Shemsa Sulakoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Šemsa Suljaković)
Jump to navigation Jump to search

Šemsa Suljaković (* 29. Shtator 1951 Maglaj, Bosnja dhe Hercegovina) është këngetare  Boshnjake Turbo-Folkkëngëtare.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1971,publikoi  Suljaković albumin e saj të parë single "Otišla je ljubav s našeg kućnog praga" (dashuria Jonë shkoi nga pragu, i shtëpis ).

 Kur shpërtheu lufta ne Bosnje shkoi Suljaković në një koncert-turne në Evropë dhe Amerikë, për të mbledhur para për popullsinë Boshnjake.

Albumet [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Otišla je ljubav s našeg kućnog praga (1978)
 • Tri pupoljka (1980)
 • Verna u ljubavi (1982)
 • Uzmi mua majko u krilo tvoje (1983)
 • Vjerna u ljubavi (1983)
 • Prevareni ne vjeruju vise (1984)
 • Ne laži (1985)
 • Sto mi pitaš (1986)
 • Vetëm për shkak se më briga (1987)
 • Razbio si čašu (1988)
 • Prođi samnom ispod duge (1989)
 • Izdali më prijatelji (1990)
 • 7000 suza (1991)
 • Vjerovala sam (1993)
 • Moje do të došlo je (1998)
 • Ne vjerujem nikom i jap (2000)
 • Srce sam mu svoje dala (2002)
 • Teško meni bez mene (2005)
 • Borim se (2007)
 • Jači nego ikad (Vetëm Feat. Milje Kitić, Dragana Mirković, Sinan Sakić & Kemal Malovčić 2007)