Jump to content

Bob Ross

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bob Ross
Military career
Në aleancë me United States of America
Shërbimi/degaShtetet e Bashkuara të Amerikës - flamuri i forcave ajrore Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Vite shërbimi1961–1981
GradaMaster Sergeant
Faqja në rrjetbobross.com

Norman Robert Ross (tetor 29, 1942 – 4 korrik, 1995) ishte një piktor Amerikan dhe mësues arti. Ai ishte krijuesi dhe ushtrisë së Gëzimin e Pikturë, një mësimore program televiziv që transmetohet nga 1983 deri në vitin 1994 në PBS në Shtetet e Bashkuara të amerikës, dhe i transmetuar edhe në Kanada, Amerikën latine dhe në Evropë. Me një zë të butë dhe një permed afro, Ross shkoi nga të qenit një publik të personalitetit televiziv në vitet 1980 dhe viteve 1990 për të qenë një Internetit të famshëm në shekullin e 21-të, të njohura me fansa në YouTube dhe shumë faqet e internetit të tjera.[1][2]

Ross ishte lindur në Daytona Beach, Florida, dhe e ngriti në Orlando, Florida.[3] Ai kishte një gjysmë-vëllain, Jim, të cilin ai e përmendur në miratimin e tij tregojnë. Duke punuar si marangoz me të atin e tij, Ross humbur pjesën e tij të majtë me gishtin, por nuk ndikojnë në mënyrë që ai mbajti tij paleta, ndërsa pikturë.[4]:22

Ross rekrutua në forcat Ajrore të shba në vitin 1961 në moshën 18 vjeç, si dhe ka shërbyer si një dhënat mjekësore teknik.:15 Ai më në fund u ngrit në rangun e master rreshter dhe shërbeu si të parë rreshter i forcave Ajrore AMERIKANE Klinikë në Eielson Bazën e forcave Ajrore në Alaskë,[5] ku ai për herë të parë pashë borë dhe malet që më vonë u bë tema e përsëritur e tij në vepra arti. Ai ka zhvilluar tij të shpejtë-pikturë teknikë për të krijuar art për shitje gjatë të shkurtër të punës së përditshme thyen. Duke mbajtur pozicionet ushtarake që kërkohet nga ai që të jetë, në fjalët e tij, "e vështirë" dhe "do të thotë", "djali i cili ju bën pastrim nevojtore, djalosh i cili ju bën të bëni shtratin tuaj, djalosh i cili thërret në ju për të qenë vonë për të punuar", Ross ka vendosur që nëse ai ndonjëherë të majtë ushtarake, ai kurrë nuk do të bërtas përsëri.

Karrierën si një piktor

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke qëndruar në Alaskë, Ross ishte duke punuar si një kohë të pjesshme bartender kur ai zbuloi një emision TELEVIZIV të quajtur Magjinë e Naftës Pikturë, hosted by gjermane piktori Bill Alexander.:17–18 Ross studiuar me Alexander dhe më pas zbuloi se ai ishte në gjendje për të fituar më shumë nga shitja e tij artwork se pozitën e tij në Forcën Ajrore. Ross pension nga Forca Ajrore në vitin 1981 pas 20 vjet shërbimi, duke pasur gradën e Mjeshtrit Rreshter, dhe u bë i famshëm në mbarë botën për krijimin dhe mbajtjen e TV program Gëzimin e Pikturë.

Para tregojnë nisur, Ross kishte pak sukses promovimin e tij pikturë teknikë. Markë tregtare e tij permed hairstyle erdhi si një kosto-prerjen e masës, kur të rregullt haircuts u bë shumë e shtrenjtë. Ross nuk ishte e rehatshme dhe me stil, por e mbajti atë në të gjithë karrierën e tij.

Tregojnë kishte saj të parë të drejtuar nga 11 janar, 1983, 17 Maj, 1994, por përsëritjet ende të vazhdojë të shfaqet në shumë transmetuar zona dhe vende, duke përfshirë PBS-rrjet të orientuar kah Krijuar. Gjatë çdo gjysmë ore segment, Ross do të udhëzonte shikuesit në vaj pikturë duke përdorur një të shpejtë-studim teknikë nga imagjinata që përdoret kufizuar paleta e bojrave dhe shembi proces në hapa të thjeshtë. Kritik arti Mira Schor në krahasim me atë të Fred Rogers, ushtria e Mister Rogers' Lagje, duke vënë në dukje se Ross e zë të butë dhe me ritmin e ngadaltë të fjalës së tij ishin të ngjashme.[6]

