Jump to content

Dragana Mirkoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dragana Mirkoviq
Драгана Мирковић
Mirković në 2015
Mirković në 2015
Background information
Lindi (1968-01-18) 18 janar 1968 (56 vjeç)
Kasidol, RS e Serbisë, Jugosllavi
Websitewww.dragana.at
Bashkëshorti/jaToni Bijeliq (m. 1999)
Fëmijë2

Dragana Mirković ( Serbian Cyrillic : Драгана Мирковић , shqiptohet [drǎɡana mǐːrkɔ̝v̞it͡ɕ] ; e lindur më 18 janar 1968) është një këngëtare dhe sipërmarrëse e pop-folkut serb . Ajo u bë e njohur në vitet tetëdhjetë si anëtare e bandës muzikore Južni Vetar . Sot, Mirković është një nga artistet më të shitura nga ish- Jugosllavia . Së bashku me burrin e saj, ajo themeloi edhe një kanal muzikor satelitor të quajtur DM SAT .

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mirković u lind më 18 janar 1968, në Kasidol, një fshat afër Pozharevacit, RS e Serbisë, RSF Jugosllavi . [1] Më e vogla e dy fëmijëve, ajo u rrit në të njëjtën familje me prindërit, gjyshërit dhe motrën Dushica. [2] Mirkoviq e ka përshkruar edukimin e saj si " jugosllav ", duke vënë në dukje bashkëjetesën paqësore mes sllavëve të besimeve të ndryshme të asaj kohe. [3] Një ndikim muzikor në rininë e saj ishte gjyshi i saj, Dragutin, i cili i binte fizarmonikës. [4] Në moshën pesë vjeçare ajo mësoi të këndonte këngën popullore boshnjake "Djevojka sokolu zulum učinila". Mirkoviq ka qarë për shkak të ngjarjeve të përshkruara në këngë. [4] Si fëmijë, ajo filloi të këndonte si soliste në shfaqjet dhe konkurset e shkollës fillore. [1] Më vonë ajo do të këndonte në festime të ndryshme në Kasidol, gjë që tërhoqi vëmendjen e drejtuesve të diskografisë. [1]

1984–1991: Suksesi i hershëm dhe Južni Vetar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur ajo ishte 14 vjeç, drejtuesit e labelit Diskos iu afruan prindërve të Mirkoviqit me propozimin që ajo të regjistronte një këngë në studion e tyre. Rezultati ishte kënga Imam dečka nemirnog (Kam një të dashur të shqetësuar), i lëshuar si një album i plotë në 1984. [1] Albumi i saj i dytë Umiljato oko moje(I buti syri im) u publikua në 1985 dhe shiti 250,000 kopje. [1] Në mesin e viteve 1980 Mirković filloi bashkëpunimin e saj me grupin muzikor Juzhni Vetar, [3] i përbërë nga Miodrag Ilić në kitarë bas, Sava Bojić kitarë kryesore dhe Perica Zdravković në tastierë. [5] Spasi me samoće(Shpëtomë nga vetmia) e lëshuar në vitin 1986, ishte albumi i saj i parë me grupin dhe shiti mbi 400,000 kopje. Tekja me të njëjtin emër ishte një hit i madh. [1] Përveç Mirkoviqit, formacioni muzikor bënte ture dhe me këngëtarë të tjerë nga Bosnja dhe Serbia dhe gëzoi mbështetje të gjerë nga jugosllavët, pasi muzika popullore u bë zhanri më i shitur i viteve 1980 kryesisht për shkak të grupit. [3] Ajo vazhdoi me regjistrimin e katër albumeve të tjera me Južni Vetar: Ruže cvetaju samo u pesmama (1987)(Trëndafilat lulëzojnë vetëm në këngë), Najlepši par (1988) (Çifti më i bukur), Simpatija (1989) (Simpatia) dhe Pomisli želju (1990) (Mendoj dëshirën). Kënga "Simpatija" (Simpatia) u bë një sukses i madh tregtar. [6]

Vitet 1990: Suksesi solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumi i tetë i Mirković-it (dhe projekti i tretë solo), Dobra devojka (1991) (Vajza e mbarë), kishte dy këngë të mëdha hit: "Umreću zbog tebe" (Do të vdes prej teje) dhe "Dodaj gas"(Jepi gaz). Ajo u pasua nga Dolaze nam bolji dani (1992) (Do të vijnë ditë më të mira) me këngë të shumta hit: "Umirem majko"(Po vdes nënë), "Pitaju me u mom kraju"(Më pyet në fundin tim), "Da, da, da"(Po,po,po), "O, da li znaš"(Oh a e dini), "Dobro jutro, dobar. dan"(Mirëmëngjesi ditë e mirë), "Sedmi dan"(Dita e shtatë). Në vitin 1993 u publikua albumi i dhjetë i Mirković-it, Do poslednjeg daha (Deri në frymën e fundit), i cili përmbante këngën hit me të njëjtin emër, së bashku me "Baš tebe Volim ja" (Të dua me të vërtetë). Më shumë këngë hit u shfaqën në albumin e saj të njëmbëdhjetë, Nije tebi do mene (1994) (Ti s'pyet për mua): "Crni leptir"(Flutura e zezë), "Čarolija", "Varala bih, varala"(Do të tradhëtoja, do të tradhëtoja) dhe "Opojni su zumbuli"(Zymbylat janë dehëse). Në vitin 1994 Mirkoviç luajti në filmin artistik Slatko od snova (Më i ëmbël se ëndërrat), duke luajtur rolin e një vajze që punon në një restorant të ushqimit të shpejtë dhe ëndërron të bëhet një këngëtare e famshme. [7]

