Wikipedia diskutim:Administrata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi faqen teknike Administrata. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
Administrata

Kandidatura të sponsorizuara[Redakto nëpërmjet kodit]

E lexova. Flm -Ko.S.ystem.OV

tung --bet_0 2006 Shkurt 7 17:19 (UTC)
sps. --K.S.ystem Flag of Albania.svg Flag of the United States.svg ??? 2006 Shkurt 8 12:49 (UTC)

Përshëndetje[Redakto nëpërmjet kodit]

Jam Petriti dhe jam përdorues i Wikipedias në gjuhën angleze. Tani e kam hapur një user edhe këtu. Jam editor i vjetër në Wikipedian angleze dhe i di shumicën e rregullave atje. Po shoh se këtu ka nevojë të madhe për ndihmë, dhe unë për këtë kam ardhur. Unë (si dhe disa shokë të mi) e kemi ndër mend të kontribuojmë këtu në lidhje me artikujt që kanë të bëjnë me muzikën. Këtu jam ende i ri, por rregullat për artikuj të muzikës (edhe të tjera) i di shumë mirë. Do të ishte mirë që të bëhem administratorë sepse do të mund të kontribuoj edhe më shumë. Mirëpo e di se për këtë më duhet të kem shumë kontribuime këtu, e unë s'i kam, mirëpo i kam në verzionin e gjuhës angleze. Për të ma parë userin atje, kliko këtu. E pres përgjigjen. Falemnderit! --Λeternus 15 Nëntor 2006 18:51 (UTC)

Nisja njëherë redakto. Ti akoma nuk ke bërë asnjë redaktim këtu (përveç redaktimeve në faqën tënde të përdoruesit) dhe kërkon të të bëjmë administrator!? Të gjitha redaktimet që mundesh ti bësh si përdorues me titull administrator, mundesh ti bësh edhe pa pas këtë titull, nuk të pengon asgjë. Dhe nëse i njeh rregullat e e wikipedisë angleze, pse nuk konkuron në wikin anglisht për administrator? Kjo është wiki në gjuhën shqipe dhe këtu vlejn rregullat e këtushme dhe jo ata të wikit anglisht. Së paku duhet të kesh 1000 redaktime dhe pas një votimi positiv, atëherë të takon titulli i administratorit. tung --bet_0 15 Nëntor 2006 19:13 (UTC)
Petrit, mirë se erdhe. Siç thotë edhe Bet_0 duket të plotësosh kushtet pavarësisht përvojës që mund të kesh tek Wikipediat e tjera, dhe për shumicën e redaktimeve nuk nevojitet privilegji i administruesit. Dori | Diskuto 16 Nëntor 2006 02:17 (UTC)
Në rregull, vetëm mendova se në atë mënyrë do të mund të kontriboja më shumë. --Λeternus 16 Nëntor 2006 19:35 (UTC)

Kushtet[Redakto nëpërmjet kodit]

Them se duhen ngushtuar pak kushtet për administrues pasi kemi një numër të mjaftueshëm. Gjithashtu duhet pasur kujdes pasi dhënia e privilegjeve është më e vështirë se heqja, pasi duhet një përgjegjës/steward për t'i hequr privilegjet. I kam bërë ndryshimet që mendoj mund të jenë të nevojshme, por nëse ka kundërshtime mund të rikthehen kushtet që ishin ose mund të rishikohen me konsensus. Dori | Diskuto 5 Tetor 2007 21:19 (UTC)

E ula kushtin e votimit në 50 redaktime, ndonëse mendoj se 100 redaktime për tre muaj s'janë shumë (+1 në ditë). Dori | Diskuto 2 Nëntor 2007 19:18 (UTC)

Flm[Redakto nëpërmjet kodit]

E pranoj kandidaturen dhe flm. Me mire ishte te jene me shume se dy burokrat, sipas mendimit tim e meriton ti ma shume. --Proud To Be Albanian diskuto°) 9 Tetor 2007 22:00 (UTC)

Komente mbi rregullat e zgjedhjes së një burokrati[Redakto nëpërmjet kodit]

Kushtet[Redakto nëpërmjet kodit]

Të nderuar editues dhe pjesëmarrës më aktivë e më pak aktivë të Wikipedia-s në gjuhën shqipe, meqë zgjedhja e burokratit të ardhshëm është shumë e rëndësishme dhe jetësore për Wikipedia-n paraqisni mendimet tuaja rreth kushteve të cilat duhet të plotësojë një përdorues për të marr pozitën e një burokrati.
  1. Duhet të jetë mjaft aktiv
  2. Duhet të njohë mirë rregullat
  3. Duhet të ketë mjaft njohuri teknike (mbi Softwarin, etj)
  4. Duhet të jetë prezent edhe në projektet e tjerë Wikimedia (si përfaqësues i sq.Wiki)
  5. Duhet të jetë i ditur për detyrën që merr përsipër
  6. Nuk duhet të përdor privilegjin e tij për të mbizotëruar të tjerët
  7. Nuk duhet të prish punën e të tjerëve
  8. Duhet të dijë gjuhën shqipe edhe një nga gjuhet e wikipedia-ve që janë ndër të 10-at për nga artikujt (p.sh. anglisht, gjermanisht, italisht, japonisht, etj).

