Jump to content

Betim Halimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Betim Halimi
Të dhënat vetjake
Emri i plotëBetim Halimi
Datëlindja28 Shkurt 1996
VendlindjaPozharan, Kosova
Gjatësia2.04 m (6 ft 8 in)
PozicioniPortier
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Gjilani
Numri1
Karriera me të rinjtë
2010–2014Vllaznia Pozheran
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2014–2016Vllaznia Pozheran
2016Drita15(0)
2016–2017Hajvalia3(0)
2017–2018Drita26(0)
2018–2019Narva Trans9(0)
2019–2021Olimpik Donetsk19(0)
2021–2022Prishtina19(0)
2022–2023Kukësi10(0)
2023Gjilani10(0)
Karriera ndërkombëtare
2021Kosovo1(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Betim Halimi (lindur më 28 shkurt 1996) është një futbollist profesionist shqiptar nga kosova që luan si portier për klubin Kosovar Gjilani.


Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vllaznia Pozheran dhe prova e pasuksesshme me Akademinë Chelsea[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Halimi ishte pjesë e Klubit të Ligës së Parë të Futbollit të Kosovës Vllaznia Pozheran deri më 1 shkurt 2016. Më 19 janar 2016, Telegrafi njoftoi se Halimi është në provë ndaj U18 Premier League Akademia Chelsea,[1] por fatkeqësisht ky test doli të dështojë.

Drita[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 shkurt 2016, Halimi iu bashkua Superligës së Futbollit të Kosovës me skuadrën Drita[2] për ta zëvendësuar të dëmtuarin Artan Latifi dhe luajti 15 ndeshje në ligë.

Hajvalia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 7 korrik 2016, Halimi iu bashkua Superligës së Futbollit të Kosovës me ekipin Hajvalia, me një kontratë njëvjeçare.[3]

Kthimi te Drita[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 korrik 2017, Halimi u rikthye në Superligën e Futbollit të Kosovës me klubin kosovar Drita, me një kontratë njëvjeçare.

Narva Trans[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 13 qershor 2018, Halimi iu bashkua Meistriliiga me skuadrën Narva Trans.[4] Më 21 gusht 2018, ai bëri debutimin e tij me Narva Trans në raundin e tretë të Kupës së Estonisë 2018–19 pasi u emërua në formacionin fillestar. Shtatë ditë më vonë, ai bëri paraqitjen e tij të parë Meistriliiga më 28 gusht pasi erdhi si zëvendësues në minutat e fundit në vend të Artur Kotenko në një fitore 0–3 larg ndaj Kuressaare.

Olimpik Donetsk[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 shkurt 2019, Halimi iu bashkua Ligës Premier Ukraine me skuadrën Olimpik Donetsk duke nënshkruar një kontratë trevjeç e gjysmë dhe duke marrë numrin e skuadrës 12.[5][6] Më 3 mars 2019, ai bëri debutimin e tij në një humbje 0–1 në shtëpi kundër Arsenal Kyiv pasi u emërua në formacionin startues.[7][8]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën-21 vjeç[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 21 mars 2017, Halimi pranoi një thirrje nga Kosova nën-21 për një ndeshje të kualifikimit të Kampionatit Evropian nën-21 vjeç të UEFA-s kundër Republikës së Irlandës nën-21,[9] ai ishte i papërdorur në atë ndeshje.

Senior[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 dhjetor 2019, Halimi konfirmoi se mori një thirrje nga Kosova për një ndeshje miqësore kundër Suedisë, por për shkak të dëmtimit, nuk mund të ishte pjesë e Kombëtares.[10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Portieri i përfaqësueses së Kosovës në prova te Chelsea (Foto)". Telegrafi. 19 janar 2016. Portieri i Vllaznisë së Pozheranit dhe i përfaqësueses së Kosovës për nën 21 vjeç, Betim Halimi, është në prova te skuadra e Chelseat
  2. ^ "Zyrtare: Betim Halimi kalon te Drita" [Official: Betim Halimi passes to Drita]. Gazeta Olle. 1 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2016. Marrë më 26 gusht 2020.
  3. ^ "Betim Halimi te Hajvalia". TopSporti. 7 korrik 2016. Halimi i është bashkuar Hajvalisë duke u transferuar nga skuadra e Dritësm për të cilën ishte aktivizuar gjatë pjesës së dytë të kampionatit duke pasur 15 paraqitje
  4. ^ "Zyrtare: Betim Halimi befason të gjithë me skuadrën e re". SPORT-24H. 13 qershor 2018.[lidhje e vdekur]
  5. ^ "Бетим Халими – игрок «Олимпика»" (në ukrainisht). FC Olimpik Donetsk. 7 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2020. Marrë më 26 gusht 2020.
  6. ^ "Ish-portieri i Dritës dhe Vllaznisë, Betim Halimi nënshkruan me klubin ukrainas Olimpik Donetsk". Indeksonline. 3 mars 2019.
  7. ^ "«Олимпик» уступает «Арсеналу»" (në ukrainisht). FC Olimpik Donetsk. 3 mars 2019. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2019. Marrë më 26 gusht 2020.
  8. ^ "Betim Halimi debutoi në Ukrainë". Indeksonline. 3 mars 2019.
  9. ^ "Lista e futbollistëve të Përfaqësueses U21". Football Federation of Kosovo. 21 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2019. Marrë më 18 mars 2019.
  10. ^ "Portieri Betim Halimi merr ftesë nga Kosova". Koha Ditore. 23 dhjetor 2019. Betim Halimi ka marrë ftesë për herë të parë nga Përfaqësuesja e Kosovës në futboll, por lëndimi i fundit do t'ia mohojë atij grumbullimin e mbase edhe debutimin me Dardanët

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]