3 Doors Down

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
3 Doors Down
Labeli

3 Doors Down është një bend rocku amerikan nga Escatawpa, Mississippi, që u formua në vitin 1996. Grupi fillimisht përbëhej nga Brad Arnold (vokal/bateri), Todd Harrell (bas kitarë) dhe Mat Roberts (kitarë). Atyre shpejt iu bashkua kitaristi Chris Henderson, dhe më vonë edhe bateristi Richard Liles, i cili ka luajtur për grupin e tyre gjatë udhëtimit duke mbështetur albumin e tyre të parë. Daniel Adair ka luajtur bateri në turne nga 2002-2005. Ky konfigurim ka dhënë afro 1,000 shfaqje në të gjithë botën pas publikimit të tyre jashtëzakonisht të suksesshëm të albumit Away from the Sun. Në vitin 2005, kur Adair ishte punësuar me kohë të plotë nga Nickelback, Greg Upchurch (Puddle of Mudd) u bashkua për të luajtur bateri me kohë të plotë. Në vitin 2012, kitaristi origjinal Mat Roberts u largua për shkak të problemeve shëndetësore. Chet Roberts, i cili ishte më parë kitara teknolongjike e Chris Henderson-it, zuri vend. Në vitin 2013, Harrell u nxorr nga grupi pasi u ngarkua me vrasje me automjet. Basisti Justin Biltonen e zëvendësoi atë.[4]

Grupi u rrit në famë ndërkombëtare me singëllin e parë, Kryptonite, e cila shënohet në top treshe në tabelën Billboard Hot 100. Grupi pastaj e nënshkrua në Republic Records dhe lansoi albumin e tyre debutues, The Better Life, në vitin 2000. Albumi ishte në 11 albumet më të shitura të vitit dhe është çertifikuar 6x platinum në Shtetet e Bashkuara. Albumi i dytë i tyre, Away from the Sun, (2002), ka vazhduar t'i sjell bendit sukses; ajo debutoi në Nr. 8 në tabelën Billboard 200, shkoi multi-platinum në Shtetet e Bashkuara, ashtu si paraardhësi i tij, dhe pjelli hitet When I'm Gone dhe Here Without You. Grupi e përcjelli atë me turne të gjera për dy vjet para se të lansohet albumi i tyre i tretë, Seventeen Days, në vitin 2005. Albumi debutoi në Nr. 1 në tablën Billboard 200 dhe është çertifikuar platinum brenda muajit të parë të lansimit. Albumi i katërt i tyre, i vetë-titulluar, 3 Doors Down (2008), gjithashtu ka debutuar në Nr. 1 në tabelën Billboard 200. Albumi i pestë i grupit, Time of My Life (2011) debutoi në Nr. 3. në lista.

Grupi ka ndarë skenën me artistë të tillë si Daughtry, Megadeth, Staind, Nickelback, Three Days Grace, tAlter Bridge, Breaking Benjamin, Seether, Shinedown, Hinder, Mentors, ZZ Top, dhe Lynyrd Skynyrd. Që nga fillimi i karrierës së tyre, 3 Doors Down kanë shitur mbi 20 milion albume në mbarë botën.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet formuese:333 1996-1998[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi fillimisht përbëhej nga Brad Arnold (vokal/baterist), Todd Harrell (bas) dhe Mat Roberts (kitarë). Grupi filloi të bëjë një turne jashtë Escatawpa, dhe kjo ndodhi gjatë një udhëtimi për Foley, Alabama që ata erdhën deri me emër zyrtar. Kur tre burrat ishin duke ecur përmes qytetit, e panë një ndërtesë ku disa letra kishin rënë nga vendi i tyre, dhe lexonte "Dyert Poshtë(Doors Down)." Pasi që në kohën kur do të përbëhej grupi ata ishin tre njerëz, e shtuar "3" për të krijuar "3 Doors Down." Koverii i tyre i vitit 2011 albumi Time of My Life lë të kuptohet se në origjinal numri i anëtarëve ishte tre (3) dhe aktualisht banda kishte pesë anëtarë (5); ora në kopertinë të albumit lexon 3:05.

