Jump to content

Bitche

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Biç
Bitsch (Gjermanisht, Lorenë Frankoniane)
Komunë
Nga lart poshtë: Çitadela; Porta e Strasburgut dhe Kisha e Shën Katerinës; Kapela e Shën Agustinit; Kopshtet për paqen; Kapela e Çitadelës; Kopshtet për paqen me kishën e Shën Katerinës në sfond; Çitadela e parë nga anët; Pellgu Hasselfurt; Qielli nga çitadela
Stema Biç
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Benedikt Kieffer
Sipërfaqja
1
41.130 km2 (15.880 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
4.955
 • Dendësia120/km2 (310/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Bitche ( Frëngjisht: [bitʃ] ; Lorena Frankoniane dhe Gjermanisht : Bitsch ; Shqip: Biçi) është aktualisht një komunëdepartamentin Moselle, rajoni administrativ i Grand Est. Është kryeqyteti i Pays de Bitche dhe selia e Kantonit të Bitche dhe komunës së komunave du Pays de Bitche .

Qyteti i përket Parkut Natyror Rajonal të Vosgesit Verior dhe vlerësohet me 4 lule në qytete dhe fshatra në konkurrencën e lulëzimit . Popullsia e qytetit në regjistrimin e vitit 2013 ishte 5,225 banorë.

Qyteti është i njohur për kështjellën e tij të madhe që e ka origjinën nga një kështjellë e ndërtuar në fillim të shekullit të XIII-të. Kalaja shquhet për rezistencën e saj gjatë Luftës Franko-Prusiane . Louis-Casimir Teyssier, komandanti dhe shefi i saj, e mbajti vendin për rreth tetë muaj me 3,000 burra kundër rreth 20,000 ushtarëve prusianë dhe bavarez, derisa qeveria franceze e urdhëroi atë të dorëzohej pas armëpushimit në 1871. Qyteti u bë pjesë e Gjermanisë pas asaj date deri në fund të Luftës së Parë Botërore, kur Gjermania e humbi ndaj Francës. Gjatë Luftës së Dytë Botërore ajo u aneksua nga Rajhu i Tretë Gjerman (1940–1944).

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17932.480—    
18002.339−5.7%
18062.621+12.1%
18212.698+2.9%
18363.077+14.0%
18413.033−1.4%
18612.965−2.2%
18662.740−7.6%
18723.047+11.2%
18762.238−26.6%
18812.908+29.9%
18862.850−2.0%
18912.764−3.0%
18962.854+3.3%
19013.640+27.5%
19064.758+30.7%
19112.864−39.8%
19213.151+10.0%
19263.486+10.6%
19315.552+59.3%
19369.342+68.3%
19463.479−62.8%
19544.401+26.5%
19624.277−2.8%
19685.004+17.0%
19755.055+1.0%
19825.648+11.7%
19905.517−2.3%
19995.752+4.3%
20065.607−2.5%
20095.415−3.4%

Marrëdhëniet ndërkombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Bitche u përmend në lojën e panelit të komedisë së BBC- së QI, në episodin 9 të sezonit 3 (ose serialin "C", pasi emisioni i referohet serialit me shkronjat e alfabetit ). Bill Bailey komentoi natyrën komike të shikimit të një shenje "Tani po largohesh nga Bitche". 

Në vitin 2021, faqja e qytetit në Facebook u hoq dhe u rivendos. [1]

  1. ^ "French town Bitche's Facebook page reinstated after outcry". The Independent (në anglisht). 13 prill 2021. Marrë më 25 prill 2021.