Zef Shiroka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zef Shiroka
Ministër sekretar shteti i Industrisë dhe Tregtisë
12 shkurt – 28 prill 1943
Paraardhësi: Ndoc Naraçi
Pasardhësi: Nexhip Basha
Kryetar i Bashkisë Shkodër
qershor 1942 – shkurt 1943
Paraardhësi: Mark Kakarriqi
Pasardhësi: Loro Suma
Të dhënat personale
Lindi më: 29 mars 1895
Lindi në: Shkodër, Perandoria Osmane
Vdiq më: 15 qershor 1969
Vdiq në: Shkodër, Republika Popullore e Shqipërisë
Kombësia: shqiptar
Profesioni: nëpunës

Zef Shiroka (Shkodër, 1895 - 1969) ka qenë nëpunës dhe ministër i shtetit shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind më 29 mars 1895 në Shkodër, i biri i Loros dhe i Zines. I ati i vdiq herët, duke e lënë të ëmën për t'u përkujdesur me pesë jetimët: Florindën, Regjinën, Zefin, Terezinën dhe Frederikun.[1] Mbaroi 6 klasë të mesme të shkollës tregtare të jezuitëve, më pas vazhdoi studimet e larta tregtare e industriale.

Deri më 1933 ka qenë drejtor i agjencisë së kripës. Më 1937 e deri më 1941 ka qenë llogaritar i fabrikës së çimentos në Shkodër. Më 1942 qe caktuar kryetar i nozullimeve në Prizren, më pas qe kryetar i Bashkisë Shkodër. Më 1943 u caktua ministër i Industrisë dhe Tregtisë në kabinetin Bushati, më pas deri më 1945 qe pronar i një dyqani të vogël kafeje në Shkodër.

U arrestua me 13 janar 1945 dhe u gjykua në Gjyqi Special, por në fund u gjykua i pafajshëm dhe u lirua për mungesë provash. Më 1946-1947 u burgos sërish. Në vitet 1954-1959 u internua në rrethin e Fierit.

Ndërroi jetë në Shkodër më 15 qershor 1969.[2]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Logoreci, Pjetër (15 janar 2013). "Dr. Frederik Shiroka" (PDF). Shqiptarja.com: Dossier. 9: 18–19.
  2. ^ Dervishi, Kastriot (2012). Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet. Tiranë: 55. f. 229. ISBN 9789994356225.