Disa vjet pas performancës së bashku, Todd Harrell pyeti kitaristin Chris Henderson që t'i bashkohen grupit. Ata regjistruan një CD demo e tyre këngë origjinale në Lincoln Recording në Pascagoula, Misisipi. Kur grupi i dha CD-të lokale, radio stacionit WCPR-FM, ata filluan të luajnë EP versionin e "Kryptonite", dhe ajo u bë numri 1 i kërkuar në stacion, për mbi 15 javë.[5] Drejtori i stacionit i dërgoi këngënmenaxherit Phin Daly i cili ia tregoi atë Bill McGathy, punëdhënësit të tij në De Goot Entertainment. Ata vendosën të shkojnë në New York për të performuar në klubin muzikor CBGB. Daly tha për HitQuarters: "Pasi ata hipën në skenë dhe filluan të luanin ishte e dukshme që magjia u shfaq në muzikë. Pra ne bëmë kontratë me ta."[5] Suksesi i 3 Doors Down në radio bëri që edhe Republic Records të bënte marrëveshje me ta.

Suksesi i përgjithshëm: 1999-2004[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumi i parë në studio i 3 Doors Down, The Better Life, u lansua më 8 shkurt, 2000 dhe shkoi për t'u bërë e 11-të më i shituri album u vitit, duke shitur mbi 3 milionë kopje. Kjo bëri që të çertifikohet me 6x platinum, në sajë të pjesë së madhe që i bënë hite ndërkombëtare, "Kryptonite", "Loser", dhe "Duck and run". Një e katërta e singëllit, "Be Like That" u ri-regjistruara për vitin 2001 për filmin American Pie 2, me tekstet alternative për 3 rreshta e parë. Ky version është i njohur si "American Pie 2 Edit". Gjatë regjistrimit të albumit, Brad Arnold regjistroi dy pjesë vokale dhe bateriste. Megjithatë, grupi punësoi bateristin Richard Liles për turne në mbështetje të The Better Life në mënyrë që Arnold mund të kryej performancat në skenë. Liles u largua në fund të vitit 2001.

Albumi i dytë i grupit, Larg nga Dielli, u lansua më 12 nëntor 2002. Albumi ka shitur 4 milion kopje në të gjithë botën, duke përfshirë edhe mbi 3 milion vetëm në SHBA.[6][7] Bateristi Josh Freese u angazhuan për të luajtur me bateritë për albumin. Kitaristi i Rush, Alex Lifeson prodhoi dhe performoi tre këngë për regjistrim, "Dangerous Game", "Dead Love", dhe "Wasted Me", por vetëm "Dangerous Game" do të shfaqej në produktin e përfunduar. Grupi punësoi kanadezin Daniel Adair për të luajtur bateri për turneun e Away From the Sun. Ai do të vazhdojë të regjistrojë bateri për versionet e ardhshme të grupit, dhe ishte me grupin në bordin e USS George Washington (CVN-73) për të filmuar video music "When I'm Gone".

Në vitin 2003, 3 Doors Down bën një EP drejtpërdrejt të Another 700 Miles, e përbërë nga regjistrimet nga një shfaqje live nga grupi në Chicago, Illinois. Another 700 Miles ka qenë e çertifikuar Gold në Shtetet e Bashkuara. Përveç disa hiteve nga dy albumet e mëparshme, EP-ja përmban gjithashtu një version popullor Lynyrd Skynyrd të këngës "That Smell".

Në vitin 2003, grupi filloi të mbante koncertin vjetor "3 Doors Down and Friends", nëpërmjet grupit të vet të bamirësisë The Better Life Foundation. Në vitin 2006, kjo ngjarje u mbajt në Mobile Convention Center, duke ua dhënë përfitimet të mbijetuarve të Uraganit Katrina. Si banorët e Escatawpa, anëtarët e grupit panë efektet e shkatërrimit të Katrina-s.[8]

Suksesi i mëpastajmë: 2005-2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

3 Doors Down duke performuar në vitin 2008

Albumi i tretë i grupit i vitit 2005, Seventeen Days, u çertifikua si plantinum. Singëlli i saj, "Let Me Go" dhe "Behind Those Eyes" arriten suksesin më të madh. "Live for Today", "Landing in London" (në të cilën Bob Seger këndoi strofën e dytë dhe vokalin back-up) dhe "Here by Me" gjithashtu u lansua si singëll. Gjatë turneut të Seventeen Days, grupi u shfaq në krah të bangës jugore të rokut Lynyrd Skynyrd, si dhe në shumë shfaqje të tyre.

