Vrasja e James A. Garfield

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Presidenti Garfield me James G. Blaine pasi u qëllua nga Charles J. Guiteau.[1][2]

Vrasja e James A. Garfield, presidentit të 20-të i Shteteve të Bashkuara, filloi kur ai u qëllua në 9:30 të mëngjesit më 2 korrik 1881, më pak se katër muaj në mandatin e tij si president. Garfield vdiq 79 ditë më vonë, më 19 shtator 1881. Ai u qëllua nga Charles J. Guiteaustacionin hekurudhor në Baltimore dhe PotomacUashington, D.C., dhe vdiq në Elberon, New Jersey. Motivi i Guiteau ishte hakmarrja ndaj Garfield për një borxh të imagjinuar politik.

Prapaskena[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Charles Guiteau iu drejtua politikës pasi dështoi në disa sipërmarrje, duke përfshirë teologjinë, një praktikë ligjore, mbledhjen e faturave dhe kohën në Komunitetin utopik Oneida.[3] Ish presidenti Ulysses S. Grant ishte kandidati i parë i frontit për nominimin presidencial republikan në vitin 1880 dhe u mbështet nga fraksioni Stalwart.[4] Guiteau vendosi që ai ishte një Stalwart dhe një mbështetës i Grant, dhe autori i një fjalimi të quajtur "Grant kundër Hancock".[5] Grant e humbi nominimin tek kandidati James A. Garfield, i cili nuk ishte i lidhur as me Stalwarts as me rivalët e tyre Half-Breeds.[6] Guiteau pastaj rishikoi fjalimin e tij në "Garfield kundër Hancock" dhe u përpoq të regjistrohej si një fushatë për biletën e Republikanëve. Ai kurrë nuk mbajti fjalimin në një mjedis publik, por e kishte shtypur atë (ai kurrë nuk e pagoi faturën) dhe shpërndau disa qindra kopje.[7] Fjalimi ishte i paefektshëm, madje edhe në formë të shkruar; ndër problemet e tjera, Guiteau kishte bërë një përpjekje të nxituar por jo të plotë për të zëvendësuar referencat për Grant me referenca në Garfield. Rezultati ishte se Guiteau dukej që e lavdëroi Garfield për arritjet që fillimisht i kishin atribuar Grantit, megjithatë ai e bindi veten se fjalimi i tij ishte kryesisht përgjegjës për fitoren e ngushtë të Garfield ndaj kandidatit demokrat Winfield Scott Hancock.[8] Guiteau besonte se atij do t'i jepej një post diplomatik për ndihmën e tij gjoja jetësore, së pari duke kërkuar një konsull në Vjenë, pastaj duke shprehur një gatishmëri për të "zgjidhur" për një në Paris.[9] Ai u tërhoq rreth selisë republikane në New York City gjatë dimrit të 1880-1881, duke pritur shpërblime për fjalimin e tij, por pa dobi.

Guiteau arriti në Uashington më 5 mars 1881, një ditë pas inaugurimit të Garfield, duke besuar ende se ai do të shpërblehej.[10] Ai mori hyrjen në Shtëpinë e Bardhë dhe pa presidentin më 8 Mars 1881, duke rënë një kopje të fjalimit të tij si një kujtesë për punën e fushatës që ai kishte bërë në emër të Garfield.[11] Ai kaloi dy muajt e ardhshëm duke shëtitur në Uashington, duke qëndruar në dhoma dhe duke u larguar pa paguar ushqimet e tij dhe strehimin.[12] Ai i kaloi ditët duke kaluar në lobet e hoteleve për të lexuar gazeta të vjetra dhe për të përdorur shkrime hoteliere për të shkruar letra për ata që ai mendonte se mund ta ndihmonin atë të merrte një takim nga Garfield.[13] Për më tepër, ai kaloi kohë duke u përleshur midis Departamentit të Shtetit dhe Shtëpisë së Bardhë dhe duke iu afruar anëtarëve të ndryshëm të Kabinetit dhe Republikanëve të shquar për të kërkuar pretendimin e tij, të gjitha pa sukses.[8] Ai ishte i varfër dhe gjithnjë e më i butë sepse mbante të njëjtat rroba çdo ditë,[14] dhe detyrohej të shëtiste nëpër qytetin e ftohtë, me dëborë, pa veshje, kapelë, doreza ose çizme.[15] Më 13 maj 1881, ai u ndalua nga salla e pritjes në Shtëpinë e Bardhë. Më 14 maj 1881, ai u takua me Sekretarin e Shtetit James G. Blaine, i cili i tha: "Asnjëherë mos më fol më për konsulencën e Parisit për sa kohë që jeton".[16]

