Altuna Sejdiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Altuna sejdiu)
Shko te: navigacion, kërko

Altuna Sejdiu (* 14 korrik 1985) është një këngëtare shqiptare,me origjine nga Kosova , Maqedonia, e cila njihet me emrin TUNA.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Tuna ka kenduar qe ne moshen 15 vjecare. Ajo me këngët e saj ritmike është bërë shumë shpejt e njohur dhe e pelqyer në Kosovë, Maqedoni dhe ne Shqipëri.Me kengen Fenix ajo kaloi majat dhe u be e njohur ne shume vende te botes.Ajo me këngët e saj ritmike është bërë shumë shpejt e pëlqyer në Kosovë, Maqedoni dhe ne Shqipëri. Joshese edhe pse servir performancen e nje vajze te forte, Tuna ka krijuar imazhin skenik te vajzes çapkene. E nisi me kengen e pare Machomen me te cilen u shpall fituse e festivalit Nota-fest ne Shkup.Dhe kenga e saj e fundit eshte Fenix Remix,nje bashkepunim me Ghetto Geasy-n dhe Cozman. Eshte bija e sportistit me te njohur ne historine shqiptare, Shaban Sejdiut nga fshati Bllac i Shkupit.

Dy albume të edituara, 15 çmime të fituara, 10 vjet në skenë, një emër tashmë i njohur për të gjitha gjeneratat e muzikdashësve të muzikës argëtuese shqipe, kështu mund ta përmbledhim shkurt këngëtaren tonë Altuna Sejdiu – TUNA. 

I Asaj titullohet kenga qe i solli suksesin me te madhe kengetares.  Me videoklipin e kenges se lartepermenduar ajo fitoi cmimin Best All ne Zhurma Show Awards 2012,keshtu dukse mos e lane anash as prekjen e zogut ne skene.

Jeta personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Tuna ka lindur me 14 Korrik.Femijerine e ka kaluar ne Skopje me familjen,ne Maqedoni.Flet plot 5 gjuhe;turqisht,serbisht,anglisht,shqip,greqisht dhe maqedonisht.

Ka studuiar ne Yahya Kemal College dhe me pas ka mbaruar studimet ne University of New York in Thessaloniki,Greqi.

Këngëtarja e njohur per disa histori dashurie që i ka bërë publike, ka vendosur ti jap fund beqarisë. Më 4 prill 2010 ajo u martua me Rilind Rekën.Por martesa nuk zgjati shume,sepse ajo kerkoi divorcin,Rilindi nuk ka qene burri ideal per Tunen,e cila kerkoi dicka tjeter me shume tek nje mashkull,kerkoi ne shume veta;Noizy,etj,por dashurine e saj e ka gjetur tashme tek rreperi kosovar Cozman.Bashkepunimi i tyre duket se ka bere qe ata te dashurohen dhe tani ata jane akoma bashke.

Të dhëna[redakto | redakto tekstin burimor]

Emri dhe mbiemri: Altuna Sejdi  Gjatësia: 1.73cm  Pesha: 57 kg  Ngjyra e syve: E gjelbërt  Ngjyra e flokeve:Bionde  Ushqimi i preferuar: Kuzhinë italiane  Pija e preferuar: Portokall i shtrydhur  Këngëtarja e preferuar: Lauryn Hill  Ngjyra e preferuar: Tirkiz, petrol  Sporti i preferuar: Kick box  Sportisti i preferuar: Shaban Sejdiu – babi im, ish kampion në mundje  Hobi: Gym

Cmimet e fundit[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Ka marre cmimin Femra e Vitit 2013
 • ka dale ne vend te pare si shqiptarja me me shume klikime

Diskografie[redakto | redakto tekstin burimor]

Albumet[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Titulli Pozita ne Top-Liste Album
MC DSP KS AL
2003 "Tuna" 1 (55 J.) 1 (49 J.) 1 (50 J.) 28 (3 J.) 2 Mixtapes
 • 2000: Tuna Sejdiu
 • 2002: Oh, Unë Persëri
2005 "Testamenti" 2 (12 J.) 23 (23 J.) 8 (31 J.) 14 (10 J.)
2006 "Ska me Diktature" 1 (70 J.) 1 (69 J.) 1 (75 J.) 1 (73 J.)
2007 "Hajde" 2 (15 J.) 1 (17 J.) 13 (23 J.) 15 (14 J.)
2011 "Shpirti e Dashuruar" 6 (44 J.) 3 (38 J.) 15 (30 J.) 8 (53 J.)
2012 "N.E.R.D." 1 (52 J.) 3 (60 J.) 1 (58 J.) 1 (62 J.)
2013 "Fresh Look" 1 (14 J.) 1 (18 J.) 1 (17 J.) 1 (15 J.)
2014 " Stop and Think " - - - - Nuk ishtë Released
 • J. = Java

Single's[redakto | redakto tekstin burimor]

2000:

 • Zhigallo

2001:

 • Të Ikim së bashku
 • Si mundet Kështu
 • Të Jetojmë

2002:

 • Ciao Macho Man

2003:

 • 12 Muaj
 • Piroman

2004:

 • Ma Duhesh Ti
 • Vetem Unë dhe Ti (Promo-Single)

2005:

 • Testamenti
 • Asgjë në kët Botë

2006:

 • 1000 Arsye
 • Ska më Diktaturë
 • Psikoloket
 • Bardh e Zi

2007:

 • Kiss Kiss
 • Bileta
 • Forca e Femrës

2008:

 • Hey Xhuxh
 • Inati
 • Hajde

2009:

 • Interes

2010:

 • Me Pa Fun
 • Vibe
 • Pse Jo

2011:

 • Dynshëme
 • Bebi e vitit e Ri (Promo-Single)

2012:

 • E Para e Fundit
 • E Boj Nxeht
 • Challenge
 • I Asaj
 • Explosion

2013:

 • Unë Jam Ri
 • Gabojn Part II
 • Roxanne
 • Fenix
 • Juugo

2014

 • Fenix(Remix)
 • Babe
 • Krejt Vet (Feat. Geti) (Promo-Single)
 • MMV (Feat. Ghetto Geasy)
 • Pardon

Lidhja te jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]