Disa nga kushtet sipas meje. --Eagleal  5 Korrik 2007 16:02 (UTC)

Koment

Rreth pikës së shtatë për shkak të autenticitetit shkencor të artikujve të shtypur në këtë faqe duhet të mbizotërojë një lloj vetë-censurimi, që të mos vijë deri aty që të publikohen çdo lloj mendimesh të lira pa argumente shkencore.


Mendim nga Yllbardh

Pika e 9: Publikimi i fotografisë. Pasi që fotografia e byrokrat është garantuesi më i mirë për të gjitha pikat tjera dhe në përgjithësi për Wikipedian në hapsiren shqiptare.--Hipi Zhdripi 13 Tetor 2007 03:10 (UTC)

Komente[Redakto nëpërmjet kodit]

Mendoj se kohëzgjatja e paraqitjes së kandidaturave dhe votave të jet 1 muaj më së paku nga dita e fillimit të paraqitjes së kandidaturave. Mendoj se kandidaturat e paraqitura qofshin në mënyrë vetiake apo edhe të sponzoruara duhet të ken arsyen e paraqitjes së tyre. Së paku të ken ndonjë arsye. Dhe mendoj se vota e Burokratit aktual për shkak të prezencës së tij që nga fillimi në këtë komunitet si dhe përvojës së gjatë në administrimin e komunitetit duhet të ketë vlerë dy pikë. ~(Puntori 5 Korrik 2007 13:54 (UTC))
Unë mendoj se është më mirë të kandidohet dikush, edhe përdorues jo Administratorë, kushdo të ndihet gati pr këtë detyrë. Kështu që sidomos ju përdoreus të vjetër bëhuni përpara, sepse në qoftë se nuk e bëni ju, më duket se nuk do ta bëjë njeri tjetër. Unë do të kandodoja me gjithë qejfë ndonjërin, por jam i ri këtu dhe nuk i njoh më mirë se ju. SMirC-thumbsup.svg --Eagleal  17 Shtator 2007 19:58 (UTC)
Burokratët bëhen automatikisht edhe administrues, por vetëm një votim mjafton them unë. Kuptohet që disa mund të votojnë kundër një kandidati për burokrat edhe nëse mund të jenë për atë kandidat si administrues. Dori | Diskuto 5 Tetor 2007 21:10 (UTC)
Duhet te kuptoni qe, Burokrati (si privilegj), i jepet nje perdoruesi jo per te perfaqesuar te gjithe Wikipedianet, por per te kryer punet administrative qe kerkojne privilegjin Burokrat. Keto mund te vene nga e dhena e te drejtave, deri tek diskutimi i nje problemi ne meta.wiki. Po eshte e vertet qe ne diskutimet me Wikipedian te tjere, K.O.s.y nuk perdore nje shqipe te paster, dhe nje perdorues mund te arrij edhe te mos e kuptoj mire. Ju, perdoruesi Leke Mjeku, nuk ju duket se po e teproni pak: [...] Do të ishte fuerje [...]. E rendesishjmja eshte qe te jete aktiv ne Wiki, keshtu qe te kryej punet e nje Burokrati. Ne fakt Dori nuk eshte shume prezent ketu, por ka problemet e veta. --Eagleal  13 Tetor 2007 09:49 (UTC)
Dan, publikimi i fotografise nuk mendoj duhet te jete i detyryeshem, siç eshte per nje Anetar te Keshillit te Wikimedia Foundation. (ne fakt ata duhet te japin edhe emrin e vertet). --Eagleal  13 Tetor 2007 09:59 (UTC)
Ashtu eshte, nuk don me thone qe jam pastaj kryesori/shef i WP shqip si e mendojne dani dhe leka, por nje qe i bene disa pune te thjeshta, edhe nese jam burokrat, une jam admin normal, keshtu qe do te thote qe jam edhe une nje perdorues i thjesht, dhe qaja me fotografi nuk eshte problem, mundem edhe me marre nje nga interneti, nuk eshte shtire. Face-grin.svg --Proud To Be Albanian diskuto°) 14 Tetor 2007 12:56 (UTC)

Fotografia për mendimin tim është e nevojshme. Jo pse une dua por me atë rritet besueshmëria e projektit edhe në hapësiren shqiptare. Shkurt shqip, shqiptari i beson vetem shqiptarit (edhe ati ka problem me ja fa besimin aq lehtë). Une jam në dijeni si veprojnë projektet tjera. Jam në dijeni si veprojnë edhe sistemet shtetrore e shoqërit tjera me Wikipedian. Po mundohem të krahasojë këtë gjendje me një thënje "Nuk është me rëndësi çka disponon por më rëndësi është si e zotëron atë që disponon". E ne mund të shohim ëndrra që të arrisim mbështetjen siq e kanë arritur projektet tjera. Për banorët p.sh të ShBA-së, Gjermanis etj. është lehtë konstatimi se nga po shkonë energjia e popullit por për popujt e vegjël është vështirë, përndryshe ata nuk do të ishin të vegjël. Nuk janë këto mendime të miat personale por shihet edhe niveli i projekteve në gjuhë të popujve të vegjël. Kur të kihet parasysh kjo atëherë zgjedhja e një byrokati të ri pa një fotografi të tij nuk sjell asgjë për Wikipedian në gjuhen shqipe.