Ross ndërtuar një $15 milion biznesit të shitjes linja e tij e furnizimet e artit dhe si-për libra, dhe të marketingut pikturë klasa mësuar nga mësimdhënësit e trajnuar në "Bob Ross metodë". të Gjitha të ardhurat e tij, tha ai, ishte që rrjedhin nga këto burime; të gjitha pikturat e tij, duke përfshirë edhe ato të krijuara gjatë shfaqjet e tij, u dhuruan për të PBS stacionet.[7]

Ross edhe filmuar kafshë të egra, squirrels në mënyrë të veçantë, zakonisht në kopshtin e tij, dhe ai shpesh do të marrë në të dëmtuar ose të braktisur squirrels dhe kafshëve të tjera. Kafshët e vogla shpesh u shfaq në faqen e tij, Gëzimi i Pikturës canvasses.

Ross përdorur lagësht-në-lagur vaj pikturë teknikë, në të cilat piktori vazhdon duke shtuar bojë në krye të ende e lagur të pikturuar në vend se duke pritur një ndërprerje të gjatë sasinë e kohës për të lejuar çdo shtresë e bojë të thatë. Që nga fillimi, në programin e mbajtur përzgjedhja e mjeteve dhe ngjyrave të thjeshta në mënyrë që shikuesit nuk do të duhet të bëjë investime të mëdha në pajisje të shtrenjta. Ross shpesh të rekomanduara pa erë bojë hollë (aka pa erë minerale) për furçë pastrimi. Kombinimi i lagur pikturë metodë me përdorim të gjerë, një - dhe dy-inch brushat, si dhe pikturë thika, lejohet Ambicjen për të pikturuar drunjtë, retë, malet, dhe e ujit në një çështje e sekonda. Çdo pikturë do të filloni të thjeshtë me goditje që duket si asgjë më shumë se smudges të ngjyrës. Si ai shtoi më shumë dhe më shumë goditje, blotches do të transformohet në të ndërlikuar peisazhet.[8]

Ross krijuar tre versionet e çdo pikturë për çdo episod të tij tregojnë. E para ishte pikturuar para taping dhe u ul në një këmbalec piktori, off-kamera, gjatë taping, ku Ross përdorur atë si model për të krijuar kopje e dytë—një shikues të vërtetë shikuar atë me bojë. Pas taping episod, Ross pikturuar një e treta, version më i detajuar për përfshirjen e tij në mësimdhënie libra.[9]

Ross dedikuar episodin e parë të sezonin e dytë të Gëzimin e Pikturë të Bill Alexander, duke shpjeguar se "vite më parë, Bill më mësoi këtë fantastike [lagësht-në-lagur] teknikë, dhe ndihem sikur ai më dha një dhuratë të çmuar, dhe unë do të doja të ndajë atë dhuratë me ju [shikuesit]".[10] Si Ross popullaritetin e u rrit, marrëdhënia e tij me Alexander u bë gjithnjë e më e tensionuar. "Ai e tradhtoi mua," Aleksandri i tha New York Times në vitin 1991. "Unë shpik 'lagur në të lagur', I trajnuar tij dhe ... ai mendon se mund ta bëjë më mirë."[11] Artit historianët kanë vënë në dukje se "lagësht-në-lagësht" (ose alla prima) teknikë, në fakt origjinën në Flanders gjatë shekullit 15-të, dhe ishte përdorur nga Frans Hals, Diego Velázquez, Caravaggio, Paul Cezanne, John Singer Sargent, dhe Claude Monet, në mesin e shumë të tjerëve.[12][13]

Ross u bë i njohur për catchphrases ai përdori, ndërsa pikturë të tilla si "të lumtur pak pemë".[14] Në të shumtën e rasteve e Gëzimin e Pikturë, Ross do të vini re se një e preferuar e tij pjesë të pikturës ishte pastrimi furçë.[15] në mënyrë të veçantë, ai e kishte zakon që të metodën e tij të tharjes jashtë një furçë që ai e kishte zhytur në pa erë e hollë nga të habitshme atë kundër hollë mund të (atëherë gjetja e një kuti për fillim të stinëve, dhe trashcan për më vonë stinët, herë pas here ai do të grevës furçë të vështirë në trashcan, dhe thotë se ai "hit kovë") dhe këmbalec piktori. Ai do të buzëqeshë dhe shpesh të qesh me zë të lartë, siç tha ai për "beat Djalli nga ajo". Ai gjithashtu përdoret një paletë që kishte qenë i lehtë, i mbuluar me rërë poshtë, e cila ishte e nevojshme për të shmangur kapjen reflektimet e fortë studio me ndriçim.