Më vonë në vitin 2005, grupi lansoi një DVD live Away from the Sun: Live from Houston, Teksas. DVD është prodhuar dhe drejtuar nga Academy Award nominoi Alex Gibney dhe Doug Biro. Ajo përmban këngë nga të dy albumet The Better Life dhe Away from the Sen, dhe madje edhe disa skica të hershme "It's Not Me" dhe "Father's Son", që të dy të lansuara në Seventeen Days.

Greg Upchurch, më parë në Puddle of Mudd, zëvendësoi Daniel Adair në vitin 2005, kur Adair u larguar për të pranuar një pozicion si bateristë dhe anëtar kontribues në Nickelback.[9]

3 Doors Down lansoi albumin e katërt të vet-titulluar në 20 maj 2008. Ai debutoi në No. 1 në Billboard 200, duke shitur 154,000 kopje në javën e tij të parë. Ky është i dytë që arrin numrin 1 pas Seventeen Days, si dhe albumi i katërt në Top Ten.[10] Albumi përmban hite si "It's Not My Time", "Train", "Let Me Be Myself" dhe "Citizen/Soldier", një këngë e shkruar si haraç ndaj National Guard. Në vitin 2009, 3 Doors Down, bashkë me The Soul Children of Chicago, lansuan këngën "In the Presence of the Lord" në përpilim të albumit Oh Happy Day: An All-Star Music Celebration.[11]

Grupi regjistroi në vitin 2009, një këngë Krishtlindjesh të quajtur "Where My Christmas Lives", e cila ishte e para këngë krishtlindjesh që Brad Arnold kishte shkruar.[12] Kjo u lansua në mënyrë digjitale së bashku me shtatë këngë akustike në 8 dhjetor. Gjashtë nga këto këngë akustike ishin nga albumi i mëparshëm i vetë-titulluar, si dhe një është një version akustik "Where My Christmas Lives".

Ndryshimet e formacionit: 2011-2013[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Todd Harrell, Brad Arnold dhe Matt Roberts gjatë performancës në vitin 2011.

3 Doors Down lansoi albumin e pestë, Time of My Life më 19 korrik 2011. Grupi kishte lëshuar më herët "When You're Young", si singëlli i parë nga albumi më 10 janar 2011. Singëlli arriti pozicionin e 81-të në US Billboard Hot 100. Singëlli i dytë nga albumi "Every Time You Go" ishte lansuar për mediat digjitale në 23 Maj të vitit 2011.[13][14] Grupi hyri në një turne në korrik të vitit 2011 në të gjithë SHBA, Evropë dhe në Mbretërinë e Bashkuar, në mbështetje të albumit.[15] Albumi debutoi në Nr. 3 në Billboard 200 me 59,800 kopje të shitura në javën e parë.Duke filluar në Maj të vitit 2012, grupi hyri në një turne gjashtëjavorësh 'Gang of Outlaws Turne' me performuesit kryesorë të edicionit ZZ Top dhe hapësin Gretchen Wilson.[16] Në 23 Maj, 2012 Mat Roberts njoftoi se është duke u larguar grupit për tu përqëndruar në shëndetin e tij.[17] Turi "Gang of Outlaws" mbeti e paprekur dhe grupi vizitoi të gjithë Shtetet e Bashkuara me ZZ Top dhe Greta Wilson. Në 23 Maj, kitaristi Chris Henderson njoftoi në Twitter tekniku i tij i vjetër i kitarës Chet Roberts do të marret përsipër nga Matt Roberts në kitarë. Chet më parë ka qenë në turne me bendin e tyre gjatë 3 performancave në Brazil.

Pasi "Gang of Outlaws" përfundoi, grupi tha në një intervistë se ata do të hyjnë në studio për të regjistruar 3 apo 4 këngë të reja për të vënë në albumin e Hiteve të Mëdha, i cili u lansua në 19 nëntor 2012.[18] Grupi debutoi një këngë të re "One Light", e cila është përfshirë në albumin The Greatest Hits. Kitaristi Chris Henderson njoftoi në Twitter se ata do të kthehen në studio disa javë pasi udhëtimi kishte marrë fund. Në fund të vitit 2012 grupi u shfaq në disa performanca të vogla përfshirë Huntington, NY.[19] Grupi performoi në Download Festival 2013 në Zippo Encore Stage në të premten e festivalit triditor. Nga fundi i vitit 2012 deri në Mars 2013, 3 Doors Down shkoi në një turne të përbashkët rok bandin Daughtry për të promovuar albumin e tretë të Daughtry. Koveri  "In the Air Tonight" ishte kapur dhe ngarkuar për kanalin zyrtar të Daughtry në YouTube. Grupi gjithashtu ka luajtur në Dubai Jazz Festival, në shkurt 2013.

