Anakonda e verdhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Anakonda e verdhë (Eunectes notaeus), e njohur edhe si anakonda paraguaiane,[1] është një specie boa endemike në jug të Amerikës së Jugut. Oneshtë një nga gjarpërinjtë më të mëdhenj në botë, por më i vogël se i afërmi i tij i ngushtë, anakonda e gjelbër. Ashtu si të gjithë boat dhe pitonët, ajo është jo helmuese dhe vret prenë e saj nga shtrëngimi. Asnjë nënlloje nuk njihet aktualisht.

Etimologji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri specifik neo-latin notaeus rrjedh nga greke e lashtë (νωταίος është një formë poetike του νωτιαίος/nōtiaios). Në dallimin e specieve të tij të reja Eunectes notaeus nga Eunectes murinus, Edward Drinker Cope deklaroi, "Peshoret e dorës janë më të mëdha dhe në më pak rreshta."[2]

Përshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Afër kokës, në Reptilium Terrarium and Desert Zoo, Landau, Gjermani.
Në kopshtin zoologjik Ohrada, Hluboká nad Vltavou, Republika Çeke.

Të rriturit rriten në një mesatare prej 3.3 to 4.4 metres (10.8 to 14.4 ft) në gjatësinë totale. Femrat janë përgjithësisht më të mëdha se meshkujt,[3] dhe janë raportuar deri në 4.6 metres (15.1 ft) në gjatësi.[1][4] Ata zakonisht peshojnë 25 to 35 kilograms (55 to 77 lb), por mostra që peshojnë më shumë se 55 kilograms (121 lb) janë vërejtur.[5] Modeli i ngjyrave përbëhet nga një ngjyrë toke e verdhë, e artë ose e gjelbër-verdhë e veshur me një seri shalësh të zeza ose kafe të errët, njolla, njolla dhe vija.[1]

Shpërndarja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gama e anakondës së verdhë përfshin kullimin e lumit Paraguaj dhe degëve të tij, nga rajoni Pantanal në Bolivi, Paraguai dhe Brazilin perëndimor në Argjentinën[6] dhe Uruguajin verior.[7][8] Preferon habitatet kryesisht ujore, duke përfshirë kënetat, kënetat dhe brigjet e mbuluara me furça të lumenjve dhe përrenjve që lëvizin ngadalë. Lloji duket se është futur në Florida, megjithëse nuk dihet nëse popullsia e vogël (mendohet se rrjedh nga kafshët shtëpiake të arratisura) është riprodhuese.[9]

Ekologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anakonda e verdhë ushqehet kryesisht në ujë të cekët në habitatet ligatinore. Shumica e grabitqarëve ndodhin nga qershori deri në nëntor, kur përmbytjet janë ulur disi dhe zogjtë që vërshojnë janë preja më e zakonshme. Vëzhgimet dhe analiza e përmbajtjes së zorrëve dhe mbeturinave nga zonat e përmbytura rregullisht në rajonin Pantanal të Brazilit jugperëndimor tregojnë se ato janë ushqyes të përgjithshëm që përdorin si grabitje pritash ashtu edhe strategji të ushqimit të gjerë.

Preja e tyre përbëhet pothuajse ekskluzivisht nga specie ujore ose gjysmë-ujore, duke përfshirë një shumëllojshmëri të gjerë të gjitarëve, zogjve, zvarranikëve, amfibëve, peshqve dhe vezëve.[10] Shembuj më të mëdhenj mund të prenë kafshë më të mëdha, të tilla si dreri brocket, capibarat ose pekari. Raporti i peshës pre-grabitqar është shpesh shumë më i lartë se për llojet e tjera të Boidae.[11] Kanibalizmi është vërejtur në këtë specie, megjithëse nuk është e qartë se sa shpesh ndodh kjo.[12]

Anakonda e verdhë ka pak grabitqarë. Të miturit dhe të rriturit e rastit mund të merren nga kaimanë, anakonda më të mëdhenj, jaguarë, pumë, disa kanidanë si dhelpra që hanë gaforret, mustelidet dhe grabitqarët. Lloji gjithashtu gjuhet nga njerëzit për lëkurën e tij.

Ndërveprimet me njerëzit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një anakonda e verdhë në gropën e ujit, në kopshtin zoologjik Beardsley, Bridgeport, Kënetikët.

Në robëri, specia ka reputacionin e paparashikueshmërisë dhe disi të rrezikshme për njerëzit.[1]Shtetet e Bashkuara, importi, transporti dhe shitja e specieve përmes linjave shtetërore u ndaluan në vitin 2012 në përpjekje për të parandaluar që anakonda e verdhë të bëhet një specie pushtuese në zona të tilla si Florida Everglades.[13] Statusi i ruajtjes së anakondës së verdhë nuk është vlerësuar nga BNRN.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d Mehrtens, John M. (1987). Living Snakes of the World in Color (në anglisht). New York: Sterling Publishers. ISBN 0-8069-6460-X.
 2. ^ Cope, E. D. (1862). "Synopsis of the species of Holcosus and Ameiva, with diagnoses of new West Indian and South American Colubridae". Proceedings of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia (në anglisht). 14: 60–82. Stampa:Internet Archive.
 3. ^ {{cite web}}: Burim bosh (Ndihmë!)
 4. ^ McKay, George; Cooke, Fred, red. (2004). "Snakes: Reptiles". The Encyclopedia of Animals (në anglisht). Vëll. 1. Los Angeles: University of California Press. fq. 397. ISBN 0520244060.
 5. ^ Mendez, M.; Waller, T.; Micucci, P. A.; Alvarenga, E.; Morales, J. C. (2007). "Genetic population structure of the yellow anaconda (Eunectes notaeus) in Northern Argentina: management implications". përmbledhur nga Henderson, Robert W.; Powell, Robert (red.). Biology of the Boas and Pythons (në anglisht). Eagle Mountain, Utah: Eagle Mountain Publishing. fq. 405–415. ISBN 978-0972015431.
 6. ^ Waller, T.; Micucci, P. A.; Alvarenga, E. (2007). "Conservation biology of the yellow anaconda (Eunectes notaeus) in Northeastern Argentina". përmbledhur nga Henderson, Robert W.; Powell, Robert (red.). Biology of the Boas and Pythons (në anglisht). Eagle Mountain, Utah: Eagle Mountain Publishing. fq. 340–362. ISBN 978-0972015431.
 7. ^ {{cite web}}: Burim bosh (Ndihmë!)
 8. ^ {{cite web}}: Burim bosh (Ndihmë!)
 9. ^ {{cite web}}: Burim bosh (Ndihmë!)
 10. ^ Thomas, Oliver; Allain, Steven J. R. (2021). "A Review of Prey Taken by Anacondas (Squamata: Boidae: Eunectes)". IRCF Reptiles & Amphibians (në anglisht). 28 (2): 329–334. Marrë më 28 shtator 2021.
 11. ^ Strüssmann, Christine (1997). "Feeding habits of the yellow anaconda, Eunectes notaeus Cope, 1862, in the Brazilian Pantanal". Biociencias (në portugalisht). 5 (1): 35–52.
 12. ^ Barros, M. M.; Draque, J. F.; Micucci, P. A.; Waller, T. (2011). "Eunectes notaeus (Yellow Anaconda). Diet / Cannibalism" (PDF). Herpetological Review (në anglisht). 42 (2): 290–291.
 13. ^ Segal, Kim (janar 17, 2012). "U.S. bans imports of 4 exotic snake species". CNN (në anglisht).{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]