1994 në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
1994

Shqipëri
Dekadat:
Shih edhe:Ngjarje të tjera të vitit 1994
Lista e viteve në Shqipëri

Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1994Republikën e Shqipërisë.

Udhëheqës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Prill - Pas një bastisje në një kamp trajnimi të ushtrisë, në të cilën dy rekrutë shqiptarë u vranë, Tirana arreston pesë ortodoks greqishtfolës, i gjen ata fajtorë për spiunazh dhe posedim të paligjshëm të armëve, dhe i dënon ata me gjashtë deri tetë vjet burg. Të zemëruar nga vendimi, (gjykata u mbajt me dyer të mbyllura, asnjë nga vëzhguesit ndërkombëtarë nuk u lejua) Athina thuhet se përjashtoj rreth 70.000 nga 300.000 emigrantë të paligjshëm shqiptarë që jetonin në Greqi.
  • Prill - Fatos Nano akuzohet për fondeve shtetërore gjatë mandatit të tij në vitin 1991 dhe u dënua me 12 vjet burg; vendimi është mbështetur edhe nga një gjykatë e apelit në muajin e ardhshëm.
  • Korrik - Ramiz Alia gjykohet për një sërë akuzash, duke përfshirë dëbimin e dhunshëm të të burgosurve politikë, ekzekutimet, dhe ruajtjen e ndalesës të vitit 1967 për veprimtarinë fetare. Akuzat më vonë ndryshohen, dhe ai akuyohet për shpërdorim të pushtetit dhe shkeljen e të drejtave të qytetarëve. Alia deklaron se "nuk është fajtor" dhe nisin protesta se pretendimet e bëra kundër tij janë të paqarta; megjithatë ai shpallet fajtor, dhe dënohet me 9 vjet burg.
  • Tetor - Një projekt-propozim për ndryshim të kushtetutës i paraqitet Berishës. Dështimi për të marrë 2/3 e shumicës, e nevojshme për miratimin në Kuvend, Berisha bën thirrje për një referendum kombëtar, i pari i këtij lloji.
  • Nëntor - Referendumi kombëtar refuzon kushtetutën e re, që kundërshtarët thanë se i jep presidentit shumë pushtet (53.9% e votuesve kundërshtojnë projekt-kushtetutën)[1].
  • Nëntor - Dënimi me burg për Ramiz Alinë është reduktuar në 5 vjet.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Albania timeline BBC, Kronologjia e ngjarjeve kryesore: 1994, news.bbc.co.uk