Universiteti i Kievit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti Kombëtar Taras Shevçenko i Kievit - Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Universiteti i Kievit ose zyrtarisht Universiteti Kombëtar Taras Shevchenko i Kievit (ukrainisht : Київський національний університет імені Тараса Шевченка ), i njohur në gjuhën e folur si KNU, ndodhet në Kiev, kryeqyteti i Ukrainës. Universiteti njihet botërisht si universiteti më prestigjioz i Ukrainës, duke qenë institucioni më i madh kombëtar i arsimit të lartë. KNU renditet në 650 universitetet më të mira në botë.[1] Është universiteti i tretë më i vjetër në Ukrainë pas Universitetit të Lviv dhe Universitetit të Kharkiv. Aktualisht, struktura e saj përbëhet nga pesëmbëdhjetë fakultete (departamente akademike) dhe pesë institute. Ai u themelua në vitin 1834 nga Cari rus Nikolai I si Universiteti Perandorak i Kievit i Shën Volodimirit, dhe që atëherë ka ndryshuar emrin e tij disa herë. Gjatë epokës së Bashkimit Sovjetik, Universiteti Shtetëror i Kievit ishte një nga tre universitetet më të mira në BRSS, së bashku me Universitetin Shtetëror të Moskës dhe Universitetin Shtetëror të Leningradit. Ai renditet si universiteti më i mirë në Ukrainë në shumë renditje. Përgjatë historisë, universiteti ka nxjerrë shumë studentë të famshëm duke përfshirë Nikolay Bunge, Mykhailo Drahomanov, Mykhailo Hrushevskyi, Nikolai Berdyaev, Mikhail Bulgakov, Ivan Schmalhausen, Theodosius Dobzhansky, Viacheslav Chornovil , Leonid Kravchuk dhe shumë të tjerë. Vetë Taras Shevchenko, i ndaluar nga aktivitetet arsimore për arsye politike, punoi për Universitetin e Kievit si studiues në terren.[2]

Fakultetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këto janë 14 fakultetet dhe 6 institutet në të cilat ndahet universiteti:

 • Fakulteti i Kimisë
 • Fakulteti i Shkencave Kompjuterike dhe Kibernetikës
 • Fakulteti i Gjeografisë
 • Instituti i Gjeologjisë
 • Fakulteti Ekonomik
 • Fakulteti i Teknologjive të Informacionit
 • Fakulteti i Historisë
 • Fakulteti i Mekanikës dhe Matematikës
 • Fakulteti Filozofik
 • Fakulteti i Fizikës
 • Fakulteti i Radiofizikës, Elektronikës dhe Sistemeve Kompjuterike
 • Fakulteti i Psikologjisë
 • Fakulteti i Sociologjisë
 • Fakulteti i Përgatitjes
 • Instituti i Drejtësisë
 • Instituti i Filologjisë
 • Instituti i Gazetarisë
 • Instituti i Marrëdhënieve Ndërkombëtare
 • Instituti Ushtarak
 • Instituti i Arsimit Pasuniversitar
 • Instituti i Teknologjive të Lartë
 • Instituti i Biologjisë dhe Mjekësisë

Institucione të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Observatori Astronomik i Universitetit Taras Shevchenko [3] (in Ukrainian)
 • Liceu Humanitar Ukrainas [4] (in Ukrainian)
 • Qendra e Studimeve Ukrainase [5]
 • Qendra e Informacionit dhe Kompjuterit e Universitetit Taras Shevchenko [6] (in Ukrainian)
 • Parku Natyror i Rezervuar Kaniv i Universitetit Taras Shevchenko [7] (in Ukrainian)
 • Universiteti i Hapur KNU – Programet e studimit online [8]
 • Biblioteka Shkencore Maksymovych [9]
 • Akademia Rajonale e Rrjeteve Cisco [10] (in Ukrainian)
 • Parku Shkencor Taras Shevchenko Universiteti i Kievit [11]
 • Departamenti Shkencor dhe Kërkimor i Universitetit Taras Shevchenko [12] (in Ukrainian)
 • Liceu fiziko-matematik i Ukrainës [13] (in Ukrainian)
 • Kopshti Botanik Universitar me emrin Akademik O. Fomin

Studentë të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Iryna Bekeshkina (sociologe dhe studiuese e politikave)
 • Yurii Chekan (muzikolog, anëtar i Unionit Kombëtar të Kompozitorëve të Ukrainës)
 • Theodosius Dobzhansky (një gjenetist dhe biolog evolucionar i shquar ukrainas-amerikan)
 • Nataliya Gumenyuk (gazetare, mësuese)
 • Halyna Hai (poete dhe shkrimtare ukrainase)
 • Wladimir Klitschko (ish- kampion ukrainas në boks në peshat e rënda)
 • Vitaly Klitschko (ish-kampion bote ukrainas i boksit të peshave të rënda )
 • Sonya Koshkina (lindur 1985), gazetare, kryeredaktore
 • Mikhail Morgulis (shkrimtar, redaktor dhe teolog në gjuhën ruse )
 • Igor Newerly (romancier dhe edukator në gjuhën polake )
 • Lyudmila Pavlychenko (shërbeu në Ushtrinë e Kuqe gjatë Luftës së Dytë Botërore, një nga snajperistët më të mirë të të gjitha kohërave  )
 • Maryna Viazovska (Matematikanja ukrainase që zgjidhi problemin e paketimit të sferës në dimensionin 8)
 • Iosif Vitebskiy (lindur më 1938; épée skermë, medalist olimpik ukrainas sovjetik dhe kampion bote dhe trajner skermë)
 • Leonid Vysheslavsky (1914–2002), poet, kritik letrar, përkthyes
 • Bolesław Woytowicz (pianist dhe kompozitor polak)
 • Tetiana Yakovenko (lindur më 1954), poete, kritike letrare, mësuese
 • Svitlana Kyrychenko (1935–2016), aktiviste për të drejtat e njeriut
 • Igor Volodymyrovych Komarov, drejtor i Institutit të Teknologjive të Lartë të Universitetit Kombëtar Taras Shevchenko të Kievit

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "QS World University Rankings 2019". Top Universities (në anglisht). Marrë më 2022-02-13.
 2. ^ "To the University's 175th Anniversary". www.univ.kiev.ua. Marrë më 2022-02-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Astronomical Observatory of Kyiv National University named after Taras Shevchenko" Астрономічна обсерваторія Київського національного університету ім. Тараса Шевченка - Main (në ukrainisht). Arkivuar nga origjinali më 2012-03-02. Marrë më 7 korrik 2015.
 4. ^ "Український гуманітарний ліцей". Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2007. Marrë më 7 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "ЦЕНТР УКРАИНОВЕДЕНИЯ". Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2020. Marrë më 7 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "ICC". Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2015. Marrë më 7 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Канівський природний заповідник. "Канівський природний заповідник". Marrë më 7 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ www.univ.kiev.ua. "KNU OU". Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2017. Marrë më 7 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Maksymovych Scientific Library". Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2015. Marrë më 7 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Мережева Академія Cisco :: Новини". Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2019. Marrë më 7 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Science Park Kyiv National Taras Shevchenko University". Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2015. Marrë më 7 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Науково-дослідна частина Київського університету". Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2015. Marrë më 7 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Український фізико-математичний ліцей КНУ ім. Т. Шевченка". Marrë më 7 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]