Revolja British Bulldog që Guiteau përdori për ta vrarë presidentin Garfield

Guiteau huazoi 15 dollarë (e barabartë me 397 dollarë në vitin 2019) nga George Maynard, një i afërm përmes martesës, më pas doli për të blerë një revole.[17] Ai dinte pak për armët, por besonte se do të kishte nevojë për një armë të kalibrit të madh. Dyqani i O'Meara në Uashington siguroi një zgjedhje midis dy versioneve të revoles të British Bull Dog të kalibrit .442 Webley,[17] një me një dorezë prej druri dhe një tjetër me një dorezë fildishi.[18][19] Ai favorizonte fildishin sepse mendoi se do të dukej më mirë si një ekspozitë muze pas vrasjes, por nuk mund ta përballonte dollarin shtesë, kështu që pronari i dyqanit e uli çmimin për të.[20] Revolja u gjet dhe u shfaq nga Smithsonian në fillim të shekullit të 20-të, por që atëherë ka humbur.[21] Ai i shkroi një letër Garfield-it, duke thënë se ai duhet të pushojë nga puna Blaine ose "ti dhe partia republikane do të vijë në pikëllim".[22] Letra u injorua,[23] siç ishte gjithë letërkëmbimi që dërgoi Guiteau në Shtëpinë e Bardhë.[24]

Guiteau vazhdoi të përgatitej me kujdes; ai i shkruajti një letër William Tecumseh Sherman, komandantit të përgjithshëm të ushtrisë, duke kërkuar mbrojtje nga turma që ai supozoi se do të mblidhej pasi ai të vriste presidentin,[25][26] dhe ai shkroi letra të tjera që justifikonin veprimin e tij si të nevojshme për shërojë përçarjen midis fraksioneve të partisë Republikane.[27] Ai shkoi në burgun e qarkut të Kolumbisë për të kërkuar një turne në objektin ku pritet të burgoset, por atij iu tha të kthehej më vonë.[28] Ai e kaloi tërë muajin qershor duke ndjekur Garfield rreth Uashingtonit. Në një rast, ai e gjurmoi atë në stacionin hekurudhor ndërsa Presidenti po shihte gruan e tij në një vendpushim plazhi në Long Branch, New Jersey, por ai vendosi të mos e qëllojë atë, pasi Lucretia Garfield dihej se ishte me shëndet të dobët dhe ai nuk dëshironte ta shqetësonte.[29][30]

Vrasja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stacioni hekurudhor i Baltimore dhe Potomac, Uashington, D.C., vendi ku u vra presidenti James A. Garfield më 2 korrik 1881

Garfield kishte planifikuar të largohej nga Uashingtoni më 2 korrik 1881 për pushimet e tij verore, të cilat u raportuan në gazetat e Uashingtonit,[31] dhe Guiteau e priti atë në stacionin hekurudhor Baltimore dhe Potomac. Garfield erdhi në stacion për të shkuar drejt shkollës Williams College, ku ai kishte planifikuar të mbajë një fjalim para se të fillonte pushimet e tij. Ai ishte i shoqëruar nga djemtë e tij James dhe Harry, dhe nga Sekretari i Shtetit James G. Blaine; Sekretari i Luftës Robert Todd Lincoln priti në stacion për ta parë.[30] Garfield nuk kishte asnjë truprojë apo detaje të sigurisë; presidentët e hershëm nuk i punësuan ato, me përjashtim të Abraham Lincoln gjatë Luftës Civile.[29]

