Çelo Picari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Çelo Picari.jpg

Çelo Picari (1802–1880) ka qene nje patriot dhe kryengrites shqiptar drejtues i Kryengritja shqiptare e 1847.

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Xhelil Begai lindur me 1802 ne Picar të vjeter,një ngulim që nuk është më i banuar dhe gërmadha, por në afërsi të Picarit të sotem, ne jug te Shqiperise, ai më vonë preferoi të quhet Çelo Picari. Në rininë e tij ai ishte një bari dhe në atë kohë ai ishte rekrutuar nga Ali Pasha Tepelena ne Janina. Ne 1821 ai komandoi trupat e pashallëkut të Janines që mbronin Tepelenën kunder ushtrise osmane. Pas vdekjes se Ali Pashait ai u internua ne Preveza.[1]

Ai mori pjese ne disa kryengritje me Zylyftar Podapor u shmang duke mos u vrarë në Masakra e Manastirit ngaqe nuk iu pergjigj fteses.[2] Si një akt hakmarrëse se bashku me grupe te tjera nen komnden e Kapllan Kuca ai dogi nje pjese nga qendra e Janinës, ate pjese ku jetonte garnizoni osman. Si rezultat i pjesemarrjes ne Albanian Revolts of 1833–1839 ai u mbajt i burgosur ne Konya deri me 1844.[1]

Picari mori pjese ne Albanian Revolt of 1847 se bashku me Tafil Buzi dhe Zenel Gjoleka dhe eshte nje nga figurat qe ne emer te shqiptareve i kerkoi haptazi dhe ne menyre publike Otto of Greece qe te mbeshteste kryengritjen e ij kunder Perandoria Osmane.[3] Dokumentet nga pala greke apo gjermane ende nuk jane hapur komplet. When Picari u kap dhe përsëri u internuar në Konia deri me 1852.[1] Picari vdiq në Athinë, Greqi në 1880. Picari ishte mik i ngushte me Ismail Vlora, gjyshin e Ismail Qemali, themeluesin e Shqiperia moderne.[2]

Folklore[redakto | redakto tekstin burimor]

Çelo Picari është një subjekt i shpeshtë i këngëve popullore shqiptare jugore lidhur me Ali PashaTepelen si edhe Albanian Revolt of 1847. These songs include among other lyrics that compare him to the Souliot Marko Bocari.[2]

Albanian English

Marko Boçari suliot,
Qan e të këput me lot,
Se me Çelon se del dot,
Është djalë picariot

Marko Bocari from Suli,
Cries and can't stop,
'Cause he can't be better than Çelo,
Who is a Picar boy

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ a b c Enciklopedi e Kurveleshit. TOENA 2009, ISBN 99943-1-496-3
  2. ^ a b c NE VENDIN E ÇELO PICARIT. Gazeta Shqip. Vizituar në 15 dhjetor 2010.
  3. ^ Memushaj, Rami (17 qershor 2007): 160 vjetori i nje kryengritjeje qe nuk duhet harruar. Gazeta "Shekulli". Vizituar në 15 dhjetor 2010.

Lidhje te jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]