1977 në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of Albania (1946-1992).svg
1977

Shqipëri
Dekadat:
 • 1950
 • 1960
 • 1970
 • 1980
 • 1990
 • Shih edhe: Ngjarje të tjera të vitit 1977
  Lista e viteve në Shqipëri

  Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1977Republikën e Shqipërisë.

  Udhëheqës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Zyrtarët e lartë ushtarakë janë spastruar, pasi u zbulua një "komplot kinez".

  Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 4 janar - Ibrahim bej Biçakçiu, diplomat, politikan, agronom, ish ministër dhe kryeministër i Shqipërisë
  • 17 maj - Abdyl Këllezi, ekonomist, politikan (i ekzekutuar me pushkatim si "puçist")
  • Halim Begeja, futbollist, jurist dhe veprimtar i Ballit Kombëtar.

  Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]