Kur u pyetën rreth tij e hedhur-mbrapa qasja e tij e qetë dhe e kënaqur sjellje, ai komentoi:

"Kam marrë një letër nga dikush këtu një ndërsa mbrapa, dhe ata thanë:" Bob, gjithçka në botën tuaj duket të jetë e lumtur.' Kjo është e sigurt. Kjo është arsyeja pse unë pikturoj. Kjo është për shkak se unë mund të krijojë një lloj të botës që unë dua, dhe unë mund të bëjë në këtë botë si të lumtur, si e dua unë. Xhiruar, në qoftë se ju doni të këqija e gjëra, të shikojnë lajmet."

E peizazheve ai pikturoi—zakonisht malet, liqenet, borë, dhe të hyni kabinë skena—u ndikuar fuqimisht nga vitet e tij të gjallë në Alaskë, ku ai ishte vendosur për shumicën e tij të forcave Ajrore të karrierës. Ai vazhdimisht theksonte mbi të treguar besimin e tij se të gjithë e kishin të qenësishme artistike talent dhe mund të bëhen të arritur një artisti të caktuar kohore, praktikë, dhe inkurajimin, dhe për këtë qëllim shpesh u pëlqen të thonë, "Ne nuk do të bëjmë gabime; ne vetëm duhet të lumtur aksidentet."[16] Në vitin 2014, blog FiveThirtyEight kryer një analizë statistikore e 381 episode në të cilat Ross pikturuar jetojnë, duke konkluduar se 91 për qind e të Ross' piktura të përfshira të paktën një pemë, 44 për qind të përfshira retë, 39 për qind të përfshirë malet dhe 34 për qind të përfshira malore, liqene. Nga vet vlerësim, Ross përfunduar më shumë se 30,000 piktura në jetën e tij.[17]

Media të tjera paraqitjet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ross ishte dashur të muzikës vendit, dhe në vitin 1987, ai u ftua në skenë nga Hank Bora në Grand Ole Opry në Nashville. Publiku i dha një të madh ovation; ai ishte një pak të shqetësuar në fillim, por ndier më mirë pasi bën një shaka për të turmës. Bora iu dha më vonë private pikturë mësim nga Ross.[18]

Ross vizituar Nju Jork për të promovuar tij hardcover libër, Në të Mirë e në Gëzim të Pikturës me Bob Ross,[19] dhe teknikat e pikturës në një studio audiencës disa herë. Një vizitë në vitin 1989, ai u shfaq në Të Joan Lumenj të Treguar. Ai u kthye në vitin 1992 për të jetuar tregojë me ushtrive Regis Philbin dhe Kathie Lee Gifford. Nuk ishte në vitin 1994, kur Phil Donahue, që shikonin videot e tij dhe të dashurit e tij pikturë teknikë, e ftoi atë për të treguar për të promovuar punën e tij. Ross mori pesë audiencë anëtarët në skenë për të bërë një pikturë dhe madje edhe Phil veten e tij bëri një pikturë dhe e tregoi atë në atë episod.

Në fillim të viteve 1990, Ross bëri disa MTV promovuese pika që, sipas Amerikane Qytetit të Biznesit Revista, "dovetailed të përkryer me Gjenerata X,s'tash vonë mani me të gjitha gjërat ironike dhe retro."[20]

Ross kishte dy djem, Bob dhe Steven, me gruan e tij të parë, linda mek Kafe. Steven, edhe një piktorit të talentuar, herë pas here u shfaq në Gëzimin e Pikturës dhe u bë një Ross-instruktorë të certifikuar. episodin E fundit të Sezonit 1 ishte një pyetje-dhe-përgjigje forum në të cilin Steven lexuar një seri të përgjithshëm "si-të" pyetjeve të dërguara nga shikuesit gjatë sezonit, dhe Bob iu përgjigj atyre në një kohë, teknikë nga teknikë, derisa ai kishte përfunduar një të tërë pikturës.

Ross dhe Brown është martesa përfundoi në divorc në vitin 1981. Ross dhe gruan e dytë, Jane, kishte një djalë me emrin Morgan, i cili është edhe një e arritur piktor. Në vitin 1993, Xhejn vdiq nga kanceri, dhe Ross nuk remarry.

