Bota e Patit - Historia me e bukur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bota e Patit (në origjinal: Patito Feo) është një komedi, seri TV për fëmijët dhe adoleshentët nga Argjentina, nga Laura Esquivel Natalia, Brenda Asnicar, Juan Darthes, Griselda Sicilliani dhe Gastón Soffritti prodhuar nga Ideas del Sur për Canal 13. Disney Channel i Amerikës Latine, e cila filloi transmetimin në të gjithë kontinentin.Filloi në prill 2007 në Canal 13 dhe kishte dy sezone, me një total prej 316 episode.

Tregojnë bë një sukses të madh menjëherë pas debutimin e saj. Fonogram ishte albumi më i shitur i vitit 2007, sipas CAPIF, mbi 70 produkte të licencuara u liruan dhe të hedhura vizitoi Argjentinë (me ndalesa në Buenos Aires, ku mbi 160.000 njerëz pa koncert live, Mendoza, Kordova, Mar del Plata, Rosario, Salta, Tucuman dhe Santa Fe) dhe, më pas, në pjesën tjetër të Amerika e Jugut, Amerikën e Veriut dhe Amerika Qendrore me ndalesa në Meksikë, Kili, Uruguaj, Panama, Republika Dominikane]], Peru]], Kolumbi, Venezuelë, Guatemala, Kosta Rika, Nikaragua, Ekuador, El Salvador, Bolivi dhe Turqi, shitjen nga arena dhe stadiume.[2]

Në vitin 2008, Patito Feo fitoi Çmimin Fierro Martin dhe ka marrë një nominim për çmimin Emmy për fëmijë Ndërkombëtar të mirë & Young rriturit program.

Pas suksesit të Floricienta, Canal 13 kërkuar një tjetër tregojnë në të njëjtën mënyrë ajo mund të arrijë ato ratings përsëri. Floricienta ishte një nga sukseset pak në slot të kanalit pasdite dhe kishte përfunduar dy vite më parë, në vitin 2005. Pas dështimit për të arritur sukses me të rinjtë të orientuar tregon nga Pol-ka (Media Falta) dhe Dori Media (El Refugio), ata porositur një shfaqje nga idetë del Sur, e cila si Floricienta, i dha një perspektivë moderne në një përrallë klasike.

Patito Feo filloi prodhimi në nëntor dhe debutuar gjashtë muaj më vonë, në prill 2007. Ai shpejt u bë një hit i madh, duke fituar kohë slot saj dhe rrahje të tregojnë Casi Angeles konkurrenti, transmetuar në Telefe. Kjo ishte hera e parë në mbi 15 vjet Cris Morena nuk kanë treguar # 1 në mesin e demografike të rinj dhe u rrah nga një tjetër e prodhimit në shënjestër të kësaj audience.

Në vitin e saj të parë, Patito ishte një sukses i madh. Ajo ishte lider në atë kohë-slot, duke mposhtur Casi Angeles dhe ishte një fenomen i madh në mesin e fëmijëve, Merchandising hedhje vezëve dhe albume. Sipas CAPIF, Patito Feo fonogram ishte albumi më i shitur në Argjentinë në vitin 2007 dhe DVD muzikore Teatro Gran Rex jetojnë ishte më i shitur DVD muzikore. [3] Las Divinas song ton-zile ishte më i shitur ndonjëherë në të vendit.

Disa muaj pas debutimin e saj në Canal 13, programi debutuar në Disney Channel në të gjithë Amerikën Latine dhe më vonë, në televizion transmetimit. Tregojnë se ishte një sukses i madh në të gjithë kontinentin dhe të hedhura turne gjerësisht, shitjen nga arena dhe stadiume në mbi 15 vende.