Ko.S.ystem.OV@, kundërstimi im kandiaturës tënde ka të bëjë pikërisht me shprehjet tua në diskutime. Unë nuk themë që jamë aq i aftë por e di që kamë të drejtë të paraqes mendimin tim ashtu si mendojë unë pa ofenduar dikë. Kur nuk jamë në gjendje të bëjë një gjë të till edhe kërkojë ndihmë (zakonisht avokatin). E marr në konsideratë aftësin tënde për leximin e mendimit tim dhe përhapjen e tij por nuk kam nevoj për një gjë të till. Për këtë të lutem mos fol në emër timin, une asnjëherë nuk thashë që mendojë që byrokrat d.m.th kryesori/shef i WP shqip. --88.70.175.72 14 Tetor 2007 15:07 (UTC)

Pika e 10-të[Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi që byrokrati dhe administratori merret si funksione më të drejta më të larta brenda sq.Wikipedias atëherë votim për apo kundër duhet të komentohet ashtu që të dihet se për cilat aftësi e kanë veçuar përdoruesit. Ashtu që përdoruesit e ardhëshem të kenë mundësi të kyqen në rrjedhat e projektit dhe të dinë se në cilin nivel kanë qenë edhe përdoruesit gjatë zgjedhjes së kandidatit. Pa iluzione shumica e administratorve deri më tani jemi zgjedhur si nevojë e mbrojtjes së artikujve nga Vandalët (e jashtëm), spam etj, kur themë vandalët them në plotëkuptimin e fjalës dhe jo për përdoruesit që e kanë humbur qetësin momentale. --Hipi Zhdripi 15 Tetor 2007 20:18 (UTC)

Votimi nuk duhet patjeter te komenton, jashta votuesi don ashtu. Flm per mirkuptim. --Proud To Be Albanian diskuto°) 15 Tetor 2007 20:44 (UTC)

Une vleresoj se administruesit aktiv gjer me tani e kan kryer punen mire, qoft me vandalet qoft me pastrimin e postimeve te kota te edituesve te rastit. Sipas kesaj mendoj se zgjedhja e administruesve ne cfardo menyre qe te jete bere ka dal e sukseseshme (per vetem te 1 rasti). Pastaj, burokrati nuk eshte asgje. Ashtu sikur me vota i jepen privilegjet ashtu me vota shume shpejte mund t'i merren. Kshtu qe analizat e 100% te nje personi nuk mund t'i bejme e ku me te nje Perdoruesi. Pra une kot se mundohem te sigurohem tek Ko.S.ystem.OV@ se eshte 100% i mir apo jo (apo tek ndonje tjeter) sepse nuk eshte e mundur. Keshtu pra i japim besimin e nese nuk e meriton i marrim besimin. (Puntori 16 Tetor 2007 08:23 (UTC))

Ne fakt meqe akoma eshte heret dhe mund te votohet, sa nuk eshte bere vone , ju mund te paraqisni person tjeter per tu votuar ose mund ndokush te paraqitet vete keshtu qe bejm votim paralel dhe ai i cili fiton besimin e fiton privilegjin. (Puntori 16 Tetor 2007 08:27 (UTC))
Kjo çka thua është e vërtet. Por ja që edhe puna e të vërtetës është se na cili këndë shihet. Përderi sa nga njohësit e mirë të operimeve është ashtu si thua por nga përdoruesit kalimtarë dhe fillestarë kjo e vërtet nuk qëndronë. Çka po du me thanë është punë "marketingu" të jashtëm e të brendëshem. Shiko p.sh. shprehjen e Ko.S.ystem.OV@: Ashtu eshte, nuk don me thone qe jam pastaj kryesori/shef i WP shqip si e mendojne dani dhe leka, por nje qe i bene disa pune te thjeshta, edhe nese jam burokrat, une jam admin normal, keshtu qe do te thote qe jam edhe une nje perdorues i thjesht, dhe qaja me fotografi nuk eshte problem, mundem edhe me marre nje nga interneti, nuk eshte shtire. Ku mbetet këtu përgjegjësia. E tashti nëse kjo që them unë (përgjegjësia, e di që ai mund edhe të shtijavet) nuk ka vlerë, atëherë nuk e di pse duhet të votohet??? Edhe nuk është që byrokrati nuk ka privilegje më të larta se të tjerët se po mos të ishte ashtu edhe nuk do të bëheshin votimet. Unë po e themë nga përvoja ime, kur një Administratorë që nuk ka njohuri për një temë ai mund të gabojë nëse e merr parasysh ashtu kllot rregullen e bllokimit. Fundi i undit nëse nuk gabohem ne jemi duke i vlersuar (votuar) sasinë dhe kualitetin. Këto të dyja mund të i ndajmë por na kushtonë përkrahje të shoqërisë.--Hipi Zhdripi 16 Tetor 2007 14:51 (UTC)

