Jump to content

İlayda Alişan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
İlayda Alişan
U lind në26 shkurt 1996 (27 vjet)
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2011–tani

İlayda Alişan (lindi më 26 shkurt 1996) është një aktore turke.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alişan lindi më 26 shkurt 1996 në Stamboll. Ajo është diplomuar në shkollën e mesme Behçet Kemal Çağlar.

Interesi i saj për aktrimin filloi që në moshë të re dhe ajo bëri debutimin e saj televiziv në vitin 2011 me një rol në serinë televizive Bir Çocuk Sevdim. Ajo vazhdoi karrierën e saj me role të përsëritura në seriale si p.sh Rüya, Bana Sevmeyi Anlat, Gönül Hırsızı, Benim Adım Gültepe dhe Serçe Sarayı.[1] Në vitin 2017, Alişan u përfshi në serialin televiziv Çukur, duke luajtur së bashku me Aras Bulut İynemli dhe Dilan Çiçek Deniz.[2] Në vitin 2019, ajo iu bashkua kastit Şampiyon.[3]

Midis 2019 dhe 2020, ajo pati një rol të përsëritur në serialin origjinal të Netflix Hakan: Muhafız. Më pas ajo u shfaq në serialin origjinal Gain Terapist më 2021. Në vitin 2021, Alişan luajti në serialin Mahsumiyet dhe përshkruante personazhin e Elës, në shfaqje luajtën Hülya Avşar, Mehmet Aslantuğ dhe Deniz Çakır si personazh kryesor.[4][5] Ajo u shfaq edhe si e ftuar në Kırmızı Oda me Erdem Şanlı.

Në vitin 2022, ajo luajti në serialin komedi romantike Seversin së bashku me Burak Yörük.[6][7] Në vitin 2023, ajo luajti në İyi Adamın 10 Günü, një përshtatje Netflix i një romani me të njëjtin titull.[8] Në të njëjtin vit, ajo filloi të luante në serialin televiziv Ateş Kuşları.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizion
Viti Titulli Roli Shënimet
2011 Bir Çocuk Sevdim Merve Roli mbështetës
2013 Gönül Hırsızı Harika Roli mbështetës
2014 Benim Adım Gültepe Nurten Roli mbështetës
2015 Serçe Sarayı Sinem Roli mbështetës
2016 Bana Sevmeyi Anlat Ejlyl Eren Roli mbështetës
2017 Rüya Xhemre Bykym Roli mbështetës
2017-2019/2021 Çukur Akshin Koçovallë Roli mbështetës
2019-2020 Şampiyon Neslihan Gynaltaj Roli mbështetës
2021 Mahsumiyet Ela Jyksel Roli kryesor
Kırmızı Oda Syvejda Roli mysafir
O Ses Türkiye Yılbaşı Özel Vetë ajo Mysafire
2022 Seversin Asja Çelikbash Roli kryesor
2023-duke vazhduar Ateş Kuşları Gylajshe Roli kryesor
Seriale dhe filma interneti
Viti Titulli Roli Shënimet
2019-2020 Hakan: Muhafız Ajlin Erman Roli mbështetës
2021 Terapist Ozlem Narin Roli kryesor
2023 İyi Adamın 10 Günü Fatosh Roli kryesor
Kötü Adamın 10 Günü
Së shpejti Ölüm Kime Yakışır Roli kryesor
Lojë
Viti Titulli Roli Shënimet
2022 Valorant Fade Personazh loje

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "İlayda Alişan kimdir? İlayda Alişan nereli ve kaç yaşında?". Sözcü (në turqisht). 17 dhjetor 2018. Marrë më 5 gusht 2020.
  2. ^ "İlayda Alişan kimdir, kaç yaşında? İlayda Alişan'ın oynadığı diziler hangileri?". Akşam (në anglisht). 5 korrik 2020. Marrë më 5 gusht 2020.
  3. ^ "İlayda Alişan kimdir ve kaç yaşında? İşte İlayda Alişan'ın biyografisi ve oynadığı diziler". Hürriyet (në turqisht). 5 korrik 2020. Marrë më 5 gusht 2020.
  4. ^ "Tam kadro! Masumiyet dizisi oyuncuları ve karakterleri açıklandı! İşte en güncel Masumiyet oyuncu kadrosu". CNN Türk (në turqisht). 24 maj 2021. Marrë më 11 gusht 2021.
  5. ^ "Usta isimlerin başrolünde yer aldığı Masumiyet dizisinden ilk fragman yayınlandı". Haberler (në turqisht). 9 shkurt 2021. Marrë më 11 gusht 2021.
  6. ^ D, Kanal (5 dhjetor 2022). "En İyi Romantik Komedi Dizisi Kadın Oyuncu: İlayda Alişan - Seversin - Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2022". Kanal D (në turqisht). Marrë më 6 shkurt 2023.
  7. ^ "Ateş Kuşları dizisi konusu nedir ve ne anlatıyor?". hthayat.haberturk.com (në turqisht). 14 janar 2023. Marrë më 6 shkurt 2023.
  8. ^ "İyi Adamın 10 Günü'nden yeni fragman!". www.cumhuriyet.com.tr (në turqisht). Marrë më 6 shkurt 2023.