1993 në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of Albania.svg
1993

Shqipëri
Dekadat:
 • 1970
 • 1980
 • 1990
 • 2000
 • 2010
 • Shih edhe: Ngjarje të tjera të vitit 1993
  Lista e viteve në Shqipëri

  Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1993Republikën e Shqipërisë.

  Udhëheqës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Udhëheqësit ish-komunistë, duke përfshirë edhe Fatos Nano dhe Ramiz Alia, u dënuan dhe u burgosur për korrupsion [1].
  • Janar - Nexhmije Hoxha është dënuar me nëntë vite burgim, pasi është gjetur fajtor për përvetësim të fondeve shtetërore.
  • Shkurt - Ish-kryeministri Vilson Ahmeti është vendosur nën arrest shtëpie, pas akuzave për korrupsion.
  • Mars - Manfred Wörner, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s viziton Tiranën.
  • Prill - Shqipëria njeh Republikën e Maqedonisë.
  • Prill - Papa Gjon Pali II bën një vizitë historike. (Papa i fundit që udhëtoj në Shqipëri - në 1464 - vdiq gjatë rrugës.)
  • Maj - Dënimi me burg i Nexhmije Hoxhës është rritur me dy vite.
  • Korrik - Shqipëria dëbon një klerik ortodoks grek, i cili akuzohet se ka shpërndarë harta që tregojnë Shqipërinë e Jugut si territor grek. Greqia më pas deporton mijëra punëtorë emigrantë të paligjshëm shqiptarë.
  • Korrik - Lideri i Partisë Socialiste, ish-kryeministri Nano, është arrestuar me akuzat për shpërdorim të pushtetit.
  • Gusht - Ramiz Alia u arrestua për akuza të abuzimit të pushtetit.
  • Shtator - Vilson Ahmeti u dënua me dy vjet burgim.
  • Shtator - Presidenti Berisha dhe Presidenti i Malit të Zi, Momir Bulatovic takohen në Tiranë për të diskutuar mbi mënyrat për përmirësimin e marrëdhënieve shqiptaro-malazeze.

  Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Albania timeline BBC, Kronologjia e ngjarjeve kryesore: 1993, news.bbc.co.uk