Afra Saraçoğlu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Afra Saraçoğlu
U lind në2 dhjetor 1997 (24 vjet)
Istanbul, Turkey
KombësiaTurke
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2016–prezent

Afra Saraçoğlu (lindi më 2 dhjetor 1997) është aktor turke.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo rrjedh nga një familje me prejardhje nga Selaniku dhe Kreta.[1] Shkollimin fillor dhe të mesëm i kreu në Antalia dhe fitoi Departamentin e Letërsisë Krahasuese në Universitetin Eskişehir Osmangazi.

Saraçoğlu e filloi karrierën e saj të aktrimit në vitin 2016 me filmin İkinci Şans. Ajo ndau rolin kryesor me Tolga Sarıtaş në filmin Kötü Çocuk. Pas kësaj përvoje, ajo luajti personazhin e Exhes për 50 episode në serialin e saj të parë televiziv të quajtur Fazilet Hanım ve Kızları në vitin 2017. Në vitin 2018, ajo u bë fytyra e markës së Hummel dhe Pantene.[2]

Ajo vazhdoi karrierën e saj në filmat İyi Oyun dhe Aşk Bu Mu?, dhe më pas mori pjesë në serialin Kardeş Çocukları, me Nur Fettahoğlu dhe Mehmet Aslantuğ. Në vitin 2020, ajo u përfshi në filmin Öğretmen, një përshtatje e Mr. Hiiragi's Homeroom, në të cilin ajo ka rolin kryesor përkrah İlker Kaleli dhe Ceren Moray.

Në vitin 2021, ajo luajti me Çağatay UlusoyYeşilçam, me regji të Çağan Irmak. Në vitin 2021, ajo u bë fytyra e markave Cornetto dhe Koton. Në të njëjtin vit, ajo mori pjesë në shfaqjen teatrore të quajtur Bir Barda Bir Gece me Nurgül Yeşilçay.[3]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2018, ajo është me Mert Yazıcıoğlu, aktorin me të cilën ndanë rolin kryesor në filmin İyi Oyun.[4]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriale
Viti Titulli Roli Shënimet
2017-2018 Fazilet Hanım ve Kızları Exhe Çamkiran Roli kryesor
2019 Kardeş Çocukları Hajat Çetin
2020 Öğretmen Gizem Bozkurt
2022- Yalı Çapkını Sejran Shanllë
Internet
Viti Titulli Roli Shënimet
2021 Yeşilçam Tylin Sajgi Roli kryesor
Kinema dhe filma televiziv
Viti Titulli Roli Shënimet
2016 İkinci Şans Çiçek Roli mbështetës
2017 Kötü Çocuk Kajla Roli kryesor
2018 İyi Oyun Ada Roli kryesor
2018 Aşk Bu Mu? Gylym Roli kryesor
Reklama
Viti Produkti Roli Shënimet
2018 Hummel Kendisi Spor giyim reklamı
2018 Pantene Kendisi Şampuan reklamı
2021 Cornetto Kendisi Dondurma reklamı
2022 Elidor Kendisi Şampuan reklamı

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ (Nga minuta 10:20)
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2021. Marrë më 6 qershor 2021.
  3. ^ "Nurgül Yeşilçay ile Afra Saraçoğlu tiyatro sahnesinde buluşuyor: Bir Barda Bir Gece" (në turqisht). NTV. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2021.
  4. ^ "Nazar Değmesin! Uyumlu ve Eğlenceli Halleriyle Hepimizi Kıskandıran Çift: Afra Saraçoğlu ve Mert Yazıcıoğlu". Onedio (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2021. Marrë më 19 mars 2022.