Xhamia el-Asifja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia el-Asifja
Emri amëtar مدرسة الآصفية‎
LlojiArkitekturë Islame
VendndodhjaBagdad, Irak
Sipërfaqja400 metra katror
Ndërtuar1825
Stili arkitekturorAbaside, Osmane

Xhamia-Medrese el-Asifja ( arabisht مدرسة الآصفية ) është një kompleks i xhamisë dhe medresesë që ndodhet pranë bregut të lumit Tigër, në Bagdad, Irak . Xhamia dhe kompleksi i tij i lidhur, duke përfshirë ndërtesat shkollore, gjykatat e vjetra dhe ndërtesat e tjera të ish qeverisë, dhe një pallat janë të përfshira në një kompleks 7.57 hektarësh përgjatë brigjeve të Tigër që janë pjesë e një Projekti Botëror të UNESCO -s . [1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompleksi fillimisht përbëhej nga një xhami, teqe dhe han, e cila quhej Mavla Khana Tekeyyiah. Më vonë ndërtesa që i përkiste kompleksit origjinal u gërrye dhe duhej të prishej. Kompleksi u mor pastaj nga një nga studentët e teqes që i përkiste tarikatit Sufi, derisa ndërtesa u rinovua nga Muhamed Xhalabi Khatib El-Divani në 1596. Më pas u bë pjesë e Medresesë Mustansirija . Ndërtesa u rinovua përsëri nga Valiu i Bagdadit Vezir Daud Pasha në 1825. [1] Gjatë kohës, u ndërtuan dy medrese për nivelin fillor dhe të mesëm, të bashkangjitura me zonën e predikimit dhe një minare . Ai gjithashtu e reformoi xhaminë me hapësirë më të madhe lutjeje dhe ngriti dy minare në jug të xhamisë prej guri dhe të zbukuruar me pllaka Kashani . Ndërtesat ishin gdhendur me poezin të Shejh Saleh El-Tamimit.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Historical Features of the Tigris River in Baghdad Rusafa, which extends from the school Al-Mustansiriya to the Abbasid Palace". Tentative Lists: World Heritage Site. UNESCO. Marrë më 3 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Al-Darubi, Abdul Gani (1958). البغداديون أخبارهم ومجالسهم - مطبعة الرابطة (në arabisht). Baghdad. fq. 275.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)