Annie Potts

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Annie Potts
Potts më 2019
U lind në
Anne Hampton Potts

(1952-10-28) 28 tetor 1952 (71 vjeç)
ShkollimiStephens College
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti1977–sot
Gjatësia1.6 m (5 ft 3 in)
Anëtar bordi iStephens College
Bashkëshorti/ja
 • Steven Hartley
  (m. 1973; div. 1978)
 • (m. 1978; div. 1980)
 • B. Scott Senechal
  (m. 1981; div. 1989)
 • (m. 1990)
Fëmijë3
Prind/ërDorothy Harris & Powell Grisette Potts

Anne Hampton Potts (lindur më 28 tetor 1952)[1] është një aktore amerikane. Ajo u nominua për një çmim Golden Globe për Corvette Summer (1978) dhe fitoi një çmim Genie për Heartaches (1981), përpara se të shfaqej në Ghostbusters (1984), Pretty in Pink (1986), Jumpin' Jack Flash (1986), Who's Harry Thërrime? (1989) dhe Ghostbusters II (1989). Ajo zëroi Bo Peep në filmin e parë, të dytë dhe të katërt të <i id="mwIg">Toy Story</i> (1995, 1999 dhe 2019).

Në televizion, Potts luajti Mary Jo Jackson Shively në sitcom CBS Designing Women (1986–1993). Ajo u nominua për një çmim Primetime Emmy 1994 për rolin e Dana Palladino në serialin CBS Love &amp; War (1993–1995), ajo luajti mësuesen Louanne Johnson në dramën ABC Dangerous Minds për një sezon 1996–1997 dhe u nominua për Screen Actors Guild. Çmime në 1998 dhe 1999 për luajtjen e Mary Elizabeth Sims në serialin dramatik Lifetime Any Day Now (1998–2002). Kreditë e tjera të saj televizive përfshijnë GCB (2012), The Fosters (2013–2018) dhe Young Sheldon (2017–tani).

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Potts lindi në Nashville, Tennessee,[2] si fëmija i tretë i Dorothy Harris (e mbiemri Billingslea) dhe Powell Grisette Potts. Motrat e saj më të mëdha janë Mary Eleanor (Potts) Hovious dhe Elizabeth Grissette ("Dollie") Potts. Ata u rritën në Franklin, Kentucky, ku ajo u diplomua në shkollën e mesme Franklin-Simpson në 1970.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Potts bëri debutimin e saj në ekranin e madh në 1978 në filmin komedi Metro-Goldwyn-Mayer Corvette Summer, me Mark Hamill . Ajo u nominua për një çmim Golden Globe në 1979 për rolin e saj në film.[3] Në vitin 1982, ajo fitoi çmimet Genie për performancën më të mirë nga një aktore e huaj për rolin e saj në filmin Heartaches, rreth një gruaje të re të martuar me një vrapues makinash stok dhe mbante fëmijën e mikut të tij. Në vitin 1980, ajo luajti Edith Bedelmeyer, një grua që ndante një apartament në papafingo me tre gra të tjera (të luajtura nga Georgia Engel, Lorna Patterson dhe Francine Tacker) në serialin komedi jetëshkurtër, Goodtime Girls.

Potts në çmimet e 41-të Primetime Emmy në 1989

Potts luajti recepsionisten Janine Melnitz në serinë e filmave Ghostbusters ; duke qenë nga Tenesi, Potts krijoi theksin e karakterit të Nju Jorkut, bazuar në atë të një miku që ishte nga qyteti. Më pas ajo fitoi famë si dizajnerja pragmatike e brendshme Mary Jo Shively në sitcomin televiziv CBS Designing Women (1986–1993), dhe ka pasur një shumëllojshmëri të gjerë rolesh të spikatura si në televizion ashtu edhe në film. Ajo u nominua për çmimin Primetime Emmy për Aktoren e Shquar kryesore në një serial komedi në 1994 për rolin e saj si Dana Palladino në Love &amp; War (1993–1995). Role të tjerë të shquar përfshijnë Mary Elizabeth (O'Brien) Sims në serialin dramatik të televizionit Lifetime Any Day Now (1998–2002), për të cilin ajo u nominua për dy çmimin e Screen Actors Guild për performancën e jashtëzakonshme nga një aktore femër në një seri dramatike . zëri i Bo Peep në tre nga filmat Toy Story, një rol dytësor në Pretty in Pink të John Hughes dhe role të ftuar në seritë televizive të CBS si Magnum, PI, Joan of Arcadia, Close to Home, Dy burra e gjysmë, dhe ABC's Men in Trees, Ugly Betty dhe Boston Legal . Ajo luajti një rol të përsëritur si Sophie Devere në NBC 's Law & Order: Special Victims Unit nga 2005 deri në 2009.

