Jump to content

Princi Xhelal Zogu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Xhelal bej Zogolli)
Princi Xhelal Zogu

Princi Xhelal Zogu, më përpara Xhelal bej Zogolli (Burgajet, 14 maj 1881 – Stamboll, 26 shkurt 1944) ka qenë avokat dhe jurist, gjyqtari i çështjes që dënoi nxitësit e Kryengritjes së Shqipërisë së Mesme dhe disa herë anëtar i parlamentit shqiptar në periudhën e mesluftërave.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi më 14 maj 1881 në kalanë e Burgajetit, i biri Xhemal Pashës dhe Meleqe hanëmit të familjes Zogolli.[1] Rrjedhte nga oxhaku i bejlerëve të Matit, të njohur prej 2-3 shekujsh si bajraktarë të fiseve të atjeshme dhe, prej 2 shekujsh, edhe si kajmekamë të trashëguar si mëkëmbës vendorë të sanxhakbeutOhrit dhe pas 1840 të valiutShkodrës.[2]

Diplomoi në shkollën e lartë Darüşşafaka në Stamboll. Ai kishte shërbyer disa vjet si avokat i përgjithshëm para se të kthehej në Shqipëri, ku u zgjodh tre herë Anëtar i Parlamentit (në 1924 dhe 1928 të Dibrës dhe 1925-1928 i Kosovës).

Ai braktisi politikën pas shpalljes së Monarkisë. U bashkua me reformën agrare që bëri Mbreti Zog dhe dhuroi spontanisht një numër të madh tokash të veta. Ai ishte shumë popullor në zonën e Matit për bujarinë, mikpritjen që ishte e njohur nga të gjithë, por vecanerisht nga më të varferit.

Ai emigroi bashkë me Familjen Mbretërore në 1939 dhe u vendos në Stamboll, ku u ritakua me miqtë e vjetër të fakultetit si dhe me familjen e xhaxhait te tij Zija pashë Zogolli, qe ishte vendosur në Ankara. Ai u vendos në Stambool pas pushtimit italian.[3]

Xhelal vdiq më 26 shkurt 1944 dhe u varros ne varrezat e Feriköy.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Princi Zog u martua katër herë. Së pari, ai u martua me Ruhije Doshishtin në vitin 1908, i cili i dha atij një djalë, Said, i cili vdiq në foshnjëri dhe një vajzë, Melek, e cila vdiq në lindje. Çifti u divorcua në vitin 1912. Zogu më pas u martua me Ikbal Pekkini në vitin 1931, i cili i lindi një vajzë Elvira, të njëjtin vit. Ikbal vdiq pak pasi mbajti vajzën e saj. Vajza e saj mbijetoi në moshë madhore.[4]

Ai u martua me Faika Minxhalliun më 1932, i cili i dha atij një djalë, Princ Skënder Zogu, i cili mbijetoi deri në moshën e rritur. Megjithatë, martesa me Faika u shpërbë dhe ata u divorcuan në vitin 1933. Në vitin 1933 Zogu u martua me Hyrijet Allaj i cili i kishte lindur katër fëmijë. Dy vajzat e tyre, Melita dhe Vera, dhe biri i madh, Mirgin, jetuan në moshën madhore. Djali i tyre Genc vdiq në gjashtë në Turqi në vitin 1944, viti i vdekjes së babait të tij.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Royalark
  2. ^ Vlora, Eqrem bej; Von Godin, Marie Amelie von Godin (2010) [1956]. Kontribute në historinë e sundimit turk në Shqipëri: një Skicë Historike v. I. Tiranë: Shtëpia Botuese "55". fq. 208. ISBN 978-99943-56-89-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Robert Elsie (24 dhjetor 2012), A Biographical Dictionary of Albanian History, I. B. Tauris, fq. 258, ISBN 978-1780764313, marrë më 2013-11-06 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Burimi për vdekjen e Ikbalit është në www.thepeerage.com, por http://4dw.net/royalark/Albania/zogu.html thuhet se çifti u divorcuan më 1933