Edhe pse ishte tepër tregojnë pritur mirë nga publiku, Patito Feo tërhoqi kritika të mëdha për shkak të faktit se glamorized villains, një grup i vajzave do të thotë dhe e bukur që e quanin veten Las Divinas (Divines). Përveç të qenit sipërfaqësore, Las Divinas ishin gjithashtu do të thotë dhe të ngacmohet Patito. Fakti villains ishin shumë më të popullarizuar në mesin e vajzave të reja se personazhi kryesor shkaktuar shqetësim mbi disa grupe dhe kjo çështje ishte edhe në kopertinën e revistës Noticias rëndësishëm me titull "Triumfi i diskriminimit".[4]

Në fillim të vitit 2008, nën emrin De Tout Mon Coeur, Patito Feo filloi transmetimin në kanalin e fëmijëve Gulli në Francë. Ai shpejt u bë një sukses i madh, duke qenë më i shikuar tregojnë në kanal. Disa muaj më vonë, të drejtat elastik bleu të drejtat për të shpërndarë të tregojnë në Itali, Portugali dhe Spanjë.

Në Itali, Il Mondo di Patty dhe debutuar në Disney Channel dhe së shpejti u bë një hit gjigant. Për shkak të popullaritetit të mëdha, një linjë e madhe Merchandising u zbulua dhe Laura Esquivel vizitoi vendin për të nxitur të treguar. Të drejtat ishin blerë nga Mediaset në pronësi Italia tokësore e cila ka filluar transmetimin 1 tregojnë në verën e vitit 2009. Il Mondo di Patty u bë një sukses edhe më të mëdha në vend, duke qenë një nga më të shikuar tregon në kanal.[5] Gjithashtu në 2008, Patito Feo debutuar në Cartoon Network në Spanjë. Ai ishte shumë i mirë-pranuar dhe u bë një nga tregon lartë në mesin e vajzave të reja në kabllo. Në vitin 2009, ai debutoi në Disney Channel dhe u bë një nga më të vlerësuarat tregon në kabllo në Spanjë, duke shkuar Hannah Montana dhe tregon të tjera ratings.[6] Gjithashtu, ai debutuar në SIC në Portugali me emrin O Mundo de Patty. Ai u bë gjithashtu një sukses i madh atje, duke qenë lider në slot kohën e saj dhe një shfaqje të lartë të vlerësuarat në mesin e fëmijëve.[7]

Së fundi, në 29 gusht 2010 ai debutoi në Mega Channel në Greqi me emrin Patty, story.It më e bukur u prit me TV-vlerësime të larta, ndërkohë që Laura Esquivel Natalia vizitoi vendin në dhjetor 2010 dhe të kryera në emisione televizive të ndryshme. Më e shtunë 11 dhjetor 2010, mori një pllakë Laura 11 herë platini për shitjen e fonogram. [8] Në shkurt 2011, ajo vizitoi përsëri Greqinë për koncerte në Athinë për tifozët e saj.

Ka plane për një version të SHBA dhe MTV Networks është duke zhvilluar një pilot.

Sezoni i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimi i tregimit prezanton Carmen nena dhe Patricia vajzën e saj, i njohur thjesht si Patito (Patty). Ata jetojnë në San Carlos de Bariloche, një qytet i vogël në Argjentinë. Patito bie në dashuri në shikim të parë me të Matias - ajo plotëson atë vetëm pasi të bie biçikletë jashtë saj, ai ndihmon e saj deri. Matias është atje për pushime, por ai së shpejti kthehet në vendlindjen e tij e Buenos Aires. Patito emrat qenin e saj pas tij (Mati).

