Xhemal Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ahmet Xhemal Pasha
Lindur më6 maj 1872
Midilli, Perandoria Osmane
Vdekur më21 korrik 1921 (50 vjet)
Tbilisi, RSS Gjeorgjia
Në aleancë me Perandoria Osmane
Emirati i Afganistanit (1920–1922)
Vite shërbimi1893–1918
GradaGjeneral
NjësiaMinistër i Marinës
Në komandëUshtria e Katërt
Punë të tjeraRevolucionar

Ahmet Xhemal Pasha (Turqishtja osmane: احمد جمال پاشا, Ahmet Cemâl Paşa; 6 maj 1872 - 21 korrik 1922), i njohur zakonisht si Xhamal Basha es-Saffa ose "Xhamal Pasha Gjaktari" në botën arabe, ishte një udhëheqës ushtarak osman dhe ishte një nga triumviratët e njohur si Tre Pashallarët që sunduan Perandorinë Osmane gjatë Luftës së Parë Botërore.

Xhemali u largua nga Perandoria Osmane së bashku me Talat dhe Enver Pasha. Ahmed Xhemal Pasha si udhëheqës i armatës së 4. turke fitoi në betejën e zhvilluar afër Gazës (Palestina) në mars/prill të vitit 1917. Ai u vra më 21 korrik 1922 nga komandantë armen, si pjesë e Operacionit Nemesis.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]