Potts ka punuar në libra audio; duke përfshirë si transmetuese dhe heroinë të Larry McMurtry 's Telegraph Days, duke fituar çmimin Audie 2007 për Solo Narration-Female, për portretizimin e saj. Ajo luajti në versionin filmik të McMurtry's Texasville, një vazhdim i The Last Picture Show . Ajo bëri debutimin e saj në Broadway pasi iu bashkua kastit të dramës fituese të çmimit Tony , God of Carnage më 17 nëntor 2009, duke pasuar Hope Davis në rol.

Në vitin 2012, Potts luajti si Elizabeth "Gigi" Stopper në serialin komedi-dramë GCB të ABC, me Leslie Bibb, Kristin Chenoweth, Jennifer Aspen, Miriam Shor dhe Marisol Nichols.[4] Ajo thotë se e bazoi portretizimin e personazhit në Dixie Carter, duke shtuar, "Po të ishte ende gjallë, roli do të kishte qenë i saj dhe duhet të ishte".[5] Potts luajti gjithashtu një rol kryesor në filmin muzikor origjinal të Hallmark Channel të vitit 2012 , The Music Teacher, për një mësuese muzike të shkollës së mesme, e cila është në prag të humbjes së programit të saj të dashur muzikor të shkollës për shkak të shkurtimeve të buxhetit të distriktit. Në një përpjekje për të kursyer programin, ish-studentët e Daley bashkohen për të vënë në skenë një muzikor për të mbledhur para për ta mbajtur programin gjallë.

Në mars të vitit 2013, Potts nënshkroi për rolin kryesor të pilotit të komedisë-dramës ABC , Vrasja në Manhattan, për një nënë dhe vajzë që bashkohen si sleuth amatore.[6] ABC më vonë kërkoi një rrjet kabllor për të shpërndarë serialin, duke zgjedhur të mos e transmetonte atë në televizionin e rrjetit.[7] Në fund të vitit 2013, u njoftua se Potts do t'i bashkohej ringjalljes së Pippin të vlerësuar nga kritikët e Diane Paulus duke filluar nga 21 janari 2014. Ajo zëvendësoi të nominuarin për çmimin Tony , Tovah Feldshuh në rolin e gjyshes së Pippin, Berthe. Kjo shënoi paraqitjen e saj të parë në një muzikal në Broadway.[8]

Duke filluar nga viti 2017, ajo është e rregullt në serialin e CBS Young Sheldon si Connie "Meemaw" Tucker.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Potts është nënë e tre djemve: Një me burrin e saj të tretë Scott Senechal dhe dy me James Hayman.[9]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shënime
1978 Corvette Summer Vanessa
King of the Gypsies Persa
1981 Heartaches Bonnie Howard
1984 Ghostbusters Janine Melnitz
Crimes of Passion Amy Grady
1986 Pretty in Pink Iona
Jumpin' Jack Flash Liz Carlson
1987 The Man Who Fell to Earth Louise
1988 Pass the Ammo Darla Porter
She's Having a Baby Herself Cameo
1989 Who's Harry Crumb? Helen Downing
Ghostbusters II Janine Melnitz
1990 Texasville Karla Jackson
1992 Breaking the Rules Mary Klinglitch
1995 Toy Story Bo Peep Voice role
1999 Toy Story 2
2004 Elvis Has Left the Building Shirl
2007 The Sunday Man Mrs. Culp Short film
2014 Chu and Blossom Aunt Harley
2015 As Good As You Dr. Laura Berg
2016 Ghostbusters Vanessa the hotel clerk Cameo[10]
All At Once Ginny Maxwell
2017 Humor Me Dee
Izzy Gets the F*ck Across Town Mary
2018 Happy Anniversary Diane
2019 Toy Story 4 Bo Peep Voice role
2021 Arlo the Alligator Boy Edmée
Ghostbusters: Afterlife Janine Melnitz

