Jump to content

Ateez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ateez
Labeli

Ateez ( Korean 에이티즈 , e shqiptuar "Ei-Teez"), është një grup djemsh prej 8 anëtarësh nga Koreja e Jugut nën kompaninë KQ Entertainment. Grupi përbëhet nga tetë anëtarë: Hongjoong, Seonghwa, Yunho, Yeosang, San, Mingi, Wooyoung dhe Jongho. Ata bene debutin e tyre më 24 tetor 2018 me Treasure EP.1: All To Zero . Më 2 nëntor 2018, grupi performuan këngën e tyre "Pirate King" në Music Bank KBS2 .

2018: Para-debutimi dhe Treasure EP.1: All to Zero[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para debutimit të tyre, Ateez u quajt KQ Fellaz [4] pas etiketës së tyre, KQ Entertainment. KQ Entertainment lëshoi një seri YouTube, KQ Fellaz Training Amerikan, në të cilën ata udhëtuan në Los Angeles, California për t'u trajnuar. Gjatë kësaj shfaqje, KQ Entertainment prezantoi një anëtar të nëntë në grupin e praktikanteve , Lee Junyoung. [5] Së bashku, ata kompozuan dhe koreografuan një këngë, të kompozuar nga udhëheqësi Hongjoong, dhe u trajnuan në studiot e vallëzimit Movement Lifestyle [6] dhe Millennium Dance Complex. [7] Yunho u shfaq gjithashtu në një nga videot e vallëzimit të Millennium. [8] Grupi lëshoi videon e tyre të parë të performancës më 18 maj. Përmes këtij lëshimi, KQ Entertainment njoftoi se Lee Junyoung nuk do të bashkohej me grupin e debutimit. Për finalen e serisë YouTube, KQ Fellaz publikoi këngën, "From", më 3 korrik 2018. [9]

Pas Serisë në YouTube, KQ Entertainment njoftoi shfaqjen e realitetit të KQ Fellaz më 26 qershor 2018, me tre teasers. Teaser e dytë u lëshua në 3 korrik, në të cilën ata prezantuan emrin zyrtar për grupin: Ateez. Prandaj, shfaqja e realitetit u quajt në fund të fundit emri i kodit është Ateez . Teaser i tretë u ngarkua më 13 korrik, duke treguar titullin e hapjes së shfaqjes. Shfaqja u shfaq në Mnet më 20 korrik.

Më 24 tetor 2018, Ateez publikoi debutimin e tyre EP, Treasure EP.1: All to Zero . Krahas publikimit të albumit ishin videoklipet, "Pirate King" dhe "Treasure". Albumi arriti në # 7 në Gaon Albums Chart. .

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e emrave dhe pozicioneve të anëtarëve.

 • Kim Hong-joong (김홍중), udhëheqës, rap
 • Park Seong-hwa (박성화), vokal
 • Jeong Yun-ho (정윤호), performanc, vokali
 • Kang Yeo-sang (강 여상), vokal, performanc
 • Choi San (최산), vokal
 • Këngë Min-gi (송민 기), rap, performanc
 • Jung Woo-young (정우영), performanc, vokali
 • Choi Jong-ho (최종호), vokali kryesor

Discography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet e studios[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

