Balena hundëshishe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Balena hundëshishe
Vargu kohor: Mioceni-tani[1]
Southern bottlenose whale size.svg
Përmasa e krahasuar me një njeri mesatar
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Artiodactyla
Infrarendi: Cetacea
Familja: Ziphiidae
Nënfamilja: Hyperoodontinae
Gjinia: Hyperoodon
Lacépède, 1804
Speciet
Një balenë hundëshishe pikturuar sipër një kashaloti

Hyperoodon (ose Hyperoödon)[2] është një gjini e balenave me sqep, që përbëhet vetëm nga dy specie: balena hundëshishe Veriore dhe Jugore.[3] Balena me sqep e Longmenit ndryshe quhet dhe balena hundëshishe tropikale për shkak të tipareve të tyre fizike që ngjasojnë me ato të balenave hundëshishe.

Ata konsiderohen të jenë merlucë-ngrënës, duke u ushqyer kryesisht me kallamarë.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "G. Bianucci, I. Miján, and O. Lambert. 2013. Bizarre fossil beaked whales (Odontoceti, Ziphiidae) fished from the Atlantic Ocean floor off the Iberian Peninsula. Geodiversitas".
  2. ^ Wikisource Chisholm, Hugh, red. (1911). "Balena hundëshishe" . Encyclopædia Britannica (bot. 11th)). Cambridge University Press.
  3. ^ "Hyperoodon Lacépède, 1804". Marrë më 15 maj 2015.
  4. ^ Jarman, P. J; Lee, A. K. & Hall, L. S. "Fauna of Australia:Natural History of the Eutheria" (PDF). Marrë më 15 maj 2015.


Pictograms-nps-water-whale viewing-2.svg Ky artikull rreth Cetaceve është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedian duke e zgjeruar atë.