Upsss!!! Pse vonë?--Hipi Zhdripi 16 Tetor 2007 14:53 (UTC). Komentet janë pikërishtë ajo që në rastë nevoje të tërheqjes së privilegjit votuesit të kenë një historik të shkurtër të zgjedhjes. D.m.th të dihet se ka sundu koha e "sasis" apo "kualitet".--Hipi Zhdripi 16 Tetor 2007 15:04 (UTC)

LOL, ti si po duket nuk po kuptojshe ironi. Dhe si po duket ti nuk e ki per projektin, por personal. --Proud To Be Albanian diskuto°) 16 Tetor 2007 16:05 (UTC)
LOL, edhe ky është një ndër shkaqet e kundërshtimit tim. Për mendimin tim nuk je në gjendje të dalloshë diskutimin për një temë të lirë (për botëkuptime) dhe diskutimin që prekë tema serioze (për marrëveshje). Po provojë të shpjegojë me një shembull atë çka po mendojë. Ti (apo saktësisht personazhi i emërtuar Ko.S.ystem.OV@ ) për mendimin tim nuk je në gjendje të dallosh pikturen nga fotografia. Që të dyja janë pasqyrime por në diskutime serioze gjërat argumentohen me atë që paqyronë sa më saktë gjendjen e kapshëme për shumicen e njerzëve. Mënyra jote e paraqitjes së ironisë i gjasonë tërheqjes së një brushe për mbi një fotografi. E po ja që tema e ekspozitës është fotografia (serioze, zyrtare) dhe jo kombinime të saja me pikturën. Shpresojë që më ke kuptuar, nëse jo atëherë nuk kam çka të bëjë vetëm të themë se unë nuk mund të di çka e si mendonë ti, por vetëm atë çka shkruan.--Hipi Zhdripi 16 Tetor 2007 16:37 (UTC)
Dani e verejta pa dyshim pergjigjen e pa seriozitet te Ko.S.ystem.OV@|, por per mua nuk luajti rol, shembull eshe edhe nese ti jepje nje pergjigje gjysem hajgareshe e gjysem te vertete nuk do ta kisha mar per te madhe sepse ne kete rast puna jote deshmon. Edhepse do te kisha qene shume me i knaqur me nje pergjegjesi serioze. Pra ajo me foton smu duk kerkese qe mund te jemi te sigurt se eshte plotesuar saktesisht dhe pergjigja e Ko.S.ystem.OV@| mu duk e sinqert (sado qe te jet ironike).
Tani na duhet edhe 1 burokrat dhe une e mora guximin te propozoj 1 qe i njoh punimet dhe angazhimin sadopak, fundja per mua me ishte e njejte se do e propozoja Dan, Ko.S.ystem.OV@| apo Bet_0 (por ate jo tani se eshte jo aktiv). Keshtu qe nuk kam simpati personale dhe mendoj se nuk duhet shikuar detajet skir do te zgjedhim president shteti.
Mendimi im ishte ky, vetem mendimi im. (Puntori 16 Tetor 2007 16:57 (UTC))

Po më duket si shumë diskutim për diçka që s'është edhe aq e rëndësishme. Burokrati thjesht do të vendosi privilegjet në bazë të votimeve. Burokrati nuk heq dot privilegje (përveç ato të robotit, por në atë rast mjafton ta bllokosh robotin dhe po njësoj është), vetëm jep. Çdo gjë që bën shënohet në regjistër kështuqë s'ka si bën manipulime. Për sa i përket fotografisë nuk jam dakord pasi vetëm sa bën debatet personale, nuk shton asgjë. Plus siç tha Ko.S.ystem.OV@ ai që do të mashtrojë mund ta bëjë kollaj fare (dhe nuk është se mendoj se ai do ta bënte, thjesht e dha si kundërarsyetim). Dori | Diskuto 21 Tetor 2007 01:23 (UTC)

Dori, me fal se po nderhyj por mendoj se eshte shum mire te paraqesesh qendrimin tend permes votes.(Puntori 21 Tetor 2007 11:22 (UTC))

Votimi[Redakto nëpërmjet kodit]

A mundem me ia ndalu Uni 2 (LM) votimin, ai nuk po voton ne ineterese te komuntetit, por ne interese personale. --Proud To Be Albanian diskuto°) 4 Nëntor 2007 19:22 (UTC)

