Dragana Mirkoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dragana Mirković (Serbe-Cirilik Драгана Мирковић); (* 18. Në janar të vitit 1968 , në Kasidol pranë Požarevac, Jugosllavi, sot Serbia) është këngetare muzikës Popullore Serbe. 

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mirković është e martuar që nga viti 2000 me biznesin Austriak me prejardhje nga Bosna Herzegovina, Toni Bijelić. Nga martesa kanë një fëmijë (Marko, * 2001) dhe një vajzë (Manuela, * 2002). Që nga viti 2006, ajo së bashku me burrin e saj,eshte pronare e TV channel SAT DM. Çifti  që nga viti 2010, gjithashtu jane pronar te Schloss Ebenfurth në Austri -niederösterreich(austria e ulet)..

Mirković është e angazhuar për qëllime humanitare. Ajo jeton në Enzesfeld.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karrieren e  muzikës e ka filluar që nga viti 1984 me Albumin e saj të parë Imam dečka nemirnog (unë kam një dashnor nervozë).  Sukseset i ka arritur në vitet 1980, me orkestërin Južni Vetar(era e Jugut) .Sukseset më të famshëme i ka festuar në vitet 1990. Nga viti 1984 deri në 2000, ajo publikonte një album në vit (përveç 1998). Albumi i saj i ardhshëm u shfaq vetëm pas një pushimi të gjatë në vitin 2004 (Trag u vremenu). Më pas u shfaqen  albumet Luče moje (2006), Eksplozija (2008) dhe Dragana 20 (2013).

Për në vjeshtë në vitin 2016, njoftoi një Album tjetër. 20161129173513 Si fillim Single( teke) në fund të muajit qershor 2016,janë publikuar  Zasto me tražiš dhe Lepi Moj.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me daten 16. Në shkurt të vitit 2006 ajo ka marrë nga Bulgarian music channel, Balkanika Music TV , çmimin për më të Mirë dhe më të suksesshme të këngëtares në Ballkan.

Discografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Imam dečka nemirnog (1984)
 • Umiljato oko moje (1985)
 • Spasi me samoće (1986)
 • Ruže cvetaju samo u pesmama (1987)
 • Najlepši par (1988)
 • Simpatija (1989)
 • Pomisli želju (me Južni Vetar) (1990)
 • E, moj doktore (Vetëm feat. Zana, 1990)
 • Dragana Nr 8 (1991)
 • Dragana Nr 9 (1992)
 • Dragana Nr 10 (1993)
 • Slatko od Snova (1994/movie muzikë)
 • Dragana Nr 12 (1994)
 • Dragana Nr 13 (1995)
 • Sele moja (Vetëm Feat. Zorica Brunclik 1995)
 • Samo Kroacia satelitor (Vetëm Feat. Mundi I Rrugës 1996)
 • Dragana Nr 14 (1996)
 • Dragana Nr 15 (1997)
 • Dragana & Zlaja Band (1999)
 • Sama (2000)
 • Srcu nije lako (Vetëm Feat. Divlji Kesten 2001)
 • Ja imam te një k o da nemam te (Vetëm Feat. Hari Mata Hari 2002)
 • Trag u vremenu (2004)
 • Luče moje (2006)
 • Zivot md (Vetëm Feat. Danijel Đokić 2007)
 • Jači nego ikad (Vetëm Feat. Milje Kitić, Šemsa Suljaković, Sinan Sakić & Kemal Malovčić 2007)
 • Eksplozija (2008)
 • Gromovi (2009) (Vetëm Feat. Boban Rajović)
 • Srce moje (Vetme – 2011)
 • Drugovi (Vetme – 2011)
 • Jedini (Vetme – 2011)
 • Ti misliš da je meni lako (Vetëm feat. Plavi orkestar – 2012)
 • Mili Mili (2012)

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Slatko od snova - 1994

Ne web[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]