Ndërsa Garfield hyri në dhomën e pritjes së stacionit, Guiteau shkoi përpara dhe qëlloi presidentin në një distancë të pasme dhe e qëlloi dy herë. Plumbi i parë kullosi mbi supin e presidentit dhe tjetri e goditi atë në shpinë, duke kaluar vertebrën e parë lumbale por duke humbur palcën kurrizore para se të vinte të pushonte pas pankreasit të tij.[32] Guiteau e vendosi pistoletën përsëri në xhep dhe u kthye të linte përmes një taksi që e kishte pritur jashtë stacionit, por ai u përplas me policin Patrick Kearney i cili po hynte në stacion pasi dëgjoi të shtënat me armë.

Kearney e kapi Guiteau dhe ishte aq i emocionuar kur arrestoi njeriun që kishte qëlluar Garfield saqë ai e la pas dore ta merrte armën nga ai deri sa mbërritën në komisariat.[33] Kearney pyeti: "Në emrin e Zotit, burrë, për çfarë e ke qëlluar presidentin?" Guiteau nuk u përgjigj. Turma e mbledhur me shpejtësi bërtiti, "Vriteni atë", por Kearney dhe disa oficerë të tjerë të policisë e morën vrasësin në komisariat.[34] Ndërsa iu dorëzua autoriteteve, Guiteau shqiptoi fjalët ngazëlluese, duke përsëritur kudo: "Unë jam një Stalwart i Stalwartëve! Unë e bëra atë, dhe unë dua të arrestohet! Arthur është president tani!"[35] Kjo deklaratë shkurtimisht çoi në të pabazuar dyshimet se ose Arthur ose përkrahësit e tij e kishin vënë Guiteau deri në krim.[36]

Stalwarts ishin një fraksion republikan besnik i senatorit Roscoe Conkling; ata e mbështetën Grantin për një mandat të tretë më 1880 dhe kundërshtuan me forcë Half-Breeds të Blain.[37] Garfield nuk ishte i ndihmuar me asnjë fraksion, por Blaine i kishte dhënë mbështetjen e tij Garfield sapo u bë e qartë se Blaine nuk mund të fitonte nominimin presidencial. Chester A. Arthur, një aleat i Conklingut, ishte zgjedhur si shoku i tij i Garfield për të plasuar fraksionin Stalwart. Si një Stalwart i vetë-profesuar, Guiteau e bindi veten se duke hequr Garfield, ai po godiste një goditje për të bashkuar dy fraksionet e partisë Republikane.[38]

Trajtimi dhe vdekja e presidentit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Garfield u transportua në një kat të sipërm të stacionit të trenit, i vetëdijshëm por në tronditje.[39] Një plumb ngeci në trupin e tij, por mjekët nuk e gjetën dot.[40] Robert Lincoln ishte shumë i mërzitur, duke menduar përsëri për vrasjen e babait të tij, Abraham Lincoln, gjashtëmbëdhjetë vjet më parë; ai tha: "Sa orë pikëllimi kam kaluar në këtë qytet".[40]

Garfield u dërgua përsëri në Shtëpinë e Bardhë, dhe mjekët i thanë që ai nuk do të mbijetojë natën; megjithatë, ai mbeti i ndërgjegjshëm dhe vigjilent.[41] Të nesërmen në mëngjes, shenjat e tij jetësore ishin të mira dhe mjekët filluan të shpresojnë për shërim.[42] Filloi një vigjilencë e gjatë dhe mjekët e Garfield lëshuan buletinet e rregullta që publiku amerikan i ndoqi nga afër gjatë gjithë verës së vitit 1881.[43][44] Gjendja e tij luhatet; ethet erdhën dhe shkuan, ai luftoi të mbajë ushqim të ngurtë dhe pjesën më të madhe të verës e kaloi duke ngrënë vetëm lëngje.[45]