Jo, votimi nuk bën t'i ndalohet askujt. Secili mund të votojë si të dojë, çoftë duke i ndjekur interesat e veta, çoftë të komunitetit. Është e drejta e tij. --Λeternus 4 Nëntor 2007 21:21 (UTC)
Jam dakord me Aeternus, perderisa ai eshte perdorues dhe i permbush kriteret e votes nuk ka pse t'i mohohet vota. Dori | Diskuto 5 Nëntor 2007 00:58 (UTC)
Ndasht, ke vec nje mendim. Te gjithe perdoruesit qe kane hyr ne nje diskutim te thelte me te, e kritikojne, dhe me drejte. --Proud To Be Albanian diskuto°) 5 Nëntor 2007 12:37 (UTC)
O Kosi, "filozofi", proud to be albanian, etj. Nuk ishte vec nje mendim, por nji deshire e jotja. Mos rrej ktu. Por, ndershmenisht, nuk e kam problem aspak, bile ne qofte se ty te pelqen e ta ka anda te ma ndalosh votimin e shprehjen e mendimit, ta jap un lejen ty e kujtdo te me ndalojn te shprehem e votoj. Te me bllokosh kur te dush, ashtu kot po deshte, te lejoj une ty, ndershmenisht, se ndoshta knaqesh ti me Unin tand (egon). Edhe un jam i knaqun kur ti te jesh i knaqun.
Pra, kan ken administruesit qe kan hy ne diskutim te "thelle"(!) me mu, jo perdoruesit. Po le te me kritikojne se nuk e kam problem. Por, jo te me shajn. Kyt nuk e the ti. Ti e mbrojtsi e perkrahsi jot (e anasjelltas), "puntori" me keni than mendjemadh, e i dyti i poshter. Ban dallimin mes kritiks prej shamjes. Sa veta kan hi ne diskutim me ty e puntorin, e si kan reagu ata me ju? Kyt e din shum mir ti. Me kyt nuk du me fillu ndonji ngatrres te re, por te pakten fol drejt. Kaq i meçëm je ti sa nji her me ke than se jam perdoruesi Uni, se diskutokam si ai un. Ha ha ha! E tash nuk ke as burrnin te me shkrush emnin, por Uni 2 (LM), kjo difton respektin e personin tand, asgja tjeter. Mos ndigjo tjert ti, ban si te ka anda. Me blloko, ma ndalo voten e mendimin (neper votime nuk shkruhet vetem per administratort, prandaj dhash voten teme, po nejse) se te lejoj un. Ndershmenisht.
Çfar interesit personal paskam un o ti? A thu nuk thash te verteten a? Ti s´din mir shqipen, nuk din me komuniku me te tjert. Ai puntori shan e fyn perdoruesit. Eagelali mendoj un, i ka aftsit, por nuk asht ende i pjekun per at detyr. Por kjo s´ka asgja vetjake me te. Pra, mbeti vetem Aeternusi per mendimin tem, ai nuk grindet me te tjert. Sillet mire, mundohet te jete i drejte, punon. Ça doni ju ma teper. Masandej ku e kam perkrah un Aeternusin ndokund? Ma difto se nuk e di! Hahaha! Nji her ia dhe voten, por mas votimit te puntorit ia drodhe. Hah ç´burr! A nuk mendon e gjykon ti me kry tand, a si? Po prite sa ta diftojn puntori. Kto jan interesat tuja personale. Leke Mjeku 5 Nëntor 2007 14:22 (UTC)
I nderuar perdoruesi Leke Mjeku e kam nje pyetje te thjesht: Perse o njeri hedh gure pas meje? A te shkruajta gje? Cfar do ti nga une perse keshtu shkruan pa te shkruar gje?
P.S. Qe nga ky shkrim i yti e me tej nese ne diskutimet tua fut dhe Puntori-n e ke BAN nga une cdo here. Mos thuaj pastaj se nuk e ke ditur. (Puntori 5 Nëntor 2007 20:02 (UTC))
Si thash, ki perdorues qet edhe fjale prej vetit, po ndasht, te bon cka don, une njehere e kam hanger qe kam hyr me kete ne diskutim/konflikt. Me pas shku sipas deshires tem te kisha blloku moti. --Proud To Be Albanian diskuto°) 5 Nëntor 2007 20:19 (UTC)
Puntori, nuk duhet të bllokosh njëanshëm një përdorues, sidomos kur bëhet fjalë jo për redaktime artikujsh por për diskutime. Më mirë shpërfilli të shkruajturat e tij, ose hap një votim dhe merr mendimin e bashkësisë. Edhe në Wikipediat e tjera ka debate të tilla sa të duash, për fat të keq. Dori | Diskuto 6 Nëntor 2007 00:34 (UTC)
Dori, pa dyshim duhet t'i dallojme diskutimet dhe provokimet. Sa i perket diskutimeve me kete perdorues i kam lene me pare dhe e kam paralajmeruar se diskutimet e mia me te kan mbaruar. Si duket provokimet e tija nuk kan te ndalur. Me cudit fakti se perse mua me provokon edhe pse nuk i shkruaj. Sa i perket hapjes se votimit nuk e shoh te arsyeshme sepse atehere krijohet percarje nder edituesit. Une po i largohem percarjes kurse Leke Mjeku po e nxit sa me shume. Shkaku i ikjes nga kjo percarje prap se prap iu permbajta mllefit dhe pas 30 sekondash bllok ia largova, por nese vazhdon keshtu atehere do e nxjerri ne votim se skam kohe une te merrem me lloj lloj njeriu. Eshte turp si te rritur qe jemi te humbim kohe ne diskutime KOTI dhe nxitje PERCARJE. (Puntori 6 Nëntor 2007 08:19 (UTC))