titull detalet Sales
Treasure EP. FIN: All to Action
 • Lëshuar: 8 Tetor 2019 (KOR)
 • Etiketa: KQ Entertainment, RCA
 • Format: CD, shkarkim dixhital, transmetim
Treasure EP Extra: Shift the Map
 • Lëshuar: 4 Dhjetor 2019 (JPN) [12]
 • Etiketa: Nippon Columbia
 • Format: CD, shkarkim dixhital, transmetim
 • JPN: ( ( Phy. ) [13]
Lista e shfaqjeve të zgjatura, me pozicione të zgjedhura grafiku dhe shitje
titull detalet Pozicionet e grafikut të pikut Sales
KOR</br> [14]
AUS <br id="mwASs"><br><br><br> </br> Dig.</br> [15]
Dig FRA.</br> [16]
JPN</br> [17]
SHBA <br id="mwATs"><br><br><br> </br> Ngrohjes.</br> [18]
SHBA <br id="mwAUE"><br><br><br> </br> Botë</br> [19]
Thesari EP.1: Të Gjitha tek Zero
 • Lëshuar: 24 Tetor 2018 (KOR)
 • Etiketa: KQ Entertainment
 • Format: CD, shkarkim dixhital, transmetim
7 - - - - 12
Thesari EP.2: Zero tek Një
 • Lëshuar: 15 Janar 2019 (KOR)
 • Etiketa: KQ Entertainment
 • Format: CD, shkarkim dixhital, transmetim
6 - 94 - 7 5
Thesari EP.3: Një tek të gjithë
 • Lëshuar: 10 qershor 2019 (KOR) [24]
 • Etiketa: KQ Entertainment
 • Format: CD, shkarkim dixhital, transmetim
2 35 45 25 9 8
 • KOR: 144,234 [25]
 • JPN: 2,896 (Phy. ) [26]
 • SH.B.A.: 1.000
Epilogu i thesarit: Veprim për t'iu përgjigjur
 • Lëshuar: 6 janar 2020 (KOR)
 • Etiketa: KQ Entertainment
 • Format: CD, shkarkim dixhital, transmetim
1 - No 31 18 5
 • JPN: 1,472 (Phy. ) [27]
 • SH.B.A.: 1.000
Thesari EP. Harta për t'u përgjigjur [28]
 • Data e lëshimit: 12 shkurt 2020 (JPN)
 • Etiketa: Nippon Columbia
 • Format: CD, shkarkim dixhital, transmetim
To be released
"-" tregon lëshimet që nuk shënuan ose nuk u lëshuan në atë rajon.

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

vit Video muzikore
2018 "From"
"Pirate King" (해적왕)
"Treasure"
2019 "Hala Hala"
"Say my name"
"Promise"
"Ilusion"
"Wave"
"Aurora"
"Aurora (Edicioni NY)" [29]
"Wonderland"
"Utopia"
2020 "Answer"
"Përgjigje (Versioni Japonez)"

Filmography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

vit titull episodet rrjet shënim Ref
2018 KQ Fellaz 미국 19 episode YouTube trajnim para debutimit në LA [30]
Code Name is Ateez 8 episode Mnet para-debutimin [31]
2019 Ateez Wanted 8 episode YouTube [32]
Ateez Long Journey 4 episode Mnet [33]
Ateez Treasure Film 3 episode Mnet
Ateez ANEWZ 8 episode YouTube

Turne dhe koncerte[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

data qytet vendtakim Ref
15 Mars 2019 Los Angjelos Teatri i Globit [34]
17 Mars 2019 Dallas Teatri Granada
20 Mars 2019 Çikago Park West
22 Mars 2019 Atlanta Teatri Qendër
24 Mars 2019 Nju Jork Varshavë

Turneu i Ekspeditës në Evropë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

data qytet Shteti Vendi Ref
3 Prill 2019 Londër Mbretëria e Bashkuar Forumi O2 Qyteti Kentish [35]
5 Prill 2019 Lisbon Portugali Lisboa ao Vivo
7 Prill 2019 Paris Francë Le Bataclan
9 Prill 2019 Berlin Gjermani Astra Kulturhaus
12 Prill 2019 Amsterdam Holandë Fabrika Q
14 Prill 2019 milan Itali Magazzini Generali
16 Prill 2019 Budapest Hungari Durer Kert
18 Prill 2019 Stockholm Suedi Fryshuset Klubben
19 Prill 2019 Varshavë Poloni paladium
21 Prill 2019 Moska Rusi Salla Izvestia

Qmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

vit dhënie marrës Rezultati
2019 Albumi më i mirë Ateez Nominuar
Artisti me i popularizuar Nominuar
Rookie Artist Nominuar
Qmimi i gjeneratës tjetër Fituan

