Zoe Perry

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zoe Perry
U lind në (1983-09-26) 26 shtator 1983 (40 vjeç)
ShkollimiNorthwestern University
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti1992–sot
Bashkëshorti/ja
Gab Taraboulsy
(m. 2021)
Prind/ërLaurie Metcalf
Jeff Perry

Zoe Perry (lindur më 26 shtator 1983[1]) është një aktore amerikane. Ajo është shfaqur si Mary Cooper e re në komedinë situacionale nga CBS, Young Sheldon, një rol i nisur nga nëna e saj Laurie Metcalf në paraardhësin e shfaqjes The Big Bang Theory, dhe në role të përsëritura në The Family dhe Scandal.

Jeta e hershme dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perry lindi në Çikago nga aktorët Laurie Metcalf dhe Jeff Perry.[2] Rolet e saj të para televizive ishin dy paraqitje si Jackie Harris (siç shihet në flashback) në sitcomin ABC Roseanne, personazhi i portretizuar nga nëna e saj.[3] Prindërit e saj, megjithatë, nuk donin që ajo të ndiqte aktrimin derisa ajo u bë e rritur, nga frika e efektit të stresit.[4] Perry tha se ajo ishte shumë e turpshme për të aktruar në shkollën e mesme, por filloi të performonte në Universitetin Northwestern, si një mënyrë për të bërë miq pas transferimit nga Universiteti i Bostonit.[5]

Pas diplomimit, Perry u transferua në Nju Jork për të kërkuar punë televizive, duke marrë role të vogla në seriale të tilla si Law & Order: Criminal Intent, por malli e ktheu atë në Kaliforni, ku gjeti punë në teatër. Në vitin 2013, ajo performoi në The Other PlaceBroadway së bashku me nënën e saj. Në vitin 2015, ajo interpretoi së bashku me babain e saj dhe Kevin McKidd në dramën fituese të çmimit PulitzerEugene O'Neill Anna Christie në Ansamblin e Teatrit Odyssey në Perëndim të Los Anxhelosit.[6]

Perry u shfaq në nëntë episode të thrillerit ABC The Family në 2016.[7] Në vitin 2017, ajo pati një rol të përsëritur në thrillerin politik ABC Scandal, ku luajti babai i saj. Në të njëjtin vit, ajo u luajt si një version më i ri i Mary Cooper (nëna e Sheldon Cooper ) në Young Sheldon, një spin-off i sitcom CBS The Big Bang Theory. Pavarësisht lidhjes së saj familjare me personazhin, ajo e mori rolin përmes një audicioni.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perry është martuar me Gab Taraboulsy që nga viti 2021.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2008 Deception Secretary #1
2008 The Loss of a Teardrop Diamond Mathilde [8]
2011 Turkey Bowl Zoe
2014 Cotton Maxine
2016 No Pay, Nudity Renie [9]

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1992, 1995 Roseanne Young Jackie 2 episodes
2006 Law & Order: Criminal Intent Wendy Episode: "Vacancy"
2006 Conviction Audrey Knowles 2 episodes
2006, 2008, 2010 My Boys Waitress 4 episodes
2007 Cold Case Melinda Levy '82 Episode: "Justice"
2008 Private Practice Lisa Episode: "Equal & Opposite"
2009 Ave 43 Janet 2 episodes
2012 Grey's Anatomy Katy Noonan Episode: "Beautiful Doom"
2013 Second Shot Krystal Munson Episode: "If It Ain't Fix, Don't Break It"
2016 The Family Jane Recurring role, 9 episodes
2016 NCIS Harpers Ferry Police Officer Kristen Fields 2 episodes
2017 Liv and Maddie Marlow Episode: "Tiny House-A-Rooney"
2017 Scandal Samantha Ruland Recurring role, 9 episodes
2017–2024 Young Sheldon Mary Cooper Main role

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Vendi
1992 My Thing of Love. N/A Steppenwolf Theatre Company
1998 Pot Mom Lorraine Steppenwolf Theatre Company
2006 The Late Christopher Bean Susan Haggett The Actors Company Theatre Studio
2010 The Lieutenant of Inishmore Mairead Mark Taper Forum
2010 The Autumn Garden Sophie Tuckerman The Antaeus Company
2011 End Days Rachel Stein Odyssey Theatre Ensemble
2011 Peace in Our Time Lilly Blake The Antaeus Company
2012–2013 The Other Place The Women Samuel J. Friedman Theatre
2013 Good Television Brittany Atlantic Theater Company
2014 The Way West Manda Steppenwolf Theatre Company
2015 Anna Christie Anna Odyssey Theatre Ensemble
2015 I'll Get You Back Again Staged Reading Steppenwolf Theatre Company

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ ""Today's Briefings"". Chicago Tribune (në anglisht). 27 shtator 1983. fq. 16. Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2018. Marrë më 11 shtator 2018.
  2. ^ Metz, Nina (26 dhjetor 2017). ""Zoe Perry plays her mother Laurie Metcalf on 'Young Sheldon'...sort of"". Chicago Tribune (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2018. Marrë më 11 shtator 2018.
  3. ^ Dowling, Amber (22 qershor 2017). "'Young Sheldon': How Zoe Perry Plans to Walk in Her Mother's Emmy-Nominated Shoes". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2019. Marrë më 29 shtator 2017.
  4. ^ Gomez, Patrick (15 shtator 2017). "Inside the Crazy Family Connection Between the Stars Playing Sheldon's Mom on Big Bang Theory & Young Sheldon". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2019. Marrë më 27 shtator 2017.
  5. ^ Gilbert, Ryan (17 janar 2013). "The Other Place's Zoe Perry on the 'Surreal' Joy of Co-Starring on Broadway With Her Mom, Laurie Metcalf". Broadway (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2017. Marrë më 29 shtator 2017.
  6. ^ King, Susan (21 janar 2015). "'Anna Christie' a new stage in Jeff Perry, daughter Zoe's relationship". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2019. Marrë më 23 shtator 2019.
  7. ^ "Zoe Perry". TV Guide (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2017. Marrë më 6 tetor 2017.
  8. ^ "'The Loss of a Teardrop Diamond' from 'Lost' Tennessee Williams Screenplay: Q&A with Director Jodie Markell" (në anglisht). Alt Film Guide. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2019. Marrë më 24 prill 2018.
  9. ^ "'No Pay, Nudity': Film Review". Hollywood Reporter (në anglisht). 11 nëntor 2016. Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2019. Marrë më 24 prill 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]