Dallimi i shprehjes nga Administruesi dhe Përdoruesi (Redaktuesi) duhet të bëhet i kjarrtë ashtu që të dallohet mendimi i përdoruesit dhe niveli i tij. Nëse një administratorë hynë në diskutim me një përdorues në nivel administratori atëher ai duhet që t'përmbahet nga fjalët drejtuar direkt personit. Po du me thanë, kur të flisni në nivel të administratorit nuk është në rregull përdorimi i fjalëve nxitëse. Mund të përdoren rregullat e Wikipedias por as sesi fjalë "mbrojtëse" sepse ngatërrohet me ato të nivelit të përdoruesit.--Hipi Zhdripi 6 Nëntor 2007 01:23 (UTC)

Upsss!!! E vetmja mbrojtje e administratorit është E MIRA E PROJEKTIT sipas botëkuptive kolektive të shprehura në marrveshjen Wikipedia:Vini Re!


O Puntori! Me kto fjal me duket me je drejtu ne diskutimin ton te par, po erdhe masandej te "i poshter". Tash po i kthehesh se pares. Po mire! Puna jote! O ti, un nuk i hedhi askujt gur mrapa. Dhash vetem nje shpjegim te votimit tem, se pse votova shtu. Asgja ma teper. Shkruva vetem te verteten! As nuk shpika as nuk trillova asgja. Nuk te shkruva un gja ty, po Kosit. Prite Zot! Nuk du kurrgja ne bote un prej tejet. Po ti a nuk fole per mu ne diskutim me Zogun, e tash mrapa me Kosin a? Permbaju se vertets! Ne qofte se ty e verteta te duket si sulm, provokim, percamje a ku di un, nuk asht problemi jem, po i joti. Ne qofte se kerkon vetem nji shkas per te me dhan ban, ma thuj se ta jap shkakun. Me bllokove e çbllokove me komentin hmm. Ha ha ha! Ça asht mor kjo? Kush je mor ti ktu? A kujton se me ke jeten ne dore a si? Ti (e kushdo ktu) mund te me bllokosh e japesh ban, por ti nuk mundesh te me ndalosh lirin e fjals, mendimit e besimit. Nuk ma ke ti shpirtin ne dor, o ti. Ik mor mblidhe vedin, banu i drejt. Leni mninat e mllefet tuja! O sa me dhimbsesh! Nuk e beson se sa! Se je verbu (qorru) nga urrejtja, mllefi e mnia. E zemra jote s´ka vend aspak per dashni e mirkuptim per njeriun, pa dallim fejet e idejet! Nuk te jam anku kurr un ty, o puntori. Te kam than, don (ta kande) me m blloku, bane e leni dokrrat!
O Kosi se te harrova, fjalt un i xjerri nga mendja jeme, po ti nga i xjerr te tujat? Nga te tjerve a? Ça po qes un prej vedit? Po ti prej vedit! Se ti shkruve se nuk po votoj ne interes te komunitetit, por ne interes personal etj.!!! Masi e paske hanger nji her, pse po e krun prap o njeri me mu? Pse ja nise mas bllokimit te puntorit me komentin tand "se jam mendjemadh e provokues etj."? Pra, kush po i nis ktu ngatrresat? Ti me kishe blloku motit me pa dasht? Po pse deshte ateher mendimin e te tjerve per te me blloku mu, e mu drejtove Uni 2 (LM)? Pra, jeni ju qe po provokoni, jo un. E masandej kur un vetmbrohem ju djeg. Pse kshtu?
Dori, para se te fillosh edhe ti te me shperfillesh (edhe pse nuk me interson aspak kjo gja) shiko ma par edhe diskutimet e tija, per te dhan nji gjykim te drejt, te paanshem (asnjanes)! Per te gjyku drejt dy pal duhet te degjohen te dyja!
Dan, te lumt! Kyt her fole drejt!
Po upsssi! Edhe un po punoj per te miren e projektit, jo per te keqen! Shndet te tanve! Leke Mjeku 6 Nëntor 2007 22:55 (UTC)

O Lek Mjeku, jo kot ta kam then se ti gjithmon e do fjalen e fundit per te kenaqur unin tend te pa kenaqur (egon e pa kenaqur tenden). Ajo qe te kam thene me pare ka qen kunderpergjithe e fjaleve tua.
Ja edhe nje here po te shkruaj: Ne diskutimet tua me te tjeret mos me permend mua, ME LE TE QETE, sepse do te filloj te te bllokoj (qoft edhe njeanshem sic thot me te pa drejt Dori) e pastaj cfardo votimi kushdo le te hape se sme merzit asgje.
Thjesht ti me mer koh kot duke "Hedhur gurin e fshehur doren", pergjigja ime do te jet "Ta hedh gurin tend e nuk do ta fsheh doren fare."
P.S. Diskutimet me ty te mbaruara me pare, kan mbaruar perfundimisht, cdo permendje e llagapit "Puntori" ne diskutime tjera do te pasoj me BAN pastaj hapni kush te doje cfar te doje votimi. (Puntori 7 Nëntor 2007 08:09 (UTC))
Lekë, nuk kam as kohë as dëshirë të rri dhe të zhbiroj se kush i tha kujt çfarë. Ti mua s'më ke thënë gjë drejtpërdrejt prandaj s'kam ndonjë arsye të të shpërfill. Ama nëse ziheni sa herë që diskutoni zgjidhja është e qartë, mos diskutoni më (të paktën deri sa të ulen gjakrat). Ky është një projekt me qëllime intelektuale, prandaj s'më vjen mirë kur diskutimet degjenerojnë në sharje e fyerje personale. E kam thënë dhe më parë që thjesht nuk ia vlen të ngresh nervat për një debat Interneti. Kur diskutimi nuk është i mirëpritur nga të dyja palët atëherë pse të bëhet? Thjesht këtë doja të thoja. Dori | Diskuto 6 Nëntor 2007 23:49 (UTC)