Më 29 korrik, Garfield u takua me Kabinetin e tij për të vetmen kohë gjatë sëmundjes së tij; anëtarët ishin nën udhëzime të rrepta nga mjekët për të mos diskutuar asgjë shqetësuese.[46] Garfield u sëmur gjithnjë e më shumë gjatë një periudhe prej disa javësh për shkak të infeksionit, i cili bëri që zemra e tij të dobësohej. Ai mbeti i shtrirë në Shtëpinë e Bardhë me ethe dhe dhimbje ekstreme. Pesha e tij ra nga 95 kilogramë në 58 kilogramë, pasi paaftësia e tij për të qenë i shtrirë dhe tretur ushqime mori numrin e saj.[47] Klizma ushqyesve u dha në një përpjekje për të zgjatur jetën e tij, sepse ai nuk mund të tretet ushqimin.[48] Sepsis dhe infeksioni u futën dhe presidenti vuajti nga halucinacionet për një kohë.[49] Lungjet e mbushura me qelb u përhapën në të gjithë trupin e tij ndërsa infeksionet po tërboheshin.[50]

Vendi i plumbit që plagosi presidentin Garfield

Gjendja e Garfield u dobësua dhe u përkeqësua nën verën e vështirë në Uashington.[51] Më 6 shtator, Garfield u dërgua me tren në Jersey Shore për të shpëtuar nga nxehtësia dhe lagështia në Uashington, me shpresën e kotë që ajri i freskët dhe i qetë mund të ndihmonin shërimin e tij.[49] Infeksione të reja u paraqitën, si dhe spazma të anginës. Ai vdiq nga një aneurizëm e arteries splenike të këputur,[52] pas sepsës dhe pneumonisë bronkiale në orën 22:35 të hënën, më 19 shtator 1881 në Elberon, New Jersey, dy muaj para ditëlindjes së 50-të. Gjatë 79 ditëve midis pushkatimit dhe vdekjes së tij, akti i vetëm zyrtar i Garfield ishte të nënshkruajë një kërkesë për ekstradimin e një falsifikuesi që kishte shpëtuar dhe ishte kapur pasi ai iku në Kanada.[53]

Shumica e historianëve dhe ekspertëve mjekësorë tani besojnë se Garfield ndoshta do t'i mbijetonte plagës së tij nëse mjekët do të ishin më të aftë.[54][55] Sidoqoftë, shumica e mjekëve amerikanë të ditës nuk besonin në masat anti-sepsë ose nevojën e pastërtisë për të parandaluar infeksionin.[56] Disa futën gishtat e tyre të pasterilizuar në plagë për të hetuar plumbin, dhe një mjek shpoi mëlçinë e Garfield në këtë veprim. Gjithashtu, Bliss kishte zëvendësuar mjekun e Garfield-it, Jedediah Hyde Baxter. Bliss dhe mjekët e tjerë që trajtuan Garfield kishin supozuar gabim për rrugën e plumbit në trupin e tij; ata kishin provuar djathtas në shpinë në vend të majtë, duke humbur vendndodhjen e plumbit, por duke krijuar një kanal të ri i mbushur me qelb. Autopsia zbuloi këtë gabim dhe zbuloi pneumoni në të dy mushkëritë dhe një trup i mbushur me qelb për shkak të sepsës së pakontrolluar.[57]

Chester Arthur ishte në shtëpinë e tij në New York City kur erdhi fjala natën e 19 shtatorit që Garfield kishte vdekur. Ai tha: "Shpresoj Zoti im, shpresoj se është gabim", por konfirmimi me telegram erdhi menjëherë pas kësaj. Arturi u inaugurua herët në mëngjes, më 20 shtator, dhe ai bëri betimin për detyrë presidenciale nga John R. Brady, një gjyqtar i Gjykatës Supreme të Nju Jorkut. Më pas Arthur u nis për në Degën e Long për të falur mirënjohje ndaj zonjës Garfield para se të shkonte në Uashington.[58]

