill 2015). "'Unfriended 2' In The Works; Why The Horror Sequel Got The Green Light [VIDEO]". International Business Times. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2022. Marrë më 17 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Romano, Nick (27 prill 2015). "Unfriended 2 Is Happening, Who Knows What Social Media Horrors Await". Cinema Blend. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2015. Marrë më 17 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Miska, Brad (5 tetor 2017). "First Details on 'Unfriended: Game Night' [Exclusive]". Bloody Disgusting. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2018. Marrë më 5 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)