Heqje privilegjesh[Redakto nëpërmjet kodit]

Ne duhet te caktojme rregulla edhe rreth mbajtjes se privilegjit te administruesit dhe duhet caktuar kufi kohore ne te cilet nese perdoruesi nuk eshte aktiv automatikisht t'i largohet privilegji i adminit sepse perdoruesi humbe lidhjen me projektin dhe ndryshimet ne strukturen e projektit.

Për shkak të largimit të administruesve nga veprimi aktiv në wikipedia kërkoj që t'i largohen privilegjet përdoruesve (nga Puntori e panënshkruar, lëvizur nga Dori | Diskuto tek faqja e diskutimit)

Unë mendova se rregullat duhet të jenë të njëjta me kandidimin. Mund të diskutohen ndryshime, por mendoj se faqja e diskutimit është vend më i mirë për to. Dori | Diskuto 6 Nëntor 2007 00:29 (UTC)
Pjesen per te cilen thua nuk e kam lene pa nenshkruar per tu fshehur por e kam harruar nenshkrimin, sidoqoft nenshkrimin e kisha vene ne votim.
Arsyja e hapjes se kesaj ceshjte eshte ajo e shkeputjes se gjate te Administruesve nga projekti. Kjo rregull do te jete e njejte dhe per mua, pra eshte element pozitiv per projektin dhe jo per personin. Shkeputja e administruesve ne fjale dallon ne 10.000 artikuj te shtuar ne projekt si dhe thuajse po aq struktura ndihmese te projektit (stampa) te cilat po e definojne sa me shume projektin. Rikthimi i ketyre perdoruesve pernjehere si administrues ne projekt, nuk eshte veprim i mire (flasim ne pergjithesi) sepse nuk i dihet sjelljes se perdoruesit dhe qendrimit te tije ndaj artikujve dhe edituesve. Thjeshte keta editues per shkak te kohes se gjate te qendrimit large prjektit jane te huaj me strukturen e projektit per te vepruar si administrues. Sa per numer, mua sme pengon aspak, fundja une jam nje perdorues i thjeshte qe kam qellim vetem te ndihmimit te projektit pa asnje perfitim personal ne cfardo aspekti (qoft edhe te egos). (Puntori 6 Nëntor 2007 08:33 (UTC))
Për nënshkrimin, e vura vetëm për të qenë e qartë se e kujt ishe ideja, jo se mendoja se e kishe fshehur. Pas një farë kohe është e vështirë ta marrësh vesh nga historiku, sidomos pasi e zhvendosa këtu. Është thjesht për mirëmbajtje të diskutimit. Dori | Diskuto 6 Nëntor 2007 18:37 (UTC)

Kandidim ne WikiQuote[Redakto nëpërmjet kodit]

Ju lutem te gjithe perdoruesve te Wikipedisë, WikiQuote, Wikifjalorit etj... shqip te votojne ketu. --Proud To Be Albanian diskuto°) 27 Maj 2008 18:29 (UTC)

Votimi "KUNDËR"[Redakto nëpërmjet kodit]

Nëse dikush voton Symbol oppose vote.svg KUNDËR për diçka, unë them se do të ishte mirë që të jetë e obligueshme që pas kësaj vote të jepet arsyeja. --Λeternus 28 Maj 2008 07:05 (UTC)

Mendoj se nuk eshte e patjetersueshme edhe pse eshe e mire sepse me shpejte "qërohen hesapet". Puntori 28 Maj 2008 09:44 (UTC)
Jo nuk ma merr mendja qe duhet bere obligim sqarimi, pasi qe edhe ne shum raste si ne politike e gjetiju nuk japen arsyet nese dikush voton Symbol support vote.svg PËR apo Symbol oppose vote.svg KUNDËR... Po te ishte kjo obligim edhe ne jeten e perditshme at`her do kthehemi ne kohen e Enver Hoxhes ku per gjithqka qka ke bere eshte dufte te ipen sqarimet ose te ka shkuar koka.--Niki007 28 Maj 2008 11:11 (UTC)
Enver-i ketu nuk ka pune fare. Jemi ne nje komunitet te hapur dhe eshte e drejte jo detyre qe te japesh nje shpjegim, rreth perkrahjes apo kundershtimit. Ne qofte se sipas Niki-t nuk permbush kushtet per funksionin e nje burokrati atehere, ka te drejte te shprej kendvershtrimin e tij.
P.S.: Nje shpjegim do me ndihmonte mua per tu permiresuar. --Eagleal  28 Maj 2008 11:26 (UTC)
Une po e kuptoi qe Enveri nuk ka te beje ketu, por menyra se si obligoni i bie ashtu, une do ta jap sqarimin tim dhe po te them qe mes nesh nuk ka asgje personale.--Niki007 28 Maj 2008 11:45 (UTC)