Trupi i Garfield u dërgua në Uashington, ku shtrihej në gjendje për dy ditë në ndërtesën rrumbullake në Kapitol përpara se të dërgohej në Cleveland, Ohio, ku ceremonia e varrimit u mbajt më 26 shtator.[59]

Gjyqi dhe ekzekutimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Guiteau shkoi në gjyq në nëntor,[60] i përfaqësuar nga kunati i tij George Scolville. Ai mori vëmendje të bollshme mediatike gjatë gjykimit të tij për sjelljen e tij të çuditshme, duke përfshirë vazhdimisht fyerjen e ekipit të tij mbrojtës, formatimin e dëshmisë së tij në poezi epike të cilat ai i recitonte gjatësisht, dhe kërkimin e këshillave juridike nga spektatorët e rastësishëm në audiencë përmes shënimeve të kaluara. Ai pretendoi se ai nuk ishte fajtor sepse vrasja e Garfield ishte vullneti i Zotit dhe ai ishte vetëm një instrument i tij.[61] Ai këndoi "John Brown's Body" në gjykatë.[62] Ai i diktoi një autobiografi New York Herald, duke e përfunduar atë me një reklamë personale për një zonjë të bukur të krishterë nën 30 vjeç.[63] Ai ishte i pavëmendshëm për zemërimin dhe urrejtjen e publikut amerikan ndaj tij, edhe pasi ai ishte gati duke vrarë veten - një herë në burg, dhe përsëri ndërsa u transportua atje. Në një moment, ai argumentoi që Garfield u vra jo nga ai, por nga keqpërdorimi mjekësor.[64] Ai ishte i vendosur në St. Elizabeths Hospital në kuadratin juglindor të Uashingtonit, D.C. gjatë gjithë gjyqit dhe deri në ekzekutimin e tij.

Gjyqi i Guiteau ishte një nga çështjet e para të profilit të lartë në Shtetet e Bashkuara ku u konsiderua mbrojtja e marrëzisë.[65] Guiteau insistoi vrullshëm se ai kishte qenë i çmendur juridikisht në kohën e të shtënave, por ai nuk ishte me të vërtetë i çmendur nga ana mjekësore, gjë që shkaktoi një përleshje të madhe me avokatët e tij të mbrojtjes, dhe që ndoshta kontribuan në përshtypjen e jurisë se Guiteau thjesht përpiqej të mohonte përgjegjësinë.

Guiteau ishte duke bërë aktivisht plane për të filluar një turne leksionesh pas lirimit të tij dhe të kandidonte për president më 1884; në të njëjtën kohë, ai kënaqet me cirkun mediatik që rrethon gjyqin e tij. Ai u trondit kur juria nuk ishte bindur për frymëzimin e tij hyjnor, duke e dënuar atë për vrasjen. Ai u shpall fajtor më 25 janar 1882.[66] Ai apeloi, por apeli i tij u refuzua, dhe ai u var më 30 qershor 1882, në rrethin e Kolumbisë. Guiteau shkëlqyeshëm vallëzoi rrugën e tij deri në trekëmbëshi dhe tundi para publikut, shtrëngoi duart me ekzekutuesin e tij dhe, si kërkesë e fundit, recitoi një poezi që ai kishte shkruar të quajtur "I am Going to the Lordy" (Unë jam duke shkuar te Zoti).[67] Ai kërkoi një orkestër të luante ndërsa këndonte vjershën; por i'u refuzua.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Cheney, Lynne Vincent. "Mrs. Frank Leslie's Illustrated Newspaper" Arkivuar 6 nëntor 2009 tek Wayback Machine American Heritage Magazine. October 1975. Volume 26, Issue 6. URL retrieved on January 24, 2007.
 2. ^ "The attack on the President's life".
 3. ^ Addams (2009), ff. 26–27
 4. ^ Faber & Faber (2012), ff. 133
 5. ^ Millard (2011), f. 57
 6. ^ Wang (1997), ff. 184–186
 7. ^ Peskin (1978), f. 587
 8. ^ a b Millard (2011), ff. 106–107
 9. ^ Peskin (1978), ff. 588–589
 10. ^ Oliver & Marion (2010), f. 41
 11. ^ Peskin (1978), f. 589
 12. ^ Oliver & Marion (2010), f. 42
 13. ^ Millard (2011), f. 127
 14. ^ Millard (2011), f. 106
 15. ^ Resnick (2015)
 16. ^ Peskin (1978), f. 590
 17. ^ a b "Trial Transcript: Cross-Examination of Charles Guiteau". Law2.umkc.edu. Marrë më 2013-05-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Alexander (1882), ff. 107–108
 19. ^ Reyburn, Robert. "History of the Case of President Garfield". Journal of the American Medical Association. Chicago, IL: American Medical Association: 412. doi:10.1001/jama.1894.02420910009001a. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ June (1999), f. 24
 21. ^ Vowell (2005), f. 165
 22. ^ Vowell (2005), f. 168
 23. ^ Taylor (2007), ff. 77–78
 24. ^ Kittler (1965), f. 114
 25. ^ Vowell (2005), ff. 164–165
 26. ^ Original letter Arkivuar 7 shkurt 2008 tek Wayback Machine in Georgetown Univ. collection
 27. ^ Peskin (1978), f. 592
 28. ^ "A Great Nation in Grief" The New York Times, 3 korrik 1881.
 29. ^ a b Peskin (1978), f. 593
 30. ^ a b Vowell (2005), f. 160
 31. ^ Peskin (1978), f. 581
 32. ^ Millard (2011), ff. 189, 312
 33. ^ "Garfield II: A Lengthy Demise". History House. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2014. Marrë më 25 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Peskin (1978), f. 596
 35. ^ New York Herald, 3 korrik 1881
 36. ^ Millard (2011), f. 230
 37. ^ Millard (2011), f. 47
 38. ^ Millard (2011), f. 178
 39. ^ Peskin (1978), ff. 596–597
 40. ^ a b Peskin (1978), f. 597
 41. ^ Peskin (1978), f. 598
 42. ^ Peskin (1978), f. 599
 43. ^ Peskin (1978), f. 600
 44. ^ Vowell (2005), f. 124
 45. ^ Peskin (1978), f. 601
 46. ^ Peskin (1978), f. 603
 47. ^ Peskin (1978), f. 604
 48. ^ Bliss, D. W. "Feeding Per Rectum: As Illustrated in the Case of the Late President Garfield and Others". Washington: N.p., n.d. Rpt. from the Medical Record, July 15, 1882.
 49. ^ a b Peskin (1978), f. 605
 50. ^ Millard (2011), ff. 289–291
 51. ^ "The Death Of President Garfield, 1881". www.eyewitnesstohistory.com. Marrë më 2019-08-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ Millard (2011), f. 313
 53. ^ Swaney, Homer H. (1881). Lives of James A. Garfield and Chester A. Arthur. Washington, DC: Rufus H. Darby, Printer and Publisher. fq. 95. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ A President Felled by an Assassin and 1880’s Medical Care The New York Times, 25 korrik 2006.
 55. ^ Millard (2011), f. 208
 56. ^ Millard (2011), ff. 25–26
 57. ^ Millard (2011), ff. 312–313
 58. ^ Peskin (1978), f. 608
 59. ^ Peskin (1978), ff. 608–609
 60. ^ Millard (2011), f. 321
 61. ^ Vowell (2005), f. 173
 62. ^ Vowell (2005), f. 136
 63. ^ Millard (2011), f. 250
 64. ^ Millard (2011), f. 322
 65. ^ Vowell (2005), f. 175
 66. ^ "Guiteau Found Guilty," New York Times. January 26, 1882, p. 1
 67. ^ "Last Words of Assassin Charles Guiteau". University of Missouri–Kansas City School of Law. Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2007. Marrë më 13 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Burimet e cituar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]