Menjëherë pas, Carmen dhe udhëtimi Patito në Buenos Aires për provimet mjekësore. Atje, Patito plotëson drejtor i spitalit, Leandro Díaz Rivarola. Ajo rezulton se ai është babai i saj ftohta. As Patito as Leandro e dinë këtë, megjithatë. Carmen dhe Patito mbeten në qytet për trajtim mjekësor Patito së. Leandro mëson të dëshirës së Patito për të kënduar dhe sugjeron se ajo zbatohet në shkollën e Arteve të Bukura të drejtuar nga nëna e tij, Shkolla Pretty Toka e Arteve. Patito pajtohet. Me kalimin e kohës, Leandro dyshon se Patito është vajza e tij dhe merr një test të ADN-së, e cila është një pozitiv, por të dashurën e Leandro, Bianca, paguan një nga të punësuarit e tij për të ndryshuar rezultatin në një negativ për të shmangur Leandro e lënë atë. Bianca dëshiron të martohet Leandro, por vetëm për statusin e tij, ajo nuk e duan atë. Ajo e bëri të njëjtën gjë e viteve më parë me një tjetër njeri i pasur, babai i dy fëmijëve të saj, Fabio dhe Antonella, ajo pastaj i tha fëmijët e saj se babai i tyre ka vdekur. Bianca bën gjithçka që ajo mund të për t'u siguruar që Leandro qëndron me të me ndihmën e "miqve" të saj, Dorina dhe Paolo, nga pagesa e punonjësve Leandro për të treguar atij se Patito nuk është vajza e tij të pretenduar të jetë shtatzënë. Kur Carmen dhe mik të mirë të saj Ashley gjeni Bianca nuk është shtatzënë, Bianca kërcënon për të marrë Patito larg nga Carmen, si ajo e bëri në mënyrë të përsëritur në të kaluarën për të mbajtur Carmen të treguar Leandro atë që ajo e di. Vajza Bianca së, Antonella, shkon në të njëjtën shkollë, si Patito dhe është dashurën Matias së.

Duke pasur parasysh këto rrethana, rivalitete të shfaqem në mes Carmen dhe Bianca, si dhe Patito dhe Antonella. Brenda shkollës, kjo çon në krijimin e dy grupeve rivale valle muzikore - Las Divinas (Divines), të udhëhequr nga Antonella, dhe Las Populares (Populars), të udhëhequr nga Patito. Me kalimin e kohës, Antonella bën gjërat më shumë dhe më shumë për Patito për ta bërë jetën e saj të mjerueshme nga pothuajse të mbytur të saj për të bërë të sigurtë se ajo nuk mund të lirimit të CD e saj. Përfundimisht, të dy të bëhen miqtë për shkak të një gjë shumë e rëndësishme që ata kanë të përbashkët: ata të dy u rrit pa baba. Ndërkohë, Bianca, i cili mëson që Carmen kishte gjetur se ajo nuk është shtatzënë dhe të planifikuara për të të treguar Leandro, komandat Paolo për të eliminuar saj. Paolo, duke u përpjekur për të kënaqur të saj, fton një njeri për të goditur Carmen me një makinë, por plani i tyre shkon çoroditur, kur Antonella sakrifica veten për të shpëtuar Carmen, duke përfunduar në spital Leandro në një gjendje kome. Ajo përfundimisht zgjohet, dhe 'mikun' e saj, Pia, dhe Bianca thoni asaj se është i lumtur që Patito Antonella është lënduar në mënyrë që ajo mund të ketë CD e saj botuar. Të dy të kthehen në armiq të, dhe Antonella, i cili ka disa të gjeneve të gënjyer Bianca, të ndihmon të mbajë Leandro me nënën e saj duke pretenduar të jetë në gjendje të ecin. Matias më vonë realizon ndjenjat e tij të thellë për Patito dhe vendos për të bërë të dashurin e saj. Patito të etur, pranon.

Patito nuk është i vetmi që merr një të dashurin: Leandro, pavarësisht nga martesa e tij me Bianca, i jep zemrën e tij për të Carmen, i cili pranon. Megjithatë, marrëdhëniet e tyre vjen në një fund të crashing, kur Carmen thotë atij të vërtetën: Patito është vajza e tij. Ata vendosin për të të treguar atë në kohën e duhur së bashku, por kur Antonella dhe Patito janë të pasur një konkurs në televizion, Leandro njofton se kur gjyqtari i tretë ishte thënë Patito se ai nuk donte t'i jepte një 10 (si ai e kishte bërë vetëm me Antonella) për shkak të pamjen e saj. Një Patito tërbuar pastaj lëviz në me babain e saj dhe refuzon të falë Carmen, deri në ditëlindjen e Carmen arrin, dhe nëna dhe vajza bëjnë paqe, pas Carmen tha asaj se çdo gjë mbahet e saj nga i thënë të vërtetën e saj.