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1977 Black Market Baby Linda Cleary Movie
Busting Loose Helene 3 episodes
1978 Family Caddy Wilde Episode: "Magic"
1979 Flatbed Annie & Sweetiepie: Lady Truckers Flatbed Annie Movie
Visions Ellen Episode: "Ladies in Waiting"
1980 Goodtime Girls Edith Bedelmeyer Main cast, 12 episodes
1982 Something So Right Sunday Movie
Bayou Romance Lily Movie
1983 Cowboy D.G. Movie
Remington Steele Annie Carpenter Episode: "Steele Crazy After All These Years"
1983–1986 Magnum, P.I. Tracy Spencer 2 episodes
1984 Why Me? Daria Movie
It Came Upon the Midnight Clear Cindy Mills Movie
1985 The Twilight Zone Cathy Lowery Episode: "Wordplay"
1986–1993 Designing Women Mary Jo Shively Main cast, 163 episodes
1987 CBS Schoolbreak Special Kathy Sanders "My Dissident Mom"
Amazing Stories Mrs. Bev Binford (voice) Episode: "The Family Dog"
1993–1995 Love &amp; War Dana Palladino Main cast, 44 episodes
1995 Her Deadly Rival Kris Lansford Movie
1996–1997 Dangerous Minds LouAnne Johnson Main cast, 17 episodes
1997 Over the Top Hadley Martin Main cast, 12 episodes
1998 Hercules Syrinx the Muse (voice) Episode: "Hercules and the Muse of Dance"
1998–2002 Any Day Now Mary Elizabeth 'M.E.' Sims Main cast, 88 episodes
1999 Johnny Bravo Wrangler (voice) 1 episode
2003 Defending Our Kids: The Julie Posey Story Julie Posey Movie
2004 Huff Doris Johnson 4 episodes
2004–2005 Joan of Arcadia Lieutenant Lucy Preston 11 episodes
2005 Close to Home Dr. Marla Dodds Episode: "Divine Directions"
2005–2009 Law & Order: Special Victims Unit Sophie Devere 4 episodes
2007 Men in Trees Mary Alice O'Donnell 4 episodes
2008 Ugly Betty Linda Episode: "Zero Worship"
Boston Legal Joy Espenson Episode: "The Bad Seed"
Queen Sized Joan Baker Movie
2009 Two and a Half Men Lenore Episode: "Mmm, Fish. Yum."
2010 Marry Me Vivienne Carter Miniseries
2010 Freshman Father Kathy Patton TV movie
2011 Five Charlotte's Mom Movie
2012 GCB Gigi Stopper Main cast, 10 episodes
The Music Teacher Alyson Daley Movie
Fish Hooks Nurse Fishington (voice) 3 episodes
Animal Practice Virginia Coleman 2 episodes
2013–2018 The Fosters Sharon Elkin 11 episodes
2013 Randy Cunningham: 9th Grade Ninja Tawny Zingwald (voice) Episode: "Stank'd to the Future/Wave Slayers"
Grey's Anatomy Joyce Episode: "Map of You"
2014 Instant Mom Roberta Montgomery Episode: "True Romance"
Young &amp; Hungry Donna Kaminski (voice) Episode: "Pilot"; uncredited
2015 Major Crimes Clarissa Episode: "Special Master: Part Two"
NCIS: New Orleans Olivia Brody Episode: "Broken Hearted"
2015–2016 Chicago Med Helen Manning Recurring role; 5 episodes
2016 Scandal Louise Baker Episode: "Buckle Up"
Royal Pains Mrs. Sacani 2 episodes
2017–present Young Sheldon "Meemaw" or Constance "Connie" Tucker Main cast
2021 I Heart Arlo Edmée (voice) A Netflix original animated series

Video lojëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1995 Animated Storybook: Toy Story Bo Peep (voice)
1999 Toy Story 2: Buzz Lightyear to the Rescue Bo Peep (voice)
2009 Ghostbusters: The Video Game Janine Melnitz (voice)
2010 Toy Story 3: The Video Game Bo Peep (voice)
2016 Disney Magic Kingdoms
2019 Ghostbusters: The Video Game Remastered Janine Melnitz (voice)

Skenë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2009–10 God of Carnage Annette
2014 Pippin Berthe Broadway

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Nominuar për Rezultati
1978 Golden Globe Awards New Star of the Year – Actress Corvette Summer Kandidat/e
1981 Genie Awards Best Performance by a Foreign Actress Heartaches Fitues/e
1994 Primetime Emmy Awards Outstanding Lead Actress in a Comedy Series Love & War Kandidat/e
1998 Screen Actors Guild Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series Any Day Now Kandidat/e
1999 Kandidat/e
2019 Critics' Choice Awards Best Supporting Actress in a Comedy Series Young Sheldon Kandidat/e
2023 Kandidat/e

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Annie Potts". AllMovie (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2019. Marrë më 28 nëntor 2019.
 2. ^ Allport, Brandy Hilboldt (28 tetor 2006). "A.M.Stir". The Florida Times-Union (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2007. Marrë më 24 prill 2007.
 3. ^ "Golden Globe Awards Website" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2019.
 4. ^ "Good Christian Belles". ABC (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2012. Marrë më 20 tetor 2014.
 5. ^ Elavsky, Cindy (5 mars 2012). "Celebrity Extra". Downriver Sunday Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2012. Marrë më 16 mars 2012.
 6. ^ "Annie Potts To Star In ABC Pilot 'Murder In Manhattan'". Deadline (në anglisht). 2 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2013. Marrë më 20 tetor 2014.
 7. ^ Lesley Goldberg (9 maj 2013). "ABC Studios to Shop 'Murder in Manhattan' to Other Networks". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2014. Marrë më 20 tetor 2014.
 8. ^ "Annie Potts Will Join Tony Award-Winning Broadway Revival of Pippin in 2014". Playbill (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2014. Marrë më 20 tetor 2014.
 9. ^ "Annie Potts". Biography (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018.
 10. ^ "Annie Potts To Make Cameo In Paul Feig's Ghostbusters Reboot" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 19 shkurt 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]