Mirkoviç publikoi katër albume të tjera në vitet 1990: Plači Zemljo (1995) me këngët hit "I u dobru iu zlu", "Vrati mi se ti", "Uzeo si moja jutra" dhe "Divlja devojka", Nema promene (1996), me këngët "Dušu si mi opio", "To nije tvoja stvar" dhe "Oči pune tuge", Kojom gorom (1997) me këngë si "Poslednje veče", "O na, na, na" dhe titulli. Publikimi i saj i fundit i viteve 1990 ishte U godini (1999), një album bashkëpunues me Zlaja Band . Pas publikimit të albumit të saj të shtatëmbëdhjetë në studio, Sama, me këngët hit "Svatovi" dhe titullin, ajo bëri në një pauzë katërvjeçare. Në vitin 2001, Mirkoviç performoi drejtpërdrejt në Künstlerhaus të Vjenës si pjesë e një ekspozite të artit bashkëkohor, ku shumë prej të pranishmëve ishin punëtorë emigrantë jugosllavë. [8] [6]

2004–2017: Kthimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u kthye me Trag u vremenu të vitit 2004. Albumi i rikthimit përmbante këngë të shumta hit duke përfshirë "Tamo gde je milo moje", "Prsten", "Zašto zoro svanjavaš" dhe "Preživeću". Më pas ajo publikoi dy albume të tjera: Luce moje ( E dashur ime, 2006) me këngët hit "Pečat na usnama", "Na kraju", "Luda kao ja", "Nepoželjna" dhe titullin, pastaj Eksplozija (2008) me këngë. si "Laste", "Zemljo okreni se", "Ko je ta", dhe "Zivot moj".

Në gjysmën e parë të 2011, ajo publikoi tre këngë të reja dhe një ribërje të një kënge të saj të vjetër. Këngët e reja, "Drugovi", "Srce moje" dhe "Jedini", të gjitha u bënë hite në vendet e ish-Jugosllavisë . Versioni i përditësuar i këngës së saj të vitit 1991, "Umreću zbog tebe" u prit gjithashtu mirë. Këto katër këngë, së bashku me gjashtëmbëdhjetë të reja janë paraqitur në albumin e saj jubilar të njëzetë në studio, 20, i publikuar më 5 dhjetor 2012. [9] Në vitin 2014, Mirković publikoi një duet me José Feliciano të titulluar "Please Don't Go Away". [10] Po atë vit, ajo mbajti një koncert në Štark Arena para 20,000 fansave për të festuar 30 vjetorin e saj në biznesin muzikor. [11] Në vitin 2017, ajo publikoi albumin e saj të fundit, Od milion jedan . [12]

Sipërmarrje të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mirkoviq (në mes) me burrin dhe shoqen e saj, 29 janar 2015.

Në vitin 2005, Mirković dhe bashkëshorti i saj Toni Bijelić themeluan DM SAT, një kanal muzikor satelitor. [13] [14]

Mirković mbajti një koncert humanitar në Zenicë të Bosnjës më 7 nëntor 2012 në Arenën e Zenicës . [15] Në koncertin, e quajtur "Dragana dhe miqtë për Zenicën", morën pjesë edhe këngëtarët Hanka Paldum, Boban Rajović, Halid Muslimović dhe grupi Plavi orkestar . [16] Koncerti mblodhi rreth 26,500 (rreth 36,500 dollarë amerikanë) për Kuzhinën e Popullit. Muajin pasues, tabloidet serbe pretenduan se "politikanët vendorë" në Zenicë kishin marrë 7,500 € nga paratë për të paguar për dhënien me qira të arenës, dhe 11,500 € të tjera për sistemin e zërit, duke lënë vetëm rreth 7,500 € nga paratë për bamirësi. Tabloidët pretenduan se shumica e parave shkuan për përdorim vetjak të politikanëve. [17] Gjatë koncertit, Mirkoviç dhe Hanka Paldum së pari kënduan publikisht duetin e tyre "Kad nas vide zagrljene" ( Kur na shohin të përqafohemi ). Kënga u shfaq zyrtarisht një vit më vonë, më 26 nëntor 2013, kur u publikua videoklipi. [18] dhe u shfaq dukshëm në mediat serbe dhe boshnjake. [19] [20] [21]

Më 19 dhjetor 2013, Mirkoviq, së bashku me Lepa Brenën, Severina, Haris Džinović, Aca Lukas dhe Jelena Karleushën, ishte e ftuar në një koncert humanitar nga Goran Bregović në sallën olimpike Juan Antonio Samaranch në kryeqytetin boshnjak Sarajevë për romët në Bosnje dhe Hercegovinë . [22]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1999, Mirkoviç u martua me biznesmenin austriak Toni Bijelić. Ata kanë dy fëmijë së bashku, Marko dhe Manuela. [23]

Artistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stili muzikor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mirković njihet për stilin e saj "oriental" të turbo folkut . Performanca e saj është shpesh sentimentale dhe këngë në të cilat është e spikatur tema e vuajtjes së femrave në marrëdhëniet romantike. [24] [25]

Trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mirkoviç vlerësohet si një nga këngëtarët më të njohur të popullit serb, veçanërisht në zhanrin turbo folk, [26] [27] si dhe si një nga artistet më të suksesshme nga ish-Jugosllavia.  