Mnet Asian Music Awards[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

vit Qmimi Rezultati marrës Ref
2019 Artist i Vitit Nominuar Ateez [36]
Zgjedhja e tifozëve në të gjithë botën Fituan
Artisti më i mirë Mashkull Nominuar
 1. ^ "American record biz goes all-in on K-Pop, but crossover challenges remain". Los Angeles Times (në anglisht). 3 korrik 2019.
 2. ^ "K-Pop Group ATEEZ Signs With RCA Records: Exclusive". Billboard (në anglisht). 2019-07-24.
 3. ^ "Artists". Marrë më 2019-11-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Have You Hear Of: ATEEZ (KQ Fellaz)". SBS PopAsia HQ. 7 nëntor 2018. Marrë më 14 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Have You Heard Of: ATEEZ (KQ Fellaz)". SBS PopAsia (në anglisht). Marrë më 2019-01-05.
 6. ^ "KQ Fellaz 미국 연수기 EP. 6". youtube.com. 2018-05-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "KQ Fellaz 미국 연수기 EP. 9". youtube.com. 2018-06-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Usher – Take You There -Choreography By FeFe Burgos". youtube.com. 2018-02-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "KQ Fellaz EP. Final - From (Made by KQ Fellaz)". youtube.com. 2018-07-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "2019년 Album Chart (see #35)". Gaon Chart (në koreanisht). Marrë më 10 janar 2020.
 11. ^ Benjamin, Jeff (18 tetor 2019). "ATEEZ Earn New Peak on World Digital Song Sales Chart With 'Wonderland'". Billboard (në anglisht). Marrë më 17 tetor 2019.
 12. ^ "TREASURE EP. EXTRA : Shift the Map". Apple Music. Marrë më 6 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "週間 アルバムランキング 2019年12月16日付" [Weekly CD Album Ranking on December 16, 2019] (në japonisht). Oricon. Marrë më 11 dhjetor 2019.
 14. ^ Gaon Album Chart:
 15. ^ "ARIA Australian Top 50 Digital Albums" (PDF). Australian Recording Industry Association. 17 qershor 2019. Marrë më 15 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ France Digital Albums:
 17. ^ "ATEEZ | ORICON NEWS". Oricon. Marrë më 3 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Heatseekers Albums". Billboard (në anglisht). Marrë më 8 korrik 2019.
 19. ^ "World Albums". Billboard (në anglisht). Marrë më 8 korrik 2019.
 20. ^ Cumulative Sales of Treasure EP.1: All to Zero:
 21. ^ Benjamin, Jeff (20 janar 2020). "ATEEZ Earn Best U.S. Sales Week & Return to Multiple Chart Peaks With New EP". Billboard (në anglisht). Marrë më 20 janar 2020.
 22. ^ "2019년 Album Chart (see #77)". Gaon Chart (në koreanisht). Marrë më 10 janar 2020.
 23. ^ Benjamin, Jeff (20 qershor 2019). "ATEEZ Score Best U.S. Sales Week to Date With 'Treasure EP.3: One to All'". Billboard (në anglisht). Marrë më 21 qershor 2019.
 24. ^ "ATEEZ의 TREASURE EP.3: One To All". Apple Music. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "2019년 Album Chart (see #39)". Gaon Chart (në koreanisht). Marrë më 10 janar 2020.
 26. ^ "週間 アルバムランキング 2019年07月08日付" [Weekly CD Album Ranking on July 8, 2019]. Oricon News (në japonisht). Marrë më 3 korrik 2019.
 27. ^ "週間 アルバムランキング 2020年01月20日付" [Weekly CD Album Ranking on January 20, 2020] (në japonisht). Oricon. Marrë më 15 janar 2020.
 28. ^ "2月12日にATEEZ「TREASURE EP. Map To Answer」発売決定!". ATEEZ JAPANESE OFFICIAL SITE. Marrë më 16 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "ATEEZ(에이티즈) 'AURORA' BE ORIGINAL-NY Edition". youtube.com. 2019-07-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "KQ Entertainment Youtube Channel". youtube.com. 2018-05-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "MnetOfficial Youtube Channel". youtube.com (në anglisht). 2018-07-20.
 32. ^ "KQ Entertainment Youtube Channel". youtube.com. 2019-03-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "[ATEEZ LONG JOURNEY] Ateez's first Europe tour, raise the anchor and go! | Ep.1". youtube.com. 2019-06-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Get To Know ATEEZ: The New K-Pop Band Thinking Equal Parts About America And Korea". Marrë më 2019-07-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "ATEEZ The Expedition Tour In Europe: Cities And Ticket Details" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2019. Marrë më 2019-07-07.
 36. ^ "MAMA 2019 Awards" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2019. Marrë më 2019-10-24.