figurë kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Las Populares :

Paricia (Patito) Diaz Castro Rivarola - Laura Esquivel Natalia Matias Beltran - Gaston Soffritti Jozefina Beltran - Thelma Fardin Tamara Valiente - Eva Quattrocci Sol Demini - Maria Sol Berecoechea Belen Demini - Maria Belen Berecoechea Santiago zbardhëllen Maria Rodriquez - Nicolas Torkanowski Gonzalo Molina - Juan Manuel Guilera Alan Tecrina - Nicolas Zuviria Felipe Sanchez - Rodrigo Velilla Veterani Lukas - Luciano Ruiz

Las Divinas :

Antonella Lamas Bernadi - Brenda Asnicar Facundo (Fabio) Lamas Bernadi - Brian Vainberg Caterina Artina - Camila Salazar Pia Sanetti - [[Camila Outon)) Luciana Mentitequi - Nicole Luis Bruno Molina - Andres Gill Guido Leinez - Santiago Talledo Emma Taylor - Calu Rivero Felicitas Olgar - Olivia Molina Wendy Volterson - Brenda Chiclowsky Guadalupe Fransico Dela Maria Consayez - Julia Meddleton Emanuele Hovare de Lano - Francisco Verardi

Sezoni i dytë

Në sezonin e dytë Patito plotësisht gëzon familja e saj dhe dashurisë Matias '.Populars dhe Divines marrin pjesë në një turne me grupin Populars dhe Divines, që përfaqëson Shkolla Pretty Toka e Arteve. Belinda, një këngëtare e famshme e sheh punën e tyre dhe u ofron atyre për t'u bashkuar turneut të saj ndërkombëtarë që do të fillojë së shpejti, por Antonella refuzon (që tani ajo është një popstar i njohur), për të punuar me Patty, kjo do të jetë shkaku i betejave ndërmjet dy grupeve të parë se cili grup do të mbështesë këtë popstar. Së shpejti, dashuria Matias 'do të jetë përsëri një burim i mosmarrëveshjeve në mes të Patito dhe Antonella dhe gjithashtu e një vajze të re të quajtur Karina. Çdo gjë do të komplikojë. Djemtë dhe vajzat e reja do të vijnë në Shkollën Pretty Toka e Arteve dhe të njerëzve të njohur tashmë do të duhet të merren me situata të komplikuara dhe funny.

Histori dashurie e Carmen dhe Leandro do të jetë në kohën e tyre më të mirë, veçanërisht me shtatzëninë e Karmenit dhe kjo premton vetëm momente të lumtur. Megjithatë, Carmen ka vënë në një sasi të pabesueshme të peshës dhe Bianca do të përdorni këtë për t'u përpjekur për t'i ndarë. Carmen merr një Babysitter për fëmijën e porsalindur, i cili nuk është asgjë, por motra e panjohur Bianca së. Pastaj, Bianca amtare aktore dhe këngëtare kabareje të frustruar që do të ndihmojë vajzën e tij dhe Antonella tij mbesën për të arritur të gjitha ambiciet e tyre, pavarësisht nga mjetet, por nuk e di pamjen e këtij vajzës që ka mbetur në harresë, që kanë shkaktuar komplikime në jetën e Bianca, Antonella dhe shoqërisë. Carmen dhe Leandro në këtë sezon jane të martuar.

Patito Feo (shqip, Rosaku i Shëmtuar) është një serial komik për fëmijët dhe adoleshentët nga Argjentina, ku luajnë Laura Natalia Esquivel, Brenda Asnicar, Juan Darthes, Griselda Sicilliani dhe Gastón Soffritti. U prodhua nga Ideas del Sur për Canal 13. Emisioni është shpërndarë në mbarë botën nga Televisa.