Tiimiii[Redakto nëpërmjet kodit]

Mora një email nga @Tiimiii,, ku më thotë se është jashtëzakonisht i zënë me jetën private dhe nuk ka mundësi të futet në wiki deri në shtator. Si rrjedhim, propozoj që diskutimi/pyetjet dhe votimi të mbahen deri në 30 shtator. Falenderoj për mirëkuptimin. --1l2l3k (diskutimet) 27 korrik 2018 15:03 (CEST)

@1l2l3k,, nëse @Tiimiii, nuk e pranon propozimin për admin, dështon votimi dhe nuk miratohet, atëherë do duhet të ri-propozohet dhe ri-votohet në shtator, përndryshe është kohë e gjatë për të mbajtur hapur një propozim (përjashtime ka zakonisht kur mungojnë përdorues aktiv, dhe nuk ka vota mjaftueshëm). Nëse meriton të jet administrator, do të rivotohet përsëri në shtator.--Liridon (diskutimet) 29 korrik 2018 19:27 (CEST)
@Liridon,, Tiimiii e pranon, po nuk ka fare kohë të shkruajë tani për tani për probleme personale (nuk mund të futet fare në wiki). Ç'na pengon që ta mbajme hapur votimin deri në 30 shtator dhe të ruajmë votat pa i shtrënguar votuesit të rivotojnë? Derisa minimumi i votimit është 15 ditë, dhe nuk ka një maksimum të shpallur, mund të biem dakord që votimi për të të jetë 90 ditë i hapur për Tiimiiin. Tiimiii ka probleme personale që nuk e lejojnë të rrijë në wiki gjatë verës, po do jetë aktiv në shtator dhe do ta pranojë, gjithashtu do i përgjigjet edhe pyetjeve. Në të ardhmen do isha dakord që të vihet një limit kohor për një kandidim, po tani nuk e kemi, dhe nuk mendoj që është e drejtë të ndryshojmë rregullin gjatë një votimi. Gjithsesi ky është mendimi im. --1l2l3k (diskutimet) 30 korrik 2018 15:52 (CEST)
Gjithesi unë do shtoj ca pyetje të tjera. Normalisht kandidati nuk duhet të ketë më shumë se 2-3 ditë për t'ju përgjigjur pyetjeve, dhe mendoj që është mirë që në momentin që do kthehet, unë do bëj të pakten 5 pyetje, të cilat mund të sqarojnë opinionin e komunitetit për kandidaturën. Gjithsesi nëse kandidati nuk kthehet deri në 30 shtator, kjo kandidaturë është e destinuar të falimentojë. --1l2l3k (diskutimet) 7 shtator 2018 15:58 (CEST)
Unë, si sponsorizues, do pres deri në datën 25 shtator, dhe nëse @Tiimiii, nuk do jetë online deri atëherë, do e tërheq kandidaturën, e cila do falimentojë. --1l2l3k (diskutimet) 21 shtator 2018 15:00 (CEST)
Data 25 shtator erdhi dhe Tiimiii nuk u bë i gjallë. Si rrjedhim, tërhoqa kandidaturën dhe e arkivova si "kandidaturë të mohuar", pasi Tiimiii nuk e pranoi. Ju falenderoj. --1l2l3k (diskutimet) 25 shtator 2018 21:11 (CEST)

Administrator i përkohshëm/hershem[Redakto nëpërmjet kodit]

Shtova rregulla per admin i perkohshem/perhershem, bazuar nga konsensusi qe po kristalizohet. --1l2l3k (diskutimet) 21 nëntor 2018 19:08 (CET)

Ca definime me shume ne kete editim qe percaktojne me saktesisht kushtet e votimit. --1l2l3k (diskutimet) 23 nëntor 2018 14:14 (CET)

Ndryshime grafike[Redakto nëpërmjet kodit]

Nën procesin e ndërmarrë të standardizimit të faqeve me rëndësi, faqja e Administratës do të pësojë disa ndryshime nga ana grafike. Asnjë nga rregullat e kushtet e votimit nuk do të preket. Ndryshimi do të jetë gradual. Përfundimi i tij do të lajmërohet poshtë këtij shënimi. Do të kërkoja 2-3 ditë durim e mirëkuptim derisa ndryshimi të jetë përfunduar. - Klein Muçi (diskutimet) 30 maj 2019 15:24 (CEST)

Yes check.svg U bë! - Klein Muçi (diskutimet) 1 qershor 2019 15:45 (CEST)