Vajsenzi (Karinthia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Weissensee
Pamje ajrore e Vajsenzisë

Vajsenzia (gjermanisht: Weißensee ) është 1 liqen në shtetin austriakKarinthias të vargmalit të Alpeve Gailtal. Liqeni i Banjës i Karinthias, i vendosur më lart, ndan emrin e tij me komunën e Vajsenzisë në bregun verior dhe jugor.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bregu perëndimor i liqenit akullnajor ndodhet Kreuzberg Saddle të rrugës Bundesstraße nga Greifenburg në Hermagor. Një shteg i e vogël e përshkon nga lugina e Drava përmes Stockenboi në skajin lindor. Pavarësisht nga lartësia e tij prej 930 mAA (3051 ft), sipërfaqja e liqenit mund të arrijë 24 gradë Celsius në muajt e verës, ndërsa në dimër uji ngrin plotësisht dhe lejon patinatorët të lëvizin lirshëm në akull.

Për arsye të bregut të saj të pjerrët, ana lindore është e pabanuar, me vetëm një shteg të ngushtë në skajin lindor, ku zona e komunës Stockenboi arrin në liqen. Këtu përroi Weißenbach zbret deri në Luginën e Drava . Përgjatë bregut ka brigje shkumësash me origjinë nga malet përreth të Alpeve Gëlqerore Jugore, të cilat u japin ujërave ngjyrën e tij karakteristike dhe emrin e tij Weissensee ("Liqeni i Bardhë").

Rreth 2/3 e liqenit janë pjesë e një zone të mbrojtur. Transporti me anije sigurohet nga 4 mjete lundruese dhe një skaf. Përveç transportit publik, ndalohen qarkullimi i varkave me motor. Uji i liqenit arrin cilësinë e ujit të pijshëm. Zona ka shumë kafshë të egra. Përmban shumë lloje të ndryshme peshqish, veçanërisht troftën, krapin e zakonshëm, purtekën dhe pikun verior . Gjithashtu, ka shumë zogj të ndryshëm, duke filluar nga rosat deri te patat dhe çafkat.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas një sondazhi të vitit 2001, rrethi Vajsenzia kishte 788 banorë ku 97.2% kishin nënshtetësi austriake. 73.6% e të anketuarve deklaruan se ishin anëtarë të kishës ungjillore, 22% pretenduan se ishin anëtarë të kishës romako-katolike dhe 1% ishin të besimit islam. 3.4% pretenduan se nuk i përkisnin një besimi fetar.

Aktivitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që prej vitit 1989, në dimër liqeni përdoret si vend i një gare holandeze të patinazhit të shpejtësisë Alternatieve Elfstedentocht. Përveç patinazhit, sporti i akullit dhe skijimi në vend rreth Vajsenzia është e popullarizuar. Një zonë më e vogël për ski alpin ndodhet në anën jugore të bregut. Në shkurt të 2007-ës, u mbajt kampionati i parë botëror i hokejit nënujor në akull. Në janar të vitit 2011, një shoqatë austriake e aviatorëve malorë zbarkoi rreth 30 avionë të vegjël në sipërfaqen e ngrirë.

Një nxitje e shquar malore në bregun verior, Ronacherfels, është emëruar pas një fshatari vendas që vdiq në dimrin e 1916 ndërsa drejtonte një sajë në liqenin e ngrirë. Duke marrë një rrugë të shkurtër në shtëpi, ai hipi me sajë mbi një copë të hollë akulli, u rrëzua dhe vdiq. Trupi i tij nuk u gjet kurrë. Për nder të kujtimit të tij, Spur dhe një bujtinë aty pranë u emëruan me emrin e tij.

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]