Ċensu Tabone

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vincent "Ċensu" Tabone, KUOM ( 30 Mars 1913 - 14 Mars 2012) ishte Presidenti i katërt i Maltës i cili shërbeu gjithashtu si Ministër dhe deputet nacionalist.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vincent Tabone ishte djali i Niccolò dhe Elisa Tabone, më i vogli nga dhjetë fëmijët. Gjyshja e tij atërore, Xhosepina De Getani, ishte vendosur në Valetë në mes të shekullit të 19-të nga Riposto, Siçili . Babai i tij, Niccolò, ishte një nga mjekët e parë maltezë që lexoi patologji dhe kirurgji në Mbretërinë e Bashkuar dhe shërbeu si Zyrtar Mjekësor i Qarkut në pjesë të ndryshme të Gozo . Jeta në Gozo për familjen Tabone ishte relativisht e qetë dhe baritore. Ata jetonin në Victoria dhe kalonin verën në Marsalforn . 

Fëmijëria e Tabone u prek thellë nga vdekja e papritur e babait të tij në 1922 në moshën 59 vjeç. Dy vjet më vonë, në moshën 11 vjeç, ai u dërgua për në Maltë, ku u bë konviktor në Kolegjin St. Aloysius, një shkollë Jezuitësh. Ai hyri në Universitetin e Maltës në 1930, ku u diplomua si farmacist në 1933 dhe si Doktor i Mjekësisë në 1937.

Shërbimi ushtarak dhe karriera mjekësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, ai shërbeu si Oficer Mjekësor i Regjimentit dhe si oficer i përgjithshëm i detyrës me Artilerinë Mbretërore të Maltës, dhe më vonë si specialist i oftalmikës stazhier i vendosur në Spitalin Ushtarak, Mtarfa . Në ditët e para të Luftës, ai mezi i shpëtoi tragjedisë kur një bombë ra në Fort Saint Elmo, duke shkatërruar një pjesë të konsiderueshme të kazermave të ushtrisë. Në vitin 1946, ai fitoi një diplomë në Okulistikë nga Universiteti i Oksfordit, pasuar nga një diplomë në Mjekësi dhe Kirurgji Oftalmike nga Kolegji Mbretëror i Kirurgëve të Anglisë . Ai ishte një ndihmës klinik në Moorfields Eye Hospital në Londër.

Në vitin 1948, Tabone iu besua mbikëqyrja e një fushate për të trajtuar trakomën duke përdorur tableta dhe pika sulfonamide. Përmes përpjekjeve të tij, sëmundja u eleminua praktikisht nga Ishulli i Gozo-së . Ai ndihmoi në fillimin e fushatave të ngjashme në Tajvan, Indonezi dhe Irak nën kujdesin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe më pas shërbeu si anëtar dhe konsulent i Panelit Ndërkombëtar të Ekspertëve të Trakomës të OBSH-së. 

Ai ishte pjesë e Këshilli të Universitetit të Maltës, dhe midis 1957 dhe 1960 ai ishte një anëtar i fakultetit të Bordit të Mjekësisë, dhe një ligjërues në Okulistikën Klinike në Departamentin e Kirurgjisë. Ai ndihmoi në krijimin e Shoqatës Mjekësore të Maltës në 1954 dhe ishte për një kohë Presidenti i Nderit i saj. [1] Për shumë vite, edhe pse shërbeu si anëtar i parlamentit, ai mbajti praktikën e tij mjekësore në Sliema .

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabone u zgjodh në Komitetin Ekzekutiv të Partisë Nacionaliste në 1961. Ai më vonë shërbeu si Sekretar i Përgjithshëm i partisë (1962–1972) dhe si Zëvendës Drejtues (1972–1977). Tabone u zgjodh për herë të parë në Parlament në 1966 dhe më pas shërbeu si Anëtar i Parlamentit për zonat Sliema, St. Julian's, Msida dhe Gzira për 23 vjet. Gjatë kësaj kohe, ai shërbeu gjithashtu si Ministër i Punës, Punësimit dhe Mirëqenies (1966–1971) dhe Ministër i Punëve të Jashtme (1987–1989). Në 1968, Tabone solli një propozim para Kombeve të Bashkuara duke kërkuar një plan veprimi në lidhje me plakjen e popullsisë në botë. Në 1988, ai solli një mocion tjetër para KB, duke kërkuar që klima e botës të shpallet trashëgimi e përbashkët e njerëzimit. 

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 14 Mars 2012, Tabone vdiq në shtëpinë e tij në St. Julian's,në moshën 98 vjeç. [2] [3] Ai vdiq 16 ditë i trembur nga 99-vjetori i lindjes.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 nëntor 1941, Tabone u martua me Maria Wirth (9 Shkurt 1920 - 19 Korrik 2018). [4] [5] [6] [7] Ċensu dhe Maria Tabone festuar 70 vjetorin e tyre të martesës jo shumë kohë para vdekjes së tij.

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nderime kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Malta: Shoqëruesi i Nderit i Urdhrit Kombëtar të Meritës (1990) me të drejtë si President i Maltës

Nderime të huaja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Gjermani: Kryqi i Madh i Urdhrit të Meritës të Republikës Federale të Gjermanisë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Medical Association of Malta". Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2020. Marrë më 26 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "'Gentleman, statesman' Censu Tabone passes away". Malta Today (në anglisht). 14 mars 2012.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "Former President of Malta Dr Censu Tabone passes away". Gozo News (në anglisht). 14 mars 2012.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2018. Marrë më 26 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  5. ^ http://www.independent.com.mt/articles/2013-12-13/news/afms-air-wing-joanne-cassar-astrid-vella-among-award-recipients-3455647745
  6. ^ http://netnews.com.mt/2018/07/19/tmut-maria-tabone-l-mara-tal-eks-president-censu-tabone/
  7. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2018. Marrë më 26 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)