Transmetimi ndërkombëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi Gjuha Kanali Titullis
Shqipëria Shqipëria Shqip Junior TV Bota e Patit
India India Anglisht Cartoon Network India Patito Feo (Patito Feo: The Most Beautiful Story)
Turqia Turqia Turqisht D Çocuk, ATV, Nickelodeon, Kidz TV Patito Feo: En Güzel Hikaye (Patito Feo: The Most Beautiful Story)
Rumania Rumania Rumanisht Acasa, Disney Channel Romania Patito Feo
Italia Italia Italisht Disney Channel Italy, Italia 1, La5, Boing Italia Il Mondo di Patty
Greqia Greqia Greqisht Mega Channel Patty: Η πιο όμορφη ιστορία (Patty: The most beautiful story)
Qipro Qipro Greqisht ANT1 Cyprus Patty: Η πιο όμορφη ιστορία (Patty: The most beautiful story)
San Marino San Marino Italisht Disney Channel Italy Il Mondo di Patty
Franca Franca Frëngjisht Gulli, Cartoon Network France, Boing France De tout mon cœur, Le Monde de Patricia
Spanja Spanja Spanjisht Cartoon Network Spain, Disney Channel Spain, Telecinco Patito Feo
flamuri Portugalia Portugalisht SIC, Panda Biggs O Mundo de Patty
Argjentina Argjentina Spanjisht Canal 13 / Disney Channel / Magazine Patito Feo
Kili Kili Spanjisht TVN Patito Feo
Flag of Mexico.svg Meksika Spanjisht Televisa Patito Feo
Flamuri Republika Dominikane Spanjisht Disney Channel, Antena Latina Patito Feo
flamuri Kosta Rika Spanjisht Teletica Patito Feo
Flamuri i Hondurasit Honduras Spanjisht Televicentro Patito Feo
flamuri El Salvador Spanjisht Disney Channel Patito Feo
Panama Panama Spanjisht Telemetro Patito Feo
Peru Peru Spanjisht Disney Channel Patito Feo
 Paraguai Spanjisht Telefuturo Patito Feo
flamuri Uruguaj Spanjisht La Tele Patito Feo
Flag of Venezuela.svg Venezuela Spanjisht Disney Channel Patito Feo
Flag of Ecuador.svg Ekuadori Spanjisht Ecuavisa Patito Feo
Stampa:GUA Spanjisht Disney Channel Patito Feo
Flag of Nicaragua.svg Nikaragua Spanjisht Disney Channel Patito Feo
Flag of Ecuador.svg Ekuadori Spanjisht Disney Channel Patito Feo
Flamuri Bolivia Spanjisht PAT Patito Feo
Izraeli Izraeli Hebraisht Arutz Hayeladim פטיטו
Serbia Serbia Serbisht Ultra Ružno Pače / Ружно Паче
Mali i Zi Mali i Zi Serbisht Ultra Ružno Pače / Ружно Паче
Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Serbisht Ultra Ružno Pače / Ружно Паче
Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Serbisht Ultra Ružno Pače / Ружно Паче

Patricia (Patito) Diaz Rivarola Castro – Laura Natalia Esquivel Matías Beltran – Gastón Soffritti Josefina Beltrán – Thelma Fardin Belen Demini – Maria Belen Berecoechea Santiago Peep Maria Rodriquez – Nicolas Torkanowski Gonzalo Molina – Juan Manuel Guilera Alan Tecrina – Nicolas Zuviria Felipe Sanchez – Rodrigo Velilla Sol Demini – Sol Berecoechea Catalina Munoz - Marina Martinez Las Divinas: Antonella Lamas Bernadi – Brenda Asnicar Facundo (Fabio) Lamas Bernadi – Brian Vainberg Caterina Artina – Camila Salazar Pía Sanetti – Camila Outon Luciana Mentitequi – Nicole Luis Bruno Molina – Andres Gill Guido Leinez – Santiago Talledo Emma Taylor – Calu Rivero Felicitas Olgar – Olivia Molina Wendy Volterson – Brenda Chiclowsky Guadalupe Fransico Dela Maria Consayez – Julia Meddleton Emanuele Hovare de Lano – Francisco Verardi