Sëmundja dhe vdekja

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ross ishte diagnostikuar me limfoma në pranverë të vitit 1994, e cila përfundimisht e detyruar e tij në pension pas Gëzimin e Pikturë e fundit episodi u transmetua në 17 Maj, 1994. Ai vdiq në moshën 52 më 4 korrik, 1995. e Tij mbetet janë interred në Woodlawn Memorial Park në Gotha, Florida.

Që nga vdekja e tij, Ross ka qenë e ngulitur në shumë raste në të pop-kulturës, duke Komentuar për një 2017 Lajm rreth tij, faqen e internetit, Ekran Përçartje do të vini re se artisti "vazhdon të ketë një nga më të shquar të dytë në jetën e çdo media figura e disa dekadave të kaluara" [21] Referime në atë që kanë qenë të përfshirë në shfaqje televizive, duke përfshirë Family Guy,[22] Shkorret,[23] dhe Peep Show.[24] Ai gjithashtu do të duket në YouTube seri Epike Rap Beteja e Historisë.[25]

Google festoi 70th-vjetorin e tij të lindjes me një Google Doodle në tetor 29, 2012. Ajo portretizohet Ross pikturë një figurë të shkronjës "g", me një peizazh në sfond.[26][27]

Në vitin 2015, Bob Ross ishte përfshirë në një reklamë për HGTV Sherwin-Williams bojë së bashku me Leonardo da Vinci, Andy Warhol, Michelangelo dhe Vincent van Gogh.[28]

Si pjesë e fillimit të Twitch Krijuese, Twitch.tv priti një nëntë-ditor të maratone e Bob Ross' Gëzimin e Pikturës seri që filloi në tetor 29, 2015 në përkujtim të asaj që do të kishte qenë e tij 73rd ditëlindjen.[29][30][31] Twitch raportuar se 5.6 milionë shikues shikuar maratone, dhe për shkak të popullaritetit të tij, krijoi një javore rebroadcast me një sezon të Gëzimin e Pikturë të ajrit në Twitch çdo të hënë, dhe do të ketë një maratone të episodet çdo tetor 29. Një pjesë e të ardhurave nga reklamat është premtuar për bamirësi, duke përfshirë St. Jude children's Research Spital.[32]

Në qershor të 2016, Ross' seri Bukuria Është Kudo i është shtuar Netflix formacion. 30-minutësh episode janë shumë afër natyrës për Gëzimin e Pikturës seri (minus origjinale, disa minuta për reklama).[33]

Në Maj 2017, Ross' ngjashmëria është shtuar si një lëkurë për Sylvanus në MOBA lojë video të Godasë E përfshirjes, website Venturebeat do të shkojnë më për të thirrur atë,"një nga më të çuditshëm crossovers në historinë e lojrave," [34] Në një pikë Ross ishte duke shkuar për të kanë tij video lojë që do të dalë në Wii, e Nintendo DS dhe PC me zhvillimin trajtohen nga AGFRAG Argëtuese Grup [35][36] edhe pse këtë kurrë nuk arriti të realizohej.

Në vitin 2017, një lojë bordit, të titulluar Bob Ross: Artin e të Dridhura u lirua dhe të bëhet duke Synuar Dyqane.[37]

Në nëntor të vitin 2017, një spoof e Bob Ambicjen e tij dhe shfaqje TELEVIZIVE, Gëzimin e Pikturës është përdorur si bazë e një ngacmues rimorkio për filmin Deadpool 2