Në 20 prill, 2013 bas lojtari Todd Harrell ishte e ngarkuar me vrasje veikulare për veprimet e tij një natë para në Nashville, Tennessee. Atij i bëhet e ditur se po ngiste makinën në I-40 në një shpejtësi të lartë, ndërsa nën ndikimin e ilaçeve, kur ai bëri një aksidenti në të cilin u vra 47-vjeçar Paul Howard Shoulders, Jr. Gjyqtari e ka pranuar kërkesën nga Harrell dhe avokatët e Harrellit për ta vendosur në arrest shtëpiak, derisa pritje të gjykimit. Gjykatësi e pranoi kërkesën e mbrojtjes, por kritikoi ashpër mjekun e muzikantit në gjykatë, duke akuzuar mjekun për përshkrimin e shumë pilulave të dhimbjes për Harellin. Gjykatësi deklaroi se Harrell "mori 360 Oxycodone, dhe 60 Oxycontin pilula nga mjeku i tij në më pak se 30 ditë, e cila është sasi e zakonshme." Harrell ishte gjithashtu i ngarkuar me sjelljen e një substancë narkotike në një korrektues të qendrës së paraburgimit, pasi ajo u zbulua gjatë një libri në proces në Burgun e Metors në Nashville që Harrell kishte një çantë plastike fshehur në çorapen e tij që përmbante tetë Xanax pilula, njëzet e katër Oxycodone pilula, dhe katër Oxymorphone pilula. Gjyqi i Harrellit dhe datat gjyqësore  janë shtyrë vazhdimisht nga avokatët e Harrellit  për arsye të ndryshme. Data origjinale e gjyqit të Harrellit  të 28 dhe 29 majit 2014 u shtynë dhe po ashtu gjyqi i vitit 2012 ishte shtyrë pasi Harrell kishte shkuar vullnetarisht në rehabilitimin në një vend të pazbuluar dhe mbeti atje në datën e caktuar për të ngarkuar për të shkuar në gjykatë. Më 29 Maj të vitit 2014 data e gjyqit të tij për vrasjen me makinë u zhvendos për në 23 korrik të vitit 2014. Gjykimi ishte shtyrë përsëri nga gjyqtari me kërkesë të avokatëve të Harrellit, në pritje të një senace dëgjimore në shtator të vitit 2014. Një seancë dëgjimore u zhvillua më 19 shtator të vitit 2014, në të cilën gjyqtari ra dakord për shtyrjen e gjykimit përsëri dhe do të lejojë Harrellin të mbetet në arrest shtëpie në pritje të gjyqit të tij. Që nga janari i 2015, asnjë provë për datën e vrasjes me të cilën është ngarkuar  Harrelli nuk është vendosur për shkak të shtyerjeve të shumëfishta nga avokatët e Harrellit, me arsyetimin se ai ka qenë në rehabilitimin për trajtim stacionar për të stimuluar nga alkooli dhe ilaçet e dhimbjes. Më pas, 3 Doors Down njoftoi se katër shfaqjet e planifikuara në Shtetet e Bashkuara për në prill dhe maj janë anuluar nga respekti për Shouldersin dhe familjen e tij dhe se bendi do të mund të kthehen për turne në 31 Maj në Moskë, Rusi. Turneu evropian me Kryeministrin e Rrethit dhe datat e turneut të verës me Daughtry, e cila ishte njoftuar një ditë pas incidentit në Nashville, ka mbetur e paprekur. Në 24 Maj, një javë para fillimit të turneut wvropiane, Justin Biltonen u shpall si basisti i grupit për turne, duke e zëvendësuar Todd Harrell. Ai është gjithashtu kitarist në bendin "The Campaign 1984". Turneu duke filluar në Moskë, startoi më 31 Maj, 2013. Më 20 korrik 2013, ata luajtën live në 2013 Nationcal Scout Jamboree në Summit Bechtel Reserve.

