Jump to content

Zana Nimani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zana Nimani
Зана Нимани
LindiShtator 1961
Beograd, Republika Socialiste e Serbisë, Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë

Zana Shishkin (lindur si Nimani; Serbisht cirilike: Зана Нимани; e lindur në shtator 1961) është një ish-këngëtare serbe, e njohur më së shumti si vokalistja e parë e grupit pop rock Zana .

Zana Nimani ka lindur në vitin 1961 në Beograd, nga prindër shqiptarëKosovës nga qyteti i Gjakovës. Nimani e filloi karrierën e saj në vitin 1976, kur filloi të këndonte me grupin Suton, në të cilin i dashuri i saj (në atë kohë) Radovan Jovićević luante në kitarë. Që nga viti 1979, grupi filloi të performojë me emrin Zana . Albumi debutues i grupit, Loše vesti uz rege za pivsku flašu ("Lajmet e këqija të shoqëruara nga Reggae për një shishe birre"), i lëshuar në 1981, u solli atyre popullaritet mbarëkombëtar. Dy albumet e mëposhtme, Dodirni mi kolena ("Preki gjunjët e mi"), të lëshuar në 1982,[1] dhe Natrag na voz ("Kthimi në tren"), të lëshuar në 1983, [2] gjithashtu u pritën mirë. Megjithatë, kur projekti Zana pati një pushim në vitin 1984, Nimani vendosi të largohej nga grupi (i cili do të vazhdonte të punonte nën emrin Zana).

Në vitin 1986, ajo publikoi albumin e saj të vetëm, Noćas pevam samo tebi ( Sonte të këndoj vetëm për ty ). Albumi u regjistrua në Suedi dhe përfshiu muzikantë në studio suedeze. Është prodhuar nga Tini Varga, e cila është edhe autore e një pjese të këngëve. Autorë të tjerë në album ishin vetë Nimani dhe ish anëtarët e Zana-s, Marina Tucaković, Aleksandar "Futa" Radulović dhe Bogdan Dragović. Albumi solli hite të vogla të tilla si Što ne znam gde si sad ("Pse nuk e di ku je tani") dhe Miško zna ("Miško e di").

Në të njëjtin vit, ajo u shfaq në Festivalin MESAM me këngën "Ruža na dlanu" ( Trëndafili në pëllëmbë ), e cila u publikua në një teke të ndarë 7 inç, me një këngë të Bebi Dolit "Inšalah" ( Inshallah ). Menjëherë pas kësaj, ajo u tërhoq nga skena. Ajo është e martuar me Đorđe Šiškin. Nimani dhe Šiškin kanë një fëmijë: vajzën Tea (e lindur në Beograd në 1991). Me shpërbërjen e Jugosllavisë, ajo u zhvendos në Kanada.[3]

Albume në studio

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Loše vesti uz rege za pivsku flašu (1981)
 • Dodirni mi kolena (1982)
 • Natrag na voz (1983)
 • "Nastavnice" / "Sveta" (1980)
 • "Moj deda" / "Pepito pantalone" (1981)
 • "Leto" / "Snovi od slame" (1981)
 • "On" / "Ti si neko staro lice" (1981)
 • "Jabuke i vino" / "Jabuke i vino – Instrumental" (1983)

Albume në studio

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Noćas pevam samo tebi (1986)
 • "Inšalah" / "Ruža na dlanu" (teke e ndarë me Bebi Dol ; 1986)
 1. ^ Dodirni mi kolena, discogs. Retrieved 8 December 2016.
 2. ^ Natrag na voz at Discogs
 3. ^ "25 GODINA NAKON BEKSTVA IZ SRBIJE Čuvena Zana Nimani danas izgleda OVAKO" (në serbisht).