Anna Korakaki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Anna Korakaki (Greqisht: Άννα Κορακάκη, lindur më 8 prill të vitit 1996 në Drama, Greqi)[1] është një qitëse greke. Ajo përfaqësoi Greqinë në Lojërat olimpike verore 2016, duke fituar një medalje të artë në 25m pistoletë dhe një medalje të bronztë në 10m pistoletë me ajër. Në moshën 20 dhe në mes të lojërave olimpike të, ajo u bë grekja e parë që fiton dy medalje Olimpike në të njëjtën edicion dhe atletja e parë greke në përgjithësi që nga viti 1912, duke e bërë atë një nga atletet më të dekoruara greke në të gjitha kohërat.[2]

Rezultatet ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Korakaki ka qenë anëtare e ekipit ekipit kombëtar grek që nga viti 2010.[3] Rezultatet e dalluara përfshijnë:[4]

 • Medalje ari dhe bronzi në Lojërat olimpike verore 2016Rio de Janeiro.
 • Medalje ari dhe argjendi, në Kupën e Botës për të rinj 2016 në Suhl, Gjermani.
 • Dy medalje argjendi në Kupën e Botës 2016 në Baku.
 • Medalje argjendi në vitin Kupën e Botës për të rinj 2015 në Mynih.
 • Medalje e bronzit në Kampionatin Botëror 2015 në Fort Benning.
 • Medalje e bronzit në Kampionatin Evropian 2014 në Moskë.
 • Medaljen e bronzit në Kupën e Botës 2014 në Granada.
 • Medalje argjendi në Kampionatin Evropian 2011 në Beograd.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Anna Korakaki". Rio 2016. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2016. Marrë më 7 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Ολυμπιακοί Αγώνες: Άννα Κορακάκη, η πρώτη μετά τον θρυλικό Τσικλιτήρα". www.newsit.gr. 9 gusht 2016. Marrë më 9 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Ρίο 2016: Ποια είναι η 20χρονη Ολυμπιονίκης Άννα Κορακάκη". cnn.gr. 7 gusht 2016. Marrë më 8 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ International Shooting Sport Federation. "Portrait of the Athlete". Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2016. Marrë më 13 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)