Albumi tjetër: 2014–prezent[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar, Chris Henderson raportoi në Phoenix New Times se albumi i tyre i ri do të dalë diku në vitin 2014.[4] Nga fund i vitit 2013 në fillim të vitit 2014, grupi e filloi me një turne akustike me titull "Songs from Basement" dhe vizitoi gjithë Shtetet e Bashkuara. Në shkurt të vitit 2014, Todd Harrell ishte arrestuar në Misisipi edhe një herë për shkak të vozitjes nën ndikim të barnave. Kjo rezultoi në një deklaratë nga grupi duke konfirmuar se ata kishin pezulluar Harrellin nga grupi për një kohë të pacaktuar dhe do të vazhdojnë të kryejnë dhe turne me Justin Biltonen. Në qershor, Chris Henderson njoftoi se albumi i ri do të titullohet Us and The Night.[20] Kjo ishte fillimisht e vendosur për të dalë në mes të afatit të shtatorit deri në nëntor 2015, më vonë ishte e vonuar për një lansim Mars në vitin 2016.[citim i duhur] Po ashtu u njoftua se disa këngë të reja do të performohen në Loudwire Festival.[citim i duhur]

Më 6 janar 2016, data e lansimit të albumit u shpall 11 marsi. Albumi do të titullohet "Us and the Night".[21]

Paraqitjet tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 9 shkurt të vitit 2010, grupi lëshoi një këngë të quajtur "Shine", përmes mediave dixhitale të tilla si iTunes, e cila është përdorur si një promovim për Olimpiken Dimërore 2010 dhe është në disponim nëpërmjet mediave digjitale.[22] Billbordet shënuan 3 Doors Down, si bangen No. 30 në dekadën nga 2000-2010.[23]

Në 30 janar 2011, 3 Doors Down ka luajtur gjatë 1 periudhë intermission të vitit 2011 NHL All-Star Game në Raleigh, Karolinën e Veriut. Ata luajtën dy këngë: "When You're Young" e ndjekur nga "Kryptonite". Grupi gjithashtu ka mbajtur një koncert falas si pjesë e fundjavës festimeve më 28 janar 2011 në qendër të qytetit Raleigh.

Më 28-29 qershor 2014, 3 Doors Down luajtur dy ditë në Bazën Ajrore Kadena, Okinawa, Japoni. Ata kanë luajtur të gjitha hitet e tyre më të mëdha, dhe vetëm dy këngë të reja. Kjo ishte në Americafest.[24]

Fondacioni The Better Life [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

3 Doors Down filloi Fondacionin The Better Life (TBLF) në vitin 2003, me një qëllim në mendje për të dhënë sa më shumë fëmijëve një jetë më të mirë. Që nga fillimi i tij TBLF ka mbështetur aktivitete të shumta bamirëse në mbarë vendin, duke përfshirë Qendrën për Parandalimin e Abuzimit të fëmijëve, dhe Habitat për Njerëzimin,[25] si dhe duke dhënë ndihmë dhe asistencë në rajonin e Gjirit të Bregdetit në Misisipi gjatë Uraganit Katrina.

Kur Misisipi i Wavelandit mori në veçanti një të goditur të rëndë nga Uragani Katrina, të dhënat për bamirësi ishin në gjendje për të blinin tre automjete të policisë dhe një kamion zjarri për të ndihmuar me përpjekje për shpëtim. Gjithashtu, në lidhje me Wal-Mart, ata ishin në gjendje për të furnizuar qytetin me tre gjysmë-rimorkio të plotë të shpëtimit të furnizimeve. Ka pasur edhe mbështetje të gjerë nga TBLF në sigurimin e fondeve për përpjekjet për rindërtim në këtë qytet.

3 Doors Down dhe Fodancioni The Better Life mbajtën një performancë vjetore për të mbledhur para për bamirësi. Në fillim të vitit 2010, shfaqja realizohet në Patkua dhe Hotel Kazino, në Tunica, Misisipi. Para vitit 2010, shfaqja ishte kryer në Hard Rock Hotel dhe Kazino në Biloxi, Misisipi. Përveç një koncerti nga 3 Doors Down dhe miqtë, ka edhe një ankand, i cili përfshin artikuj të shumtë nga miqtë muzikor, sportet, ikonat dhe mbështetës të tjerë të grupit dhe të bamirësisë. Ka një mesatare prej gjashtëdhjetë artikuj në ankand çdo vit, dhe të ardhurat janë dhënë për TBLF.