 1. ^ a b c d e f "Dragana Mirković". biografija.org. Biografija. 2 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Dragana Mirković". nts.live. NTS Radio. 26 janar 2017. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c Archer, Rory (2019). "Nationalism and the agency of musical performers in Serbia in the 1990s: A discussion with Dragana Mirković" (PDF). Contemporary Southeastern Europe. Centre for Southeast European Studies. 2 (6): 14–15. doi:10.25364/02.6:2019.2.2. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b "Rođendan Lučeta iz Kasidola: Odrasla na selu, do druge godine bila u bolnici i udala se za četvrtog čoveka u svom životu". blic.rs. Blic. 18 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Rasmussen, Ljeka V. (2013). Newly Composed Folk Music of Yugoslavia. Routledge. fq. 139. ISBN 978-1-13671-644-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b Čvoro 2014.
 7. ^ "Životna priča Dragane Mirković: Teško detinjstvo devojčurka iz Kasidola, slučajni susret sa Tonijem promenio joj život!". stil.kurir.rs. 18 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Ingram, Susan (2003). Ports of Call: Central European and North American Culture/s in Motion. Peter Lang. fq. 223–226. ISBN 978-3-63150-696-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Obećala! Dragana Mirković: Moj novi album izlazi u septembru! | www.FOLKOTEKA.com". Arkivuar nga origjinali më 2013-10-04. Marrë më 2012-08-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Graff, Gary (3 korrik 2014). "Jose Feliciano Records New Single With 'The Madonna or Lady Gaga of Serbia'". billboard.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Dragana Mirković koncertom u "Areni" obeležila 30 godina karijere". blic.rs. 3 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Stigao je novi album Dragane Mirković "Od milion jedan"". hellomagazin.rs. 4 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Anastasakis, Othon; Bennett, Adam; Madden, David; Merdzanovic, Adis (2020). The Legacy of Yugoslavia: Politics, Economics and Society in the Modern Balkans. Bloomsbury Publishing. fq. 71. ISBN 978-1-78831-799-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Dragana Mirković, poslodavac za primer: Brinite za porodice, za posao ne brinite". story.rs. 21 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "DRAGANA MIRKOVIĆ U ZENICI NAJAVILA HUMANITARNI KONCERT "Dragana i prijatelji za Zenicu!"". Cazin. 17 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali më 1 janar 2014. Marrë më 31 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Dragana Mirković održala koncert u Areni Zenica". Zenit. 8 nëntor 2012. Marrë më 2 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 17. ^ "Draganu Mirković prevarili u Zenici!". Kurir-info. 29 dhjetor 2012. Marrë më 31 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Dragana Mirković i Hanka Paldum snimile duet". Telegraf. 27 nëntor 2013. Marrë më 31 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Premijerno: Još jedan novi spot Dragane Mirković! Duet sa Hankom Paldum - Kad nas vide zagrljene!". Svetplus. 27 nëntor 2013. Marrë më 31 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Hanka Paldum i Dragana Mirković zagrljene na Starom mostu u Mostaru!". Haber. 27 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2014. Marrë më 31 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Dragana Mirković i Hanka Paldum snimile duet!". Pressonline. 27 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2019. Marrë më 31 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Lepa Brena gost na koncertu Gorana Bregovića: Zajedno pevaju za Rome". Svetplus. 17 dhjetor 2013. Marrë më 29 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Dragana je Tonija upoznala u Beču, a ovako izgleda njihova ljubavna priča." vesti-online.com. 15 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Buchanan, Donna A. (2007). Balkan Popular Culture and the Ottoman Ecumene: Music, Image, and Regional Political Discourse. Balkan Popular Culture and the Ottoman Ecumene: Music, Image, and Regional Political Discourse. fq. 69. ISBN 978-0-81086-677-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Beissinger, Margaret; Radulescu, Speranta; Giurchescu, Anca (2016). Manele in Romania: Cultural Expression and Social Meaning in Balkan Popular Music. Rowman & Littlefield. fq. 119. ISBN 978-1-44226-708-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Reilly, Maura; Nochlin, Linda (2007). Global Feminisms: New Directions in Contemporary Art. Merrell Publishers Ltd. fq. 161. ISBN 978-1-85894-390-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Živković, Marko (2011). Serbian Dreambook: National Imaginary in the Time of Milošević. Indiana University Press. fq. 115. ISBN 978-0-25322-306-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)