 1. ^ "Bob Ross Was an Internet Celebrity Before the Internet". Marrë më 2016-09-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Bob Ross Biography". The Biography.com website. 4 gusht 2016. Marrë më 15 shtator 2016. {{cite web}}: |first= i mungon |last= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Bob Ross, Television's Favorite Artist". Bob Ross Incorporated. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2012. Marrë më 24 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Congdon, Kristin; Blandy, Doug; Coeyman, Danny (2014). Happy Clouds, Happy Trees: The Bob Ross Phenomenon. University Press of Mississippi. ISBN 1617039950. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Before they were famous, Airman edition". U.S. Air Force Live. Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2017. Marrë më 26 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Schor, Mira (1997). Wet: on painting, feminism, and art culture. Durham: Duke University Press. fq. 176. ISBN 0-8223-1915-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Series 11 Disk 2 (DVD) Episode "Towering Glacier" "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2009. Marrë më 2009-01-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 8. ^ Thill, Scott (5 shtator 2008). "Annuals + Bob Ross = Such Fun". Wired. Marrë më 2009-01-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ The Real Bob Ross: Meet The Meticulous Artist Behind Those Happy Trees. NPR.org (August 29, 2016), retrieved May 2, 2017.
 10. ^ The Joy of Painting with Bob Ross: Meadow Lake, season 2, episode November 1, 1983
 11. ^ Stanley, A. (December 22, 1991). Bob Ross, the Frugal Gourmet of Painting. New York Times archive, retrieved December 24, 2015.
 12. ^ Taubes, F. Mastery of Alla Prima Painting. F&W Pub.(1980), pp. 22-4. ISBN 0891340297.
 13. ^ Gury, A. Alla Prima: A Contemporary Guide to Traditional Direct Painting. Watson-Guptill (2009), p. 16. ISBN 0823098346.
 14. ^ Pegley, Kip (2008). Coming to wherever you are: MuchMusic, MTV, and youth identities. Middletown: Wesleyan University Press. fq. 41. ISBN 0-8195-6870-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Brooks, Katherine (10 nëntor 2014). "Here Is Bob Ross Beating Paint Brushes For Over Three Minutes. You're Welcome". The Huffington Post. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Bennett, Kaylen (2005). Rick Benzel (red.). Inspiring Creativity: An Anthology of Powerful Insights And Practical Ideas to Guide You to Successful Creating. Playa del Rey: Creativity Coaching Assoc. Press. fq. 48. ISBN 0-9767371-0-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Rife, Katie (April 16, 2014). "Study the happy little numbers with a statistical analysis of Bob Ross’ Joy Of Painting". The A.V. Club..
 18. ^ Patrick Wensink (30 mars 2015). "23 Happy Little Bob Ross Facts Most Viewers Never Knew". RealClear. Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2017. Marrë më 11 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Bob Ross; Annette Kowalski (1989) The Best of the Joy of Painting with Bob Ross, W. Morrow, NY ISBN 978-0-68809-246-7
 20. ^ Harris, Scott (February 9, 2009) "Happy accidents and the legacy of Bob Ross". American City Business Journals
 21. ^ Zinski, Dan. "Bob Ross Just Became A Video Game Character". Screen Ranted. Marrë më 9 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Haque, Ahsan (15 qershor 2009). "Family Guy Flashback: "15 Minutes of Shame" Review". PC Review. Marrë më 15 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Bob Ross: 13 Happy Little Facts About the Iconic PBS Painter". Biography. 28 tetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2015. Marrë më 1 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ ""Peep Show" The Interview (TV Episode 2003)". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ YouTube, Epic Rap Battles of History (2013-11-18). "Boss Ross vs. Pablo Picasso". YouTube. Marrë më 2013-11-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Albanesius, Chloe (29 tetor 2012). "Bob Ross Paints 'Happy Little Trees' for Google Doodle". PC Magazine. Marrë më 29 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Driscoll, Molly, "Bob Ross: How did he get so mellow? (+video)", Christian Science Monitor, October 29, 2012. Retrieved 2012-10-29.
 28. ^ "Lowe's TV Commercial, 'Masters'". iSpot.tv. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Leopold, Todd (29 tetor 2015). "Bob Ross Marathon Underway on Twitch TV". CNN.com. Marrë më 30 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Machkovech, Sam (29 tetor 2015). "Twitch launches "Creative" category, eight-day Bob Ross Painting marathon". Arstechnica. Marrë më 30 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Bob Ross channel on twitch.tv". The Joy of Painting Marathon - Celebrating the official launch of Twitch Creative! #painting #oilpaint #bobross. 29 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Porter, Matt (9 nëntor 2015). "5.6 Million People Watched Bob Ross's Twitch Marathon". IGN. Marrë më 9 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Hayley Cuccinello Entertainment Writer, The Huffington Post (2016-06-02). "You Can Relax Now, Because Netflix Is Streaming Bob Ross". The Huffington Post. Marrë më 2016-06-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Minotti, Mike. "Bob Ross is now on Smite — yes, that Bob Ross". Venturebeat. Marrë më 9 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ Surette, Tim. "Wii, DS, PC Bob Ross game dries up?". Gamespot. Marrë më 9 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ Totilo, Stephan. "Video game based on bob ross' 'joy of painting' in the works". MTV. Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2017. Marrë më 9 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ Dawn, Randee. "Target is selling a Bob Ross board game and it looks delightful". Today. Marrë më 6 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Për lexim të mëtejshëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]