Victoria Justice

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Victoria Justice
U lind në19 Shkurt 1993
Hollywood, Florida, SHBA
KombësiaAmerikane
TitulliJustice në Los Angeles më 7 shtator, 2013
Faqja në rrjetwww.victoriajustice.net

Victoria Dawn Justice (19 Shkurt 1993)[1], aktore, këngëtare, tekste shkruajtëse dhe vallëzuese amerikane.

Ajo filloi të merret me aktrim që nga mosha 10 vjeçare dhe u shfaq për herë të parë në disa filma dhe në disa seri televizive duke përfshirë seri të Nickelodeon Zoey 101 dhe ne serialin e cila luajti rolin kryesor si Tori Vega Victorious.

Victoria Justice u lind në Hollywood, Florida, e bija e Serene dhe Zack Justice[2]. Babai i saj është anglez, por me prejardhje irlandeze, dhe nëna e saj është me origjinë nga Puerto Rico. Justice më parë kishte zhvilluar një interes për aktrim dhe kur ajo ishte 8 vjeç pasi shikonte komerciale për fëmijë ajo dhe familja e saj u zhvendosën në Hollywood, Kaliforni, në vitin 2003. Në vitin 2005, ajo bëri një audicion dhe u pranua në teatrin muzikor Program në Akademinë Millikan Los Anxhelos 'artet e interpretimit. Victoria ka bërë reklama për kompani të tilla si Ralph Lauren, Gap dhe Guess. Ajo u shfaq në reklama kombëtare përPeanut Butter Toast Crunch dhe dolli Ovaltine. [6]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2005 Mary Stella Film i shkurtër
2005 When Do We Eat? Young Nikky
2005 Silver Bells Rose TV film
2006 The Garden Holly
2006 Unknown Daughter
2009 Spectacular! Tammi Dyson TV film
2009 The Kings of Appletown Betsy
2010 The Boy Who Cried Werewolf Jordan Sands TV film
2012 The First Time Jane Harmon
2012 Fun Size Wren DeSantis
2014 Naomi and Ely's No Kiss List Naomi

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2003 Gilmore Girls Jill #2 Episodi: "The Hobbit, the Sofa, and Digger Stiles"
2005 The Suite Life of Zack & Cody Rebecca Episodi: "The Fairest of Them All"
2005–2008 Zoey 101 Lola Martinez 50 episode
2006 Everwood Thalia Thompson Episodi: "Enjoy the Ride"
2009 The Naked Brothers Band Herself 2 episode
2009–2011 iCarly Shelby Marx, Tori Vega 2 episode
2009 True Jackson, VP Vivian Episodi: "True Crush"
2010 The Troop Eris Fairy Episodi: "Speed"
2010–2013 Victorious Tori Vega 58 episode
2010 The Penguins of Madagascar Stacy (dublim) 2 episode
2013 Big Time Rush Vetja Episodi: "Big Time Tour Bus"


Diskografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Victoria Justice: Biography, Latest News & Videos". TVGuide.com. Marrë më 9 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Martinez, Patty A. (maj 2010). "Talent Show: Teen Celebrities and Their Dedicated Moms". Family Circle. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2013. Marrë më 2010-08-01. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]