Performancat e kaluara përfshijnë Lynyrd Skynyrd, Shinedown, Alter Brige, Staind, Hinder, Switchfoot, Tracy Lawrence, Sara Evans, dhe të të tjerëve. Gjëra të kaluara nga ankandi përfshijnë një kitarë të Pol Stanley me të cilën u luajt PUTHJA (KISS) e Turneut Lamtumirës, për një total prej katër motoçikletave Roger Bourget, qasje të suitës garuese Dale Jr., NASCAR artwork nga Brad Daley, dhe shumë kitara të nënshkruar dhe relike sporteve.[26]

Anëtarët e grupit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Timeline

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albums
 • The Better Life (2000)
 • Away from the Sun (2002)
 • Seventeen Days (2005)
 • 3 Doors Down (2008)
 • Time of My Life (2011)
 • Us and the Night (2016)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Steininger, Adam (23 gusht 2013). "The 10 Worst Post-Grunge Bands". LA Weekly (në anglisht). Marrë më 1 korrik 2015.
 2. ^ a b Proefrock, Stacia. "3 Doors Down". AllMusic (në anglisht). Marrë më 1 korrik 2015.
 3. ^ Ryan, Patrick (19 korrik 2013). "3 Doors Down to play U.S. Scouts Jamboree". USA Today (në anglisht). Marrë më 1 korrik 2015.
 4. ^ a b "New 3 Doors Down Material Coming in 2014, Guitarist Chris Henderson Confirms".
 5. ^ a b "Interview with Phin Daly" Arkivuar 11 korrik 2011 tek Wayback Machine.
 6. ^ [https://web.archive.org/web/20090714101914/http://3doorsdown.com/bio.aspx Arkivuar 14 korrik 2009 tek Wayback Machine "3 Doors Down Biography"]. 3doorsdown.com.
 7. ^ "Music Albums, Top 200 Albums & Music Album Charts".
 8. ^ Waddell, Ray (October 16, 2006). "3 Doors Down Plots Benefit, New Album".
 9. ^ [https://web.archive.org/web/20160303174026/http://www.totalrock.com/newsstory.php?id=EEpZluZlZpBUfEcNOsq= Arkivuar 3 mars 2016 tek Wayback Machine "3 Doors Down Grab Muddy Drummer"].
 10. ^ Katie Hasty (May 28, 2008). "3 Doors Down Cruises To No.1 On Album Chart".
 11. ^ Deborah Evans Price (March 27, 2009).
 12. ^ "Where My Christmas Lives By 3 Doors Down Songfacts".
 13. ^ [https://web.archive.org/web/20110526173545/http://www.3doorsdown.com/profiles/blogs/every-time-you-go-available Arkivuar 26 maj 2011 tek Wayback Machine ""Every Time You Go" Available May 23!"]. 3 Doors Down Official Website.
 14. ^ "Every Time You Go by 3 Doors Down Chart Summary" Arkivuar 19 korrik 2011 tek Wayback Machine. music-chart.info.
 15. ^ "3 Doors Down Tour Dates 2011".
 16. ^ [https://web.archive.org/web/20120424094214/http://www.zztop.com/news/67891 Arkivuar 24 prill 2012 tek Wayback Machine "Gang of Outlaws Tour Announced Starring ZZ Top.]
 17. ^ [https://web.archive.org/web/20120525221158/http://www.3doorsdown.com/news/matt-roberts-leaves-3-doors-down/ Arkivuar 25 maj 2012 tek Wayback Machine "Matt Roberts Leaves 3 Doors Down"].
 18. ^ Chad Childers (October 5, 2012). "3 Doors Down to Unleash 'Greatest Hits' Collection with Three New Songs".
 19. ^ [https://web.archive.org/web/20120829214211/http://www.gopconvention2012.com/wp-content/uploads/2012/08/Temp-Order-of-Business1.pdf Arkivuar 29 gusht 2012 tek Wayback Machine "2012 Republican National Convention, Order of Business"] (PDF).
 20. ^ "3 Doors Down Reveal 'Us and the Night' Album Title".
 21. ^ Chad Childers (January 7, 2016). "3 Doors Down Reveal ‘Us and the Night’ Album Release Date + Artwork".
 22. ^ "3 Doors Down To Release New Single" Arkivuar 26 janar 2011 tek Wayback Machine.
 23. ^ "Artists of the Decade Music Chart".
 24. ^ James Hecker.
 25. ^ "10 Great Rock-Related Charities To Support".
 26. ^ [https://web.archive.org/web/20101106030101/http://www.3doorsdown.com/profiles/blogs/the-better-life-foundation-7th Arkivuar 6 nëntor 2010 tek Wayback